Turcja

Turcja to państwo położone na pograniczu Azji i Europy na półwyspie Azja Mniejsza. Turcja jest popularnym kierunkiem turystycznym, między innymi dlatego, że oblewają ją wody 4 mórz. Od północy – Morza Czarnego, od zachodu Morza Egejskiego i Morza Marmara, a od południa Morza Śródziemnego (w języku tureckim Morze Białe). Wszędzie na wybrzeżach panują wspaniałe warunki do wypoczynku – znajdziemy tu piękne plaże, duże kurorty turystyczne i luksusowe hotele, a to wszystko w połączeniu z bardzo sprzyjającym klimatem tworzy turystyczny raj!

Naszym zdaniem:
“Wyjazd do Turcji polecam przede wszystkim tym, którzy kochają luksus! Nigdzie indziej w basenie Morza Śródziemnego nie znajdziemy tak nowoczesnych i luksusowych hoteli, które spełniają wszystkie marzenia o wakacjach idealnych: są bezpośrednio przy plażach, blisko centrum miast, mają bogate (czasami nawet 24 godzinne) All Inclusive, ogromne kompleksy basenowe z aquaparkami i ciekawe programy animacyjne. Będąc w Turcji można nie tylko spać w luksusach, ale też zaznać trochę luksusu dla ciała w łaźni tureckiej (hammamie). Kto nie chciałby sie poczuć w Turcji jak VIP?”

Specjalista ds. turystyki w biurze HolidayZone – Justyna Młodawska

Turcja Egejska

Turcja Egejska jest położona na północ od wybrzeża tureckiego nazywanego Riwierą Turecką. Tutejsze kurorty przyciągają wspaniałą pogodą, ale także pięknymi, piaszczystymi plażami i idealnie czystym morzem Egejskim. Turcja Egejska uważana jest za bardziej malowniczą część wybrzeża, tym bardziej, że jest mniej popularna i mniej zagospodarowana turystycznie. Warto wybrać się na ekskluzywne wakacje do jednego z tutejszych kurortów turystycznych:
BODRUM- jest jednym z najpopularniejszych kurortów tureckich na wybrzeżu Morza Egejskiego. Słynie ono z bujnego życia nocnego oraz wspaniałych warunków zarówno do biernego, jak i aktywnego wypoczynku. W Bodrum znajdziemy przede wszystkim wysokiej klasy hotele, które docenią zarówno Ci najbardziej niewymagający klienci, jak i rodziny z dziećmi. Większość hoteli położona jest w pięknych ogrodach, dysponuje dostępem do aquaparków, kompleksów basenowych i innych udogodnień jak np. SPA, korty tenisowe itd.. Plaże w okolicach Bodrum są w większości piaszczyste i niemal regułą są tutaj prywatne plaże hotelowe, gdzie serwis leżakowy i bar z opcją All Inclusive zazwyczaj wpisane są już w cenę noclegu. Ale do Bodrum nie jeździ się tylko po to, żeby plażować. Słynie ono wśród tureckich kurortów jako miasto rozrywki – nigdzie indziej na wybrzeżu Egejskim nie znajdziemy tylu barów, pubów i dyskotek. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, gdyż w mieście są kluby jazzowe, z muzyką lat 80. i nowoczesne dyskoteki (np. Halikarnas). Bodrum to także dobre miejsce na wypoczynek dla tych, którzy lubią aktywne spędzanie czasu. W Morzu Egejskim jest wiele dobrych miejsc do nurkowania, a na rzece Dalaman są idealne warunki do raftingu – spływu pontonami. Bodrum to również doskonała baza wypadowa do zwiedzania Turcji (i pobliskich greckich wysp). Jedną z głównych atrakcji Bodrum jest port, skąd codziennie odpływają promy na greckie wyspy: Kos i Rodos. Zanim jednak wybierzemy się na zwiedzanie Grecji, warto zapoznać się z tym, co znajduje się na wyciągnięcie ręki. Historia samego Bodrum sięga bowiem starożytności. Wtedy nosiło ono nazwę Halikarnas i znajdowało się tutaj Mauzoleum, zaliczane do Siedmiu Cudów Świata. W Bodrum urodził się Herodot – „ojciec historii”, który napisał jako pierwszy historię świata. Do dziś w mieście można podziwiać pozostałości po jego bujnej historii – zamek św. Piotra i warownię zbudowaną przez zakon joannitów w XV w..

MARMARIS – to popularny kurort położony na Egejskim wybrzeżu Turcji. Region Marmaris jest niesamowicie malowniczy – intensywnie zielone wzgórza, schodzą tu niemal pionowo do morza, tworząc niezapomniane krajobrazy. Ale miasto Marmaris cieszy się ogromną popularnością nie tylko ze względu na piękne krajobrazy, ale również przez bujne życie nocne. Jest to drugie po Bodrum największe centrum rozrywkowe w Turcji Egejskiej. Znane kurorty z okolic Marmaris to m.in. Içmeler (znajdziemy tutaj hotele zdecydowanie lepszej klasy niż w samym Marmaris i piękne piaszczyste plaże) i Turunc (po turecku -„Cytrus” to dawna osada rybacka, z piękną plażą, o długości ponad 1,5 km). Warto zauważyć, że miasteczka w okolicach Marmaris są bardzo dobrze skomunikowane ze stolicą regionu. Między miasteczkami na wybrzeżu kursują minibusy, które umożliwiają korzystanie z uroków większego miasta. Marmaris to także dobre miejsce na wypoczynek dla tych, którzy lubią aktywne spędzanie czasu. W Morzu Egejskim jest wiele dobrych miejsc do nurkowania, a na rzece Dalaman są idealne warunki do raftingu – spływu pontonami. Marmaris to dobra baza wypadowa do zwiedzania Turcji. Podobnie jak z Bodrum, można wybrać się stąd m.in. do Pamukkale, Efezu, Dalyanu czy nawet na grecką wyspę Rodos. Warto jednak najpierw zwiedzić miasto Marmaris, którego historia sięga IV w. p.n.e. To tutaj znajduje się też największy w Turcji port jachtowy.

FETHIYE – to znany kurort o długiej historii. Znajdziemy tutaj nie tylko doskonałe warunki do wypoczynku, ale także ciekawe zabytki, w tym m.in. grobowce licyjskie z V w p.n.e. wykute w skale, pozostałości rzymskiego amfiteatru i port. Fethiye to dawne rybackie miasteczko, teraz doskonale rozwinięty kurort idealny na rodzinne wczasy i polecany dla miłośników uprawiania sportów wodnych.

OLUDENIZ – to stosunkowo mały turecki kurort, ale jednocześnie miasto, gdzie znajdują się najpiękniejsze plaże Turcji. Oludeniz położone jest o 13 km od Fethiye w malowniczej zatoce, otoczonej z trzech stron wysokimi górami (najwyższa to Babadag – 1950 m n.p.m.). Można powiedzieć, że jest to kurort elitarny, gdyż jego teren jest objęty granicami parku krajobrazowego, a w Oludeniz nie znajdziemy wielkich (typowych dla tureckiego wybrzeża) hoteli, tylko małe zabudowania idealnie wkomponowane w otoczenie. Znaleźć tutaj można ciszę oraz warunki idealne do wypoczynku rodzinnego. Dla tych, którzy spokój chcą urozmaicić wieczorną zabawą poleca się okoliczne miasteczka Hisaronu czy Ovacik – może nie tak imprezowe jak np. Bodrum, ale znajdziemy tutaj ciekawe kluby oraz liczne bary i restauracje. Co ciekawe Oludeniz to także słynne na cały świat centrum paraglidingowe. Dzięki idealnie sprzyjającym warunkom naturalnym co roku odbywa się tutaj międzynarodowy festiwal „Air Games”.

DIDYMA – to niewielki kurort turystyczny położony na zachodnim wybrzeżu Turcji w zatoce Morza Egejskiego. Nazwa miasta pochodzi z czasów antycznych, kiedy to znajdowała się tutaj słynna wyrocznia w świątyni Apollina (jej pozostałości są dzisiaj jedną z głównych atrakcji miasta). Didyma zachęca turystów piaszczystymi plażami, czystym morzem i wspaniałą pogodą do plażowania. Warto jednak odwiedzić Didymę również ze względu na atrakcje antropogeniczne takie jak: piękny port, czy słynna świątynię Apollina lub przyjechać tu na aktywne wakacje. Didyma to miejsce popularne wśród miłośników żeglarstwa, gdyż to właśnie tu mieści się jeden z największych portów jachtowych w Turcji. Można tu uprawiać także windsurfing i nurkowanie. Raj dla siebie znajdą także miłośnicy przyrody, gdyż w pobliżu miasta znajduje się malowniczo położone Jezioro Bafa otoczone parkiem krajobrazowym i wpadająca do Morza Egejskiego rzeka Buyuk.

KUSADASI – to znany kurort na Wybrzeżu Egejskim. Po turecku „Kusadasi” oznacza „wyspę ptaków”, nazwa ta pochodzi od niewielkiej wysepki niedaleko centrum miasta – Guvercin Adasi – gdzie znajduje się kamienna twierdza obsiadana przez najróżniejsze gatunki ptaków. Kusadasi przyciąga turystów ze względu na wspaniałe szerokie i piaszczyste plaże (m.in. Long Beach – długa na 22km!), ale też bogactwo zabytków. Warto zobaczyć tutejsze starożytne miasto, pozostałości po meczecie i hammamie Kaleici, murach miejskich oraz karawanseraju zbudowanych na rozkaz wezyra Okuza Mehmeta Paszy. Dla miłośników zwiedzania znajdzie się tutaj jeszcze więcej atrakcji! Jedyne 20 km od Kusadasi znajduje się jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Turcji – pozostałości po starożytnym mieście Efez, a także inne znane miejsca historyczne, jak Priene, Milet czy Didyma. Kusadasi słynie także z bogatego życia nocnego – znaleźć tu można liczne bary i dyskoteki oraz z ciekawych atrakcji dla najmłodszych turystów, gdyż w Kusadasi znajdują się dwa duże miasteczka wodne.

CESME – to elitarny kurort, gdzie wakacje spędzają najbogatsi mieszkańcy największych miast Turcji – Izmiru i Istambułu. Znajdziemy więc tutaj, najwyższej klasy hotele, wspaniałe restauracje i popularne dyskoteki na plaży. Cesme zachwyca wspaniałymi plażami oraz błękitnym, czystym morzem, ale znane jest przede wszystkim ze względu na tutejsze termalne SPA. Cesme w języku tureckim oznacza źródło lub fontannę, gdyż już od dawna znany jest korzystny wpływ tutejszych wód termalnych na różnego rodzaju schorzenia. Do Cesme przyjeżdżają także miłośnicy sportów wodnych (m.in. windsurfingu) oraz zwiedzania. Warte zobaczenia się tutejsze osmańskie domy, fort genueński z XIII w i łaźnie tureckie, ale także górzysta grecka wyspa Chios, która leży zaledwie 10 km w linii prostej od Cesme.

Będąc w jednym z kurortów Turcji Egejskiej warto zobaczyć m.in.:

EFEZ – najlepiej zachowane starożytne miasto w Turcji. Zostało ono założone ok. 600 r. p.n.e. przez Androklosa, syna króla Aten. Niegdyś było ważnym ośrodkiem religijnym i kulturowym antycznego świata, dziś można tu zwiedzać pozostałości m.in. świątyni Hadriana, świątyni Domicjana, biblioteki Celsusa, agory, drogi arkadyjskiej, łaźni i teatru. W Efezie znajduje się również kaplica (Panaya Kapulu) wybudowana na fundamentach domu, gdzie według legendy ostatnie dni spędziła Matka Boska. Miejsce to odwiedził m.in. polski papież Jan Paweł II.

ISTAMBUŁ – to największe i najludniejsze miasto Turcji oraz jej centrum kulturalne, handlowe oraz finansowe. W Istambule trzeba zobaczyć Pałacu Topkapi, Wielkie Bazar, świątynię Hagia Sophia, Błękitny Meczet, hipodrom oraz wybrać się w rejs po cieśninie Bosfor.

IZMIR – trzecie co do wielkości miasto Turcji. W Izmirze warto zwiedzić: pozostałości po starożytnej agorze, muzeum Atatürka, starożytną Smyrna i twierdzę.

PERGAMON – a dokładnie kompleks archeologiczny starożytnego Pergamonu, który był centrum kulturalnym i stolicą imperium. W Peragamonie zwiedza się: Akropol (w tym ruiny biblioteki, teatru, świątyni Trajana i Dionizosa i ołtarz Zeusa) Asklepion, czyli starożytne centrum medyczne oraz Czerwoną Bazylikę.

PAMUKKALE – to unikalne w skali świata tarasy nazywane „bawełnianą twierdzą” – jeden z najwspanialszych w regionie cudów natury. Wapiennie tarasy (m.in. Basen Kleopatry) zalane są leczniczą, wysoko zmineralizowaną, mlecznobiałą wodą wypływającą z lokalnych, gorących źródeł.

HIERAPOLIS – to starożytne miasto, gdzie do dzisiaj oglądać można świątynię Apolla, Nimfeum, teatr i nekropolię.

PRIENE- starożytne miasto, jeden z najbardziej aktywnych portów jońskich. Dziś warto zwiedzić tu teatr i ruiny świątyni Ateny.

MILET – to ojczyzna słynnych filozofów (m.in. Talesa – ojca matematyki, Hekataiosa, Anaksymandra). Główne atrakcje Miletu to teatr i łaźnie Faustyny.

DIDYMA – w Didymie warto zobaczyć dobrze zachowaną świątynię Apolla z imponującymi kolumnami i piękną plażę – Altikum Beach.

RZEKĘ DALYAN – czyli „turecką Amazonkę”. Przyroda nieopodal rzeki jest niemal tropikalna, a do atrakcji w czasie rejsu rzeką należy m.in. kąpiel błotna.

SAKLIKENT – to malowniczy kanion, uformowany przez spływającą z gór Taurus rzekę Karaçay.

TLOS – to jedno z najstarszych i najważniejszych miast starożytnej Likii, zachwycające majestatycznym położeniem na wysokim skalnym urwisku.

TROJA – to jedno z najstarszych miast w Turcji, którego losy opisane zostały już w dziele Homera „Iliada”. W Troi koniecznie trzeba zobaczyć cytadelę, świątynię Ateny mury miasta, dom liczący prawie 4500 lat oraz studnię Kassandry.

CANAKKALE – w Canakkale koniecznie trzeba zobaczyć przede wszystkim makietę konia trojańskiego wykorzystaną w ekranizacji filmu „Troja”. Warte odwiedzenia są także cytadela Mehmeta Zdobywcy i zespół warowny Sulejmana Wspaniałego.

ASSOS – to antyczne miasto zbudowane w VII w. p.n.e. przez greckie plemię Eolów i miejsce założenia przez Arystotelesa pierwszej szkoły filozoficznej.

Z jednego z portów (np. Bodrum lub Marmaris) można wybrać się w rejs po Morzu Egejskim i najpiękniejszych zatokach półwyspu oraz na pobliskie greckie wyspy Kos, Rodos (Wyspę Słońca – gdzie niegdyś stał Kolos Rodyjski, zaliczany do Siedmiu Cudów Świata), Samos (którą starożytni Grecy uznawali za miejsce urodzenia bogini Hery), Lesbos (gdzie mieszkała niegdyś poetka Safona słynna ze swej słabości do kobiet) i Kalymnos (która urzeka wspaniałymi, dzikimi krajobrazami).

Naszym zdaniem:

“Wybrzeże Morza Egejskiego zaskakuje urozmaiconą linią brzegową, pełną zatok i przylądków, zielenią gór sięgających aż do lazurowego morza. Stąd roztacza się zapierający dech w piersiach widok na pobliskie wyspy greckie Kos, Rodos, Samos i wiele innych małych wysepek. Można tutaj odkrywać tajemnice starożytnego świata odwiedzając m.in. Troję, Efez, Bergama i jednocześnie korzystać z zabawy i uroków modnych kurortów.”

Specjalista ds. turystyki w biurze HolidayZone – Anna Ungier

Riwiera Turecka

Riwiera Turecka to najbardziej popularna turystycznie część wybrzeża Turcji. Ciągnie się wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego od miasta Alanya na wschodzie do Kemer na zachodzie. Region może pochwalić się szerokimi, piaszczystymi plażami, wysokimi walorami przyrodniczymi i licznymi ciekawymi zabytkami.

Panuje tutaj ponadto idealny klimat do plażowania. Od kwietnia do października temperatury sięgają powyżej 20 stopni Celsjusza (w najcieplejszych miesiącach osiągając nawet ponad 30 stopni), a ponadto w miesiącach letnich praktycznie nie ma tu deszczu.

Na Riwierze Tureckiej leży kilka znanych kurortów turystycznych są to:

ALANYA – to tętniący życiem kurort, jedna na najpopularniejszych destynacji turystycznych w Turcji. Słynie z licznych klubów, dyskotek i pubów, ale także z dobrych warunków do wypoczynku. Region Alanyi jest ponadto bardzo malowniczy. Od północy otoczona jest ona przez góry Taurus schodzące gdzieniegdzie niemal bezpośrednio do Morza Śródziemnego. W mieście znajdują się również warte zwiedzenia zabytki jak np. warowny zamek.

ANTALYA – to stolica Riwiery Tureckiej. Można tutaj przyjechać na wypoczynek, ale w mieście znajduje się mało popularnych hoteli. Antalya jest przede wszystkim portem lotniczym oraz jednym z największych pod względem ekonomicznym i kulturowym miast regionu. Pod względem turystycznym warto tutaj przede wszystkim przejechać się zabytkowym tramwajem do centrum miasta, a potem pójść na spacer starówką, gdzie można podziwiać m.in. bramę Hadriana i wieżę zegarową. W Antalyi znajduje się także delfinarium (jest tu możliwość pływania z delfinami) i akwarium, gdzie w podwodnym tunelu można oglądać tysiące gatunków morskich stworzeń.

BELEK – to najbardziej ekskluzywna z miejscowości na Riwierze Tureckiej. Znajdziemy tutaj bardzo wysokiej jakości hotele przy szerokich, piaszczystych plażach. Belek ponadto słynie z licznych i doskonale przygotowanych pól golfowych.

SIDE – to mały kurort słynący przede wszystkim z wartego zobaczenia, antycznego centrum z pozostałościami m.in. świątyni Ateny i Apollina.

KEMER – to mniej popularna miejscowość turystyczna, wysunięta daleko na zachód Riwiery Tureckiej. Kemer może poszczycić się wspaniałymi, zielonymi krajobrazami, górami i pięknymi, piaszczystymi plażami, z których większość wyróżniona jest certyfikatem Błękitnej Flagi.

Riwiera oprócz doskonałych wręcz warunków do wypoczynku i zabawy, oferuje liczne możliwości zwiedzania. Można stąd wybrać się m.in. na wycieczkę do:

KAPADOCJA – kraina w centrum Turcji, gdzie woda i wiatr utworzyły fantazyjne rzeźby ze skał wulkanicznych. Ten cud natury przypomina nieco księżycowe krajobrazy. Warto zobaczyć tutejsze kościoły kapadockie, ale też podziemne miasto i mauzoleum Mevlany w Konyi.

PAMUKKALE – to unikalne w skali świata tarasy nazywane „bawełnianą twierdzą” – jeden z najwspanialszych w regionie cudów natury. Wapiennie tarasy zalane są leczniczą, wysoko zmineralizowaną, mlecznobiałą wodą wypływającą z lokalnych, gorących źródeł.

DEMRE – w Demre znajdują się przepiękne unikalne grobowce skalne oraz warty zobaczenia kościół św. Mikołaja.

ANTYCZNE SIDE – będąc w Side warto wybrać się na spacer po antycznym centrum miasta, gdzie na uwagę zasługują m.in. pozostałości świątyni Ateny i Apollina.

PERGE – to jedno z najlepiej zachowanych miast starożytnych w okolicach Antalyi, gdzie nauczał św. Paweł.

ASPENDOS – w Aspendos znajduje się najlepiej zachowanym teatr rzymski w Azji Mniejszej, w którym do dzisiaj odbywają się koncerty.

GÓRY TAURUS – nad Riwierą Turecką górują szczyty gór Taurus, które można zwiedzić podczas wyprawy na jeepach. Jeepem przejeżdża się przez typowe tureckie wioski w górach, gdzie życie płynie tak samo od setek lat.

ZIELONY KANION – podczas rejsu po Szmaragdowym Jeziorze w okolicach rzeki Manavgat, można podziwiać m.in. majestatyczne wodospady oraz wspaniały Zielony Kanion (Mały i Wielki Kanion).

Warto również wybrać się na rejs wzdłuż wybrzeża Alanyi, podczas którego można zaokrętować się przy słynnym wzgórzu Kale, skąd rozpościera się przepiękny widok na całą Alanyę, oraz przy jednej z najstarszych jaskiń w Turcji – jaskini Dim. Lub po największej rzece regionu – rzece Manavgat.