Egipt

Egipt to państwo północno-wschodniej Afryki, znajdujące się przy dwóch morzach: Śródziemnym i Czerwonym. Egipt, ze względu na świetne warunki pogodowe, dostęp do pięknych mórz z rafami koralowymi, jedyne w swoim rodzaju zabytki i doskonale przygotowaną infrastrukturę hotelową i turystyczną, jest najpopularniejszym w tym regionie krajem turystycznym. Co roku odwiedza go około 12 milionów turystów, w tym wielu Polaków.

Egipt jest całoroczną destynacją turystyczną. Temperatury w lutym (najchłodniejszym miesiącu) wynoszą ok. 25 stopni C (temperatura wody to ok. 22 st. C), a sierpniu (najcieplejszym miesiącu) sięgają do ok. 35 stopni C. Trudno w Egipcie doświadczyć – największego wroga urlopowiczów – deszczu. Nic dziwnego więc, że Egipt gości turystów przez cały rok!

Wszystkim turystom Egipt kojarzy się z faraonami i ze słynnymi piramidami w Gizie, ale kraj ten może poszczycić się także wieloma innymi wyjątkowymi zabytkami. Warte odwiedzenia są największe miasta tj. Kair, Aleksandria, Luksor z Doliną Królów, Asuan (często łączony z rejsem po Nilu), Giza, Port Said, Abu Simbel na Pustyni Nubijskiej i Suez. Ciekawe są również wycieczki wokół Jeziora Nasera. Najpopularniejsze miejsca wśród zwiedzających to egipskie obiekty z Listy światowego dziedzictwa UNESCO: ruiny miasta Abu Mena, zabytki Nubii w obszarze od Abu Simbel do File, zabytki architektury islamu w Kairze, nekropola, piramidy i świątynie w Memfis, góra Synaj – m.in. kolekcja rękopisów i ksiąg, działający od VI w. klasztor, Teby – miasto z nekropolą i dolina Wadi al-Hitan.

Egipt to także raj dla nurków i fanów snorkelingu. Oblewające kraj Morze Czerwone pełne jest wspaniałych koralowców, które w wielu miejscach można oglądać niemal tuż przy plaży (chociaż do tych bardziej okazałych trzeba dotrzeć na statku). Pod względem podwodnej fauny, tutejsze rafy są bardziej zróżnicowane od raf w Morzu Śródziemnym. Najpopularniejszy kurort wśród turystów nurków to Marsa Alam – jest to stosunkowo niedawno rozbudowany ośrodek turystyczny, gdzie rafy koralowe są ładniejsze i mniej zniszczone niż w bardziej znanej Hurghadzie. W Morzu Czerwonym, poza wspaniałymi rafami, znajduje się także ponad 90 wraków statków, które są ciekawą atrakcją dla doświadczonych nurków.

Najpopularniejsze kurorty Egiptu to: Hurghada, Sharm el-Szejk i Marsa Alam, położone na Riwierze Morza Czerwonego.

Czy wiedzieliście, że…?

Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Ze względu na niebezpieczną sytuację w tych krajach bardzo ucierpiała turystyka Egiptu. Zdarzały się i zdarzają się pojedyncze akty terrorystyczne, które zaburzają ogólny porządek w kraju i narażają nie tylko mieszkańców, ale i turystów. Nad bezpieczeństwem turystów czuwa obecnie policja turystyczna. Policja patroluje hotele, plaże, atrakcje turystyczne, a często wręcz eskortuje wycieczki podczas wyjazdów w głąb kraju. O aktualnej sytuacji w Egipcie polecamy przed podjęciem decyzji o wyjeździe czytać na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Naszym zdaniem:

“Egipt to idealny kierunek dla osób, które pragną uciec od codziennych obowiązków do gorącego miejsca nie wydając przy tym dużo pieniędzy. Bogata infrastruktura hotelowa oraz formuła all inclusive sprawia, że . Miłośników snurkowania zapraszają piękne różnobarwne rafy koralowe a turystów nastawionych na zwiedzanie, starożytne zabytki.”

Specjalista ds. turystyki w biurze HolidayZone – Agata Pogorzelec

Marsa Alam

MARSA ALAM – to najnowszy kurort egipski, dzięki czemu baza noclegowa jest tutaj nowoczesna i świadczy usługi na bardzo wysokim poziomie. Region ten znajduje się na południe od Kairu (ok.750 km) i Hurghady (ok. 250 km) przy wybrzeżu Morza Czerwonego i rozwinął się, podobnie jak reszta tutejszych kurortów, z małej wioski rybackiej. W Marsa Alam znajdziemy ogromne kompleksy hotelowe, z basenami, aquaparkami, dyskotekami i bogatymi programami animacyjnymi, położone przy piaszczysto-koralowych plażach (podobno najładniejszych w Egipcie). Warto będąc w Marsa Alam odkryć mniej popularne egipskie miasta takie jak: Port Ghalib (luksusowy port jachtowy z doskonałymi warunkami do uprawiania sportów wodnych) czy El Quseir (najstarsza wioska turystyczna, gdzie można kupić tradycyjne wyroby egipskie), ale Marsa Alam słynie przede wszystkim z idealnych warunków do nurkowania. Najwspanialsze i najmniej zniszczone rafy to Abu Dabbab, Abu Dabur Reef, Marsa Asslai, Dolphin House i rafa Elphistone.

Z Marsy Alam można wybrać się do Luksoru albo zwiedzić:

ASUAN – najdalej na południe wysunięte miasto Egiptu, położone przy Nilu. W Asuanie trzeba zobaczyć Wielką Tamę i Jezioro Nasera. Oprócz tego czeka nas zwiedzanie świątyni Izydy na wyspie File i rejs łodzią motorową po Nilu wokół największej asuańskiej wyspy Elefantyny.

ABU SIMBEL – zwiedzimy tutaj dwie słynne świątynie skalne wzniesione na rozkaz faraona Ramzesa II w XII w. p.n.e. z kolosalnymi pomnikami władcy, które ukazywały przybyszom z Nubii potęgę Egiptu. Świątynie zostały odkryte w 1813 r. przez szwajcarskiego podróżnika Jacoba Burckhardta.

WYSPY QULAAN – wyspy położone na południu Parku Narodowego Wadi El-Hamata. Podczas rejsu w okolice wysp można snurkować i podziwiać podwodne życie na rafach koralowych.

REJS W OKOLICE MARSA IMBARAK – to rejs na przepiękne tereny Marsa Imbarak, słynącego ze wspaniałych raf koralowych, żółwi morskich i licznych gatunków ryb. Atrakcją tej wycieczki jest możliwość spotkania z krową morską – diugoniem!

REJS PO NILU – podczas rejsu po Nilu można odkryć niemal wszystkie zbytki Egiptu m.in. świątynię boga Horusa w Edfu (jedna z najlepiej zachowanych i druga co do wielkości świątyni starożytnego Egiptu) i Luksor. Podczas rejsu zobaczymy też Wyspę Bananową i Wyspę Krokodyli.

Z każdego miejsca w Egipcie można wybrać się także na:

REJS STATKIEM ZE SZKLANYM KADŁUBEM – SEASCOPE – to rejs łodzią ze szklanym kadłubem nad wspaniałymi rafami Morza Czerwonego.

WIOSKI BEDUINÓW – podczas wycieczki jeepem lub quadami na pustynię można zobaczyć tradycyjne wioski Beduinów. Podczas takiej wyprawy można skosztować lokalnej herbaty z hibiskusa, zapalić shishę lub przejechać się na wielbłądzie.

W Egipcie można ukończyć także KURS NURKOWANIA OWD DLA POCZĄTKUJĄCYCH. Kurs taki trwa około 3-4 dni, odbywa się pod okiem polskiego instruktora, a na jego zakończenie można uzyskać certyfikat PADI. Cena takiego kursu ok. 300 USD, plus certyfikat PADI OWD – ok. 40 USD i książka – 40 USD. Dla bardziej zaawansowanych nurków przygotowano kursy Advanced Water Course – ok. 300 USD i Scuba Diver – ok. 150 USD.

Sharm el-Shejk

SHARM EL-SHEJK – to popularny kurort turystyczny na Półwyspie Synaj, który rozciąga się wzdłuż niezwykle malowniczego wybrzeża, od Parku Narodowego Ras Muhammad do Zatoki Nabq. Sharm el-Szejk jest doskonale przygotowany na przyjęcie turystów – dysponuje wspaniałymi hotelami z ogromnymi kompleksami basenowymi i aquaparkami, zazwyczaj położonymi tuż przy szerokich, piaszczystych plażach. Miasto daje liczne możliwości dla pasjonatów zwiedzania. Warto zobaczyć: meczet, kościół koptyjski, Grotę Solną, Old Market (najstarszą część miasta ze słynnym bazarem), Naama Bay (centrum rozrywek z mnóstwem restauracji i dyskotek, szczególnie Plac Soho) i Nabq (najbardziej luksusową dzielnicę miasta). Z Sharm el-Shejk można wybrać się też na górę Synaj, (gdzie Mojżesz otrzymał Dziesięć Przykazań), do prawosławnego Klasztoru św. Katarzyny, a także do Ziemi Świętej, a niedaleko kurortu znajduje się podwodny Park Narodowy – Ras Muhammad. Region jest także wyjątkowo popularnym celem wakacyjnym miłośników nurkowania, gdyż występuje tu ponad 250 różnych raf koralowych i 1000 gatunków ryb.

