Albania

Albania to państwo w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim. Sąsiaduje z Grecją, Czarnogórą, Macedonią i Serbią, a od Włoch oddziela ją tylko cieśnina Otranto o szerokości ok. 72 km . Mimo, iż nie jest ona najpopularniejszym kierunkiem turystycznym w opinii Polaków, ma naprawdę wiele do zaoferowania. Nazywana poetycko „krainą orłów” i „krajem ludzi mówiących otwarcie” Albania, zachwyci każdego cudownymi krajobrazami ze śródziemnomorską roślinnością, ciekawymi zabytkami, pięknymi plażami, ale przede wszystkim ogromną gościnnością mieszkańców i ich prawdziwością. Przez to, że kraj ten nie jest jeszcze masowo odkryty turystycznie, można tutaj doświadczyć jednych w swoim rodzaju przygód. Albania to bowiem kraj kontrastów: można tutaj na polnej drodze minąć na początku objuczonego osiołka, a potem luksusowe Ferrari, obok wspaniałych hoteli stoją często opuszczone budynki z czasów reżimu Envera Hodży.

Albania ma dostęp do dwóch mórz: Morza Adriatyckiego i Morza Jońskiego. Mimo, iż krajobrazy nadmorskie są jedyne w swoim rodzaju, najpopularniejszą (i właściwie jedyną dużą) miejscowością turystyczną jest Saranda.

SARANDA – stolica Riwiery Albańskiej to najbardziej znany albański kurort. Kiedyś Saranda gościła jedynie dygnitarzy, ale teraz pełna jest turystów ze wszystkich krajów Europy. Kurort leży nad Morzem Jońskim, blisko granicy z Grecją, a od greckiej wyspy Korfu dzieli go jedynie krótki rejs statkiem. W Sarandzie można przejść się na spacer nadmorską promenadą, kupić pamiątki u lokalnych rzemieślników i spróbować albańskiej kuchni w jednej z wielu restauracji. Warto spróbować byrki – rodzaju pieroga nafaszerowanego szpinakiem, serem lub mięsem.

W Albanii warto zobaczyć miasta takie jak:

TIRANA – stolica i największe miasto Albanii, będące także największym ośrodkiem przemysłowym i centrum kulturalnym kraju.

BUTRINTI – wykopaliska starożytnego miasta, wpisane na listę UNESCO. W Butrinti zwiedzamy: świątynię Asklepiosa, baptysterium, Bramę Lwów i Akropol.

GJIROKASTRA – ważne miasto południowej Albanii, uznane za „miasto muzeum”, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Gjirokastra jest zbudowana na zboczu wzgórza i słynie z charakterystycznych wąskich kamiennych uliczek coble. Nad miastem dominuje zamek, z którego roztacza się przepiękny panoramiczny widok. W mieście zwiedza się też Muzeum Etnograficzne znajdujące się w domu dyktatora Envera Hodży.

BORSH – miasteczko z zamkiem Porto Palermo, zbudowanym przez Alego Pashę dla żony Vasyliki.

ZAMEK LEKURESI – rozpościera się stamtąd przepiękny widok na całą okolice Sarandy.

Albania to też raj dla miłośników przyrody i wędrówek. Albania jest w 75% krajem górzystym, więc idealnie nadaje się na długie górskie wyprawy po Górach Dynarskich.

Naszym zdaniem:

„Są na świecie miejsca, gdzie odzyskuje się wiarę w sens przemian.. Albania nie na darmo zwana „prawdziwą perłą Bałkanów” to kraj, który po latach izolacji, jest na początkowym etapie turystycznego biznesu, ale rozwija się bardzo dynamicznie. M.in. w miejscowości Saranda, będącej głównym ośrodkiem Riwiery Albańskiej hotele powstają niemalże jeden na drugim i to w zawrotnym tempie. Dlatego warto odwiedzić Albanię teraz, gdy turystów jest jeszcze niewielu – dzięki temu jest ciekawie, oryginalnie i dość tanio (talerz owoców morza to koszt kilku euro). Nieodzownym elementem krajobrazu Albanii są… bunkry – relikty paranoidalnej przeszłości. Na szczęście mieszkańcy Albanii mają kilka pomysłów jak praktycznie wykorzystać te ‘betonowe grzyby’ i zmienić ich wizerunek.”

Specjalista ds. turystyki w biurze HolidayZone – Anna Ungier