Włochy

Włochy to wakacyjny raj dla każdego! Kraj, położony “na półwyspie w kształcie buta” (Półwyspie Apenińskim) jest tak różnorodny, że każdy znajdzie tutaj dla siebie idealne warunki do wypoczynku.

Ci, którzy lubią plażować, powinni wybrać się do kurortów na Sycylii, Sardynii, w Kalabrii lub Kampanii. Ci, którzy lubią zwiedzać, mają do zobaczenia najciekawsze miasta Europy: Rzym i Watykan, Florencję, Wenecję, Mediolan, Neapol… i najbardziej znane zabytki Europy: krzywą wieżę w Pizie, Pompeje, Colosseum, Plac św. Piotra czy Duomo w Mediolanie. Ci, którzy kochają piękne krajobrazy, mogą wybrać się na samochodowy przejazd po Toskanii lub w malownicze Alpy na północy Włoch. Tam też zimą warto wybrać się na narty, bo włoskie Dolomity oferują wspaniałe warunki do narciarskich szaleństw. A to tylko niektóre z włoskich atutów…

Do Włoch warto wybrać się też, żeby spróbować oryginalnej włoskiej pizzy, zjeść prawdziwe gelato, zasmakować w różnych pastach, wspaniałych serach, pysznych wędlinach, a to wszystko popić włoskim winem. Nigdzie w Europie jedzenie nie jest tak pyszne jak na włoskiej ziemi!

Jeszcze Was nie przekonaliśmy? Może przekonają Was opisy poszczególnych regionów:

Sardynia

Sardynia to włoska wyspa na Morzu Śródziemnym. Druga pod względem wielkości (po Sycylii) na tym akwenie. Sardynia, przez niektórych uważana za mityczną Atlantydę, to mniej popularny kierunek turystyczny, przez co wakacje na niej mają bardziej elitarny charakter. Wypocząć można tutaj na przepięknych, piaszczystych plażach w zatokach z krystalicznie czystą wodą.

Pod względem turystycznym najbardziej rozwinięta jest północna część wyspy ze Szmaragdowym Wybrzeżem (Costa Smeralda). Nazwę rejon zawdzięcza oczywiście wyjątkowo błękitnej barwie morza. Najpopularniejszy kurort to PORTO CERVO – jedno z ulubionych miasteczek celebrytów z całego świata W Porto Cervo znajduje się wspaniała przystań jachtowa i piękny kościółek Stella Maris. Kolejny znany kurort to BAJA SARDINIA, w okolicy którego znajdują się park wodny Aquadream i słynna dyskoteka Ritual. Inne znane miejscowości turystyczne Sardynii to Cala di Volpe, Romazzino, Porto Rotondo (ze słynną plażą Marinella), Palau (z symbolem miasta „Orso”, naturalną formą skalną przypominającą niedźwiedzia zapatrzonego w morze).

Na wyspie niekoniecznie trzeba tylko plażować To „coś dla siebie” znajdą także turyści – odkrywcy, ponieważ do dziś na Sardynii można oglądać pozostałości po rozwiniętej niegdyś tutaj cywilizacji morskiej. Zachowało się m.in. ponad 7000 nuragów (megalitycznych warownych wieży obserwacyjnych, które pochodzą z połowy II tysiąclecia p.n.e). Budowane były one z ociosanych kamieni, bez użycia zaprawy przez zasiedlającą wtedy Sardynię cywilizację nuragijską.

Dla turystów aktywnych także nie zabraknie atrakcji. Sardynia jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez wspinaczy miejsc w Europie. Znajdują się tutaj liczne skałki wapienne, granitowe i bazaltowe oraz ponad 3600 jednowyciągowych dróg wspinaczkowych.

Na Sardynii warto zobaczyć:

REGION BARBAGIA– to region nazywany„sercem Sardynii”. Trzeba zobaczyć miasteczko z domami zdobionymi freskami (ponad 150 murali). W regionie dużą atrakcją jest też Muzeum Tradycji Sardyńskich w stolicy regionu – Nuoro.

Z Sardynii można wybrać się także w rejs na wyspy Archipelagu La Maddalena lub na francuską wyspę – Korsyka.

WYSPY ARCHIPELAGU LA MADDALENA – to park narodowy złożony z 27 wysp i wysepek (m.in. Spargi, Budelli i Santa Maria) o bardzo ciekawej linii brzegowej. Krajobraz przywodzi na myśl egzotyczne wyspy. Można tu podziwiać plaże z białym piaskiem, śródziemnomorską roślinność, a wszystko otoczone szmaragdowym morzem.

KORSYKA – to francuska wyspa o włoskiej atmosferze. Na Korsyce warto zwiedzić Bonifacio – średniowieczne miasto położone na klifie, które słynie z bujnego życia nocnego. Bonifacio szczyci się także pięknym Starym Miastem i cytadelą, z której widać oddalone o 12 km wybrzeże Sardynii.

Naszym zdaniem:

„Sardynia to idealna wyspa na ‘błogie lenistwo’. Nie uświadczymy tutaj tłumów turystów na plażach, ani w kurortach, bo Sardynia jest nadal mało popularną destynacją na wakacje. Można tutaj poleniuchować na przepięknych plażach i poczuć prawdziwie włoską atmosferę. Knajpki i tawerny w małych miasteczkach turystycznych serwują doskonałe włoskie jedzenie, do którego koniecznie trzeba spróbować miejscowych win, uważanych za jedne z najlepszych we Włoszech.”

Specjalista ds. turystyki w biurze HolidayZone – Justyna Młodawska

Sycylia

Sycylia to włoska wyspa, leżąca na południowy zachód od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddziela ją tylko wąska (3 km) Cieśnina Mesyńska. Ta największa na Morzu Śródziemnym wyspa ma charakterystyczny kształt trójkąta, którego boki oblewają Morze Tyrreńskie od północy, Morze Jońskie od wschodu i Cieśnina Sycylijska od południowego-zachodu.

Sycylia fascynuje turystów bogactwem zabytków oraz malowniczymi krajobrazami, które stały się inspiracją dla wielu artystów. Architektura sycylijskich miast jest bardzo różnorodna. Widać tutaj wpływy arabskie, normańskie oraz elementy europejskiej secesji i baroku. Znajdziemy tutaj zabytki także z czasów antycznych m.in. świątynie Agrygentu, Selinunte i Segesty. Najbardziej znana miejscowość, niegdyś jedno z najważniejszych miast świata antycznego, to Syrakuzy. W mieście Archimedesa (tu żył i skonstruował wiele machin wojennych) znajdziemy mnóstwo bardzo wartościowych zabytków.

Krajobraz Sycylii jest typowo śródziemnomorski. Przy wybrzeżach kwitną gaje pomarańczowe, cytrynowe i oliwne, a wewnątrz wyspy tereny są dzikie i pustynne. Centralną część wyspy zajmują wyżyny i góry, nad którymi króluje masyw Etny.

Etna jest najwyższym (3323 m n.p.m.) i jednym z najstarszych (550 tys. lat) aktywnym wulkanem w całej Europie. Na wyspie poza Etną, znajdują się jeszcze 2 inne aktywne wulkany (na 6 w całych Włoszech). Są to: Stromboli i Vulcano – będące osobnymi wysepkami, przynależącymi do Sycylii i zaliczanymi do Wysp Liparyjskich.

Na Sycylii panuje klimat śródziemnomorski (z łagodną i wilgotną zimą oraz suchym i gorącym latem), który sprzyja całorocznej turystyce. Nie bez powodu Sycylia nazywana jest „Wyspą Słońca”, gdyż występuje tu najwięcej w Europie godzin słonecznych w ciągu roku.

Najbardziej znane kurorty turystyczne na Sycylii to: Cefalu, Selinunte i Taormina. CEFALU to znana turystyczna miejscowość, której nazwa wywodzi się od greckiego słowa „cefale”, oznaczającego przylądek (Cefalu leży u stóp skały La Rocca). Znajdziemy tutaj piękne, piaszczyste plaże, ale także liczne zabytki m.in. katedrę z XII w., zbudowaną przez normandzkiego króla Rogera. W Cefalu nie będą się nudzić także miłośnicy dobrej zabawy, gdyż w mieście pełno jest sklepów, restauracji i barów. Kolejne znane miasto to SELINUTE – gdzie oprócz wspaniałych plaż, zobaczyć można jeden z największych w Europie parków archeologicznych (powstały na miejscu starożytnego Selinus). Po drugiej stronie wyspy znajduje się miejscowość TAORMINA – to typowy włoski kurort z cudownymi widokami na Etnę. Wizytówką miasta jest antyczny teatr.

Na Sycylii warto zobaczyć:

SYRAKUZY – były niegdyś jednym najważniejszych miast świata antycznego. Teraz warto zobaczyć tutaj: Stare Miasto z Piazza del Duomo, źródło Aretuzy, park archeologiczny z teatrem greckim i kamieniołom Latomia del Paradiso z grotą zwaną Uchem Dionizosa. Kompleks zabytków w Syrakuzach wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

AGRIGENTO – w Agrigento znajduje się Dolina Świątyń „Valle dei Templi”, która jest jednym z najwybitniejszych przykładów greckiej sztuki i i architektury. Znajduje się tutaj 10 świątyń powstałych w VI i V w. p.n.e., niestety częściowo zniszczonych podczas trzęsienia ziemi. Dolina Świątyń wpisana jest na listę UNESCO.

DOLINA RZEKI NOTO – w dolinie znajdującej się w południowo-wschodniej części Sycylii leży 8 barokowych miast wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są to: Caltagirone, Militiello Val di Catania, Katania, Modica, Noto, Palazzolo, Ragusa i Scicli.

PALERMO – stolica Sycylii. W Palermo warto zobaczyć katedrę z sarkofagami władców Sycylii i odwiedzić klasztor Kapucynów, gdzie znajdują się katakumby mieszczące mumie mnichów i osób świeckich.

MONREALE – warto zwiedzić katedrę ze wspaniałymi średniowiecznymi mozaikami.

ETNA – najwyższy czynny wulkan Europy, symbol Sycylii. Na pierwsze 2000 m można wjechać autokarem, dalej zabiera kolejka linowa lub jeep (na wysokość 3000 m).

PANTALICA – na terenie nekropolii w Pantalica znajdziemy ponad 5000 grobowców z okresu od XIII do VII wieku p.n.e. Nekropolia wpisana jest na listę UNESCO.

TAORMINA – to włoski kurort, którego wizytówką jest teatr grecki – Teatro Greco i główna ulica miasta – Corso Umberto.

KATANIA – miejscowość położona u stóp wulkanu Etna. Zwiedzamy tutaj katedrę św. Agaty z jej relikwiami i grobowcem Belliniego, słynnego kompozytora pochodzącego z Katanii. Warto zobaczyć też fontannę dell’Elefante – obelisk ze słoniem (symbol Katanii), klasztor św. Agaty i amfiteatr rzymski, którego stopnie zostały wykute w lawie wulkanicznej.

Warto wybrać się w rejs na pobliskie Wyspy Liparyjskie.

WYSPY LIPARYJSKIE (EOLSKIE) – to grupa siedemnastu wysp pochodzenia wulkanicznego, położonych na Morzu Tyrreńskim. Największą wyspą jest Lipari, pozostałe to m.in.: Vulcano, Salina, Stromboli, Filicudi, Lipari, Panarea i Basiluzzo. Wyspy w 2000 roku zostały wpisane na listę UNESCO.

Z niektórych regionów Sycylii można wybrać się także w rejs na Maltę.

MALTA – na wyspie warto zobaczyć m.in. miasto i port La Valetta, ogrody Upper Barrakka Garden, fort S. Angelo i przede wszystkim bogato zdobioną katedrę św. Jana.

Naszym zdaniem:

„Pierwsze skojarzenia jakie przychodzą na myśl, gdy słyszymy o Sycylii to obrazy jak z ‘Ojca Chrzestnego’ i mafijne porachunki. Nic bardziej mylnego… Sycylia to leniwa wyspa. Leniwy jest tutaj styl życia (tzw. włoskie ‘dolce vita’, czyli słodkie, bezstresowe życie), leniwe są koty wylegujące się na dachach typowych sycylijskich willi, leniwi są mieszkańcy, którzy swoją sjestę często przedłużają nawet o kilka godzin… Sycylia będzie, więc idealnym wyborem dla wszystkich, którzy chcą się trochę polenić. Ale nie tylko! Na Sycylii raj dla siebie znajdą także Ci, którzy preferują aktywny wypoczynek – jest tutaj mnóstwo wspaniałych zabytków i wartych odkrycia walorów przyrodniczych. Ci vediamo a Sicilia!”

Specjalista ds. turystyki w biurze HolidayZone – Justyna Młodawska

Kalabria

Kalabria to włoski region znajdujący się na samym końcu „włoskiego buta”, czyli Półwyspu Apenińskiego. Od wschodu Kalabrię oblewa Morze Jońskie, od zachodu Tyrreńskie.

Kalabria jest jednym z najbiedniejszych regionów Włoch, ale jednocześnie jednym z najbardziej popularnych miejsc we Włoszech na wakacje. Mimo, że nazywana jest „terra da scoprire” – czyli „kraina do odkrycia”, z każdym rokiem przybywa tutaj coraz więcej turystów. Powodem jest ogromny potencjał przyrodniczy którym dysponuje region. Znajdziemy tutaj piękne plaże, wysokie góry, jaskinie i groty skalne, a także mnóstwo zabytków m.in. pozostałości po starożytnych greckich miastach. Do przyjazdu zachęca także wspaniała włoska kuchnia, tutaj jeszcze bardziej pikantna i pełna świeżych owoców morza. Na terenie Kalabrii znajdują się aż trzy górskie parki narodowe: Pollino, Sila oraz Aspromonte, więc jest ona wręcz idealnym miejscem do aktywnego spędzania czasu wolnego.

Kurorty turystyczne Kalabrii zlokalizowane są głównie po stronie zachodniej – przy Morzu Tyrreńskim, bo linia brzegowa jest tam bardziej urozmaicona. Najbardziej popularna miejscowość turystyczna na wybrzeżu to Tropea. TROPEA to najmodniejszy kurort i jedno z najpiękniejszych miast w Kalabrii. Jest tutaj wspaniała, śródziemnomorska architektura oraz wspaniałe widoki z górnej części miasta na Wyspy Liparyjskie.

Wschodnie wybrzeże, nad Morzem Jońskim, jest mniej malownicze, ale to tutaj znajdziemy hotele o lepszym standardzie (nowoczesne, zajmujące rozległy teren i leżące bezpośrednio nad morzem). Plaże w popularnych kurortach nad Morzem Jońskim (Catanzaro Lido, Simeri Marina czy Sibari Marina) są długie i piaszczyste. Warto tutaj odwiedzić m.in. wykopaliska w Sibari (starożytne miasto słynące z bogactwa), Capo Colonna (najdalej na wschód wysunięte miejsce Kalabrii ze słynną, samotną kolumną), La Castella (z zamkiem Aragońskim) i Catanzaro (stolicę Kalabrii).

Wypoczywając w Kalabrii warto zwiedzić:

TROPEA -kurort turystyczny uważany za „perłę Morza Śródziemnego”. Miasteczko położone jest na nadmorskim klifie. Warto zobaczyć jego urokliwe centrum i najważniejsze zabytki: normańską katedrę i kościół St. Maria dell’Isola.

PIZZO – miasto z pięknym zamkiem, w którym więziony był i rozstrzelany francuski generał Murat.

LOCRI – miasto we wschodniej części Kalabrii, nad Morzem Jońskim. Locri było potęgą w okresie hellenistycznym. W mieście warto odwiedzić strefę archeologiczną.

GERACE – to „święte miasto”, bo wśród zabudowań miejskich dominują liczne kościoły. Warto przejść się po średniowiecznych uliczkach, zwiedzić normańską katedrę i bizantyjski kościół San Giovanello.

REGGIO DI CALABRIA – w tym mieście przede wszystkim warto zobaczyć Museo Nazionale, gdzie przechowywane jest słynne Bronzi di Riace, czyli dwa posągi z brązu, przypisywane Fidiaszowi. Polecamy również wybrać się na spacer nadmorską promenadą, skąd rozciąga się widok na wybrzeże Sycylii i Etnę.

SCILLA – starożytna Scylla była mitycznym miejscem opisanym w „Odysei”. Chyba każdy kojarzy używany często związek frazeologiczny „znaleźć się między Scyllą a Charybdą”.

Z Kalabrii można wybrać się także w rejs na Sycylię lub Wyspy Liparyjskie.

SYCYLIA – na tej włoskiej wyspie w ramach wycieczki fakultatywnej można zobaczyć Taorminę i Mesynę. Taormina to starożytne miasto Taurominum, gdzie warto zobaczyć słynny grecko-rzymski teatr i ogrody publiczne (Villa Comunale). Mesyna (nazywana „Bramą Sycylii”) także może zainteresować kilkoma wspaniałymi zabytkami. Warto odwiedzić m.in.: kościół San Francesco.

WYSPY LIPARYJSKIE – trasa rejsu wiedzie od Liparii, stolicy archipelagu, przez Vulcano, wyspę leżącą najbliżej Sycylii, aż do Stromboli – wyspy z aktywnym wulkanem.

Będąc w Kalabrii można także wybrać się na wycieczkę fakultatywną do:

NEAPOL – czyli stolica południa Włoch. Leży w Kampanii – regionie sąsiadującym z Kalabrią, a od czubka buta dzieli go około 200 kilometrów. W Neapolu mieszkali m.in. polscy poeci Juliusz Słowacki i Henryk Sienkiewicz, a teraz uwielbiają go także polscy turyści. Koniecznie trzeba wybrać się na spacer po monumentalnym centrum miasta i zobaczyć: Piazza del Plebiscito, Palazzo Reale, Teatro San Carlo, Galleria Umberto I.

POMPEJE I WEZUWIUSZ – będąc na południu Włoch ciężko ominąć najbardziej znany na świecie teren wykopalisk antycznego miasta, zasypanego popiołem wulkanicznym. Pompeje (będące niegdyś bogatym portem i dużą metropolią) zostały zniszczone po wybuchu wulkanu w 79 r.. Do dziś zachowały się ulice, domy i łaźnie, które można zwiedzać na terenie wykopalisk. Z Pompei warto wybrać się, by zobaczyć wulkan Wezuwiusz – sprawcę tego wydarzenia.

Czy wiedzieliście, że…?

W wielu regionach Włoch (w tym również w Kalabrii) warto znać przynajmniej podstawy języka włoskiego, gdyż mieszkańcy (nawet kurortów) bardzo słabo posługują się językiem angielskim. Polecamy przed podrożą zaopatrzyć się w mini rozmówki włoskie i nauczyć się podstawowych włoskich zwrotów. Uwierzcie, że turyści, którzy (nawet nieudolnie) próbują zamawiać napoje i posiłki w języku włoskim są o wiele lepiej obsługiwani, niż Ci którzy perfekcyjnie władają językiem angielskim.

Naszym zdaniem:

„Włochy są dla mnie jak drugi dom i jestem pewna, że każdy kto choć raz odwiedzi włoskie miasteczka, spróbuje włoskiej kuchni, napije się włoskiego wina i usiądzie do kolacji z prawdziwym Włochem, powie to samo! Nic dziwnego, że Włosi swoje życie nazywają ‘dolce vita’ (słodkie życie), skoro główna zasada przyświecająca im codziennie to „Dolce Far Niente” (czyli ‘słodkie nicnierobienie’). Warto spróbować pożyć przez chwilę włoskim trybem życia, a wakacje w Kalabrii są do tego idealną sposobnością.”

Specjalista ds. turystyki w biurze HolidayZone – Justyna Młodawska