Z Sharm el-Sheikh możemy wybrać się m.in. do Kairu, ale też zobaczyć:

PARK NARODOWY RAS MUHAMMAD – to podwodny Park Narodowy, chroniący nienaruszoną rafę koralową. W parku można snurkować i nurkować pod okiem doświadczonych instruktorów. Na jednego uczestnika przypada jeden instruktor.

PARK NARODOWY NABQ – chroni dwa wąwozy na pustyni, wioski beduińskie i lasy namorzynowe na wybrzeżu Morza Czerwonego. Po parku poruszamy się jeepami oraz na wielbłądach.

KOLOROWY KANION – leży w centrum Półwyspu Synaj i jest trzecim co do wielkości kanionem na świecie.

GÓRA MOJŻESZA I KLASZTOR ŚW. KATARZYNY – to wyprawa (na pieszo lub na wielbłądach) na Górę Synaj – 2285 m n.p.m., gdzie Mojżesz otrzymał od Boga tablice Dziesięciorga Przykazań. Na górze znajduje się także klasztor św. Katarzyny, wzniesiony ok. 530 r. p.n.e., w którym podziwiać można bizantyjskie mozaiki z VI w. oraz zbiór ikon św. Jana Chrzciciela i Matki Boskiej.

JEROZOLIMA – wycieczka do Ziemi Świętej – Izraela. W Świętym Mieście – Jerozolimie – zobaczymy świątynię Grobu Pańskiego, Drogę Krzyżową – Via Dolorosa, Golgotę, Górę Oliwną i Betlejem (Bazylika Narodzenia Pańskiego).

PETRA – to położone w Jordanii miasto wykute w skale, które znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto przejść się wąskim wąwozem Siq do zapierającego dech w piersiach skarbca Faraona w Petrze, a potem ulicą Fasad do rynku z teatrem rzymskim i grobowców królewskich.

Hurghada

HURGHADA – to kurort turystyczny powstały na bazie małej wioski rybackiej. Hurghada przyciąga turystów dzięki piaszczystym plażom, rozrywkowemu centrum miasta i wspaniałym 5* kompleksom hotelowym, które niejednokrotnie powierzchnią i infrastrukturą przypominają małe miasta. Do niedawna Hurghada była także popularnym celem wakacyjnym dla nurków (obecnie taki rodzaj turystyki preferowany jest w Sharm el-Sheikh i Marsa Alam). Hurghada jest jednak najlepszą w Egipcie bazą wypadową, dla tych, którym marzy się zobaczyć owiane tajemnicą zabytki z czasów faraonów. Na południe od Hurghady leży m.in. Luksor ze świątynią Karnak, świątynią Hatszepsut i Doliną Królów. Warto wybrać się także do El Gouny – prywatnego miasteczka zwanego Wenecją Egiptu.

Będąc w Egipcie warto wybrać się na chociaż jedną z wycieczek fakultatywnych. Z Hurghady można zwiedzić:

LUKSOR – to dawna stolica Egiptu. Zwiedzamy tutaj m.in. Dolinę Królów (miejsce spoczynku władców Egiptu), grobowiec Tutenchamona, dom H. Cartera (archeologa, który odkrył grobowiec Tutenchamona), świątynię królowej Hatszepsut ( najsłynniejszej kobiety-faraona – znaną z prac polskiej misji archeologicznej), Kolosy Memnona i świątynię w Karnaku.

KAIR – stolica Egiptu, największe miasto Afryki i polityczno-kulturalne centrum świata arabskiego. Będąc w Kairze trzeba zobaczyć przede wszystkim Muzeum Egipskie z unikatowymi zbiorami sztuki starożytnej, wśród których można podziwiać między innymi skarby z grobowca faraona Tutenchamona.

GIZA – to tutaj znajdują się słynne piramidy Cheopsa, Chefrena, Mykerinosa i tajemniczy Sfinks.

HURGHADA – CITY TOUR – kurort turystyczny, w którego centrum można natknąć się na wiele atrakcji. W Hurghadzie warto odwiedzić kościół koptyjski, meczet i akwarium z najpiękniejszymi okazami ryb Morza Czerwonego. Ciekawą atrakcją Hurghady jest też ogromny aquapark.

MAHMYA – RAJSKA PLAŻA – to malownicza, pokryta białym piaskiem i otoczona lazurową wodą Morza Czerwonego, plaża, na której można poczuć się niemal jak na Seszelach lub Malediwach. Idealna wycieczka dla tych, którzy poszukują odrobiny luksusu. 🙂