Portugalia

Portugalia to najdalej na zachód wysunięte państwo Europy. Położone jest na Półwyspie Iberyjskim, od północy i wschodu graniczy z Hiszpanią, a od zachodu i południa oblewają je wody Oceanu Atlantyckiego. Portugalia polskim turystom znana jest przede wszystkim jako kraj melancholijnej muzyki fado, wspaniałych win i słodkiego trunku – Porto oraz żółtego tramwaju wspinającego się wąskimi uliczkami Lizbony.

Gdzie pojechać na wakacje do Portugalii?

Wybrzeże Lizbońskie

Drugie najpopularniejsze wybrzeże Portugalii znajduje się przy stolicy kraju – Lizbonie. Tutejsze plaże są mniej spektakularne niż te w rejonie Algarve, ale za to region obfituje w warte poznania atrakcje antopogeniczne. Jeśli lubicie spędzać wakacje aktywnie, poznając miasta i kulturę odwiedzanego kraju to sprawdźcie oferty hoteli miejskich w Lizbonie. Lizbona na pewno Was nie rozczaruje!

LIZBONA – stolica Portugalii znana przede wszystkim z żółtego tramwaju numer 28 wspinającego się wąskimi uliczkami starego miasta. Lizbona to także Alfama – najstarsza dzielnica miasta, która przetrwała trzęsienie ziemi w 1755 roku, dzielnica Bairro Alto i dzielnica Belem nad rzeką Tag, gdzie warto zwiedzić wieżę Belem, Pomnik Odkrywców oraz perłę stylu manuelińskiego – Klasztor Hieronimitów (wpisane na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO).

Z regionu wybrzeża Lizbońskiego można też zwiedzić:

SINTRA – znajdujące się na liście UNESCO miasto wypoczynku portugalskich królów i zamożnych szlachciców. Słynie ona m.in. z renesansowego Pałacu Narodowego zdobionego typowymi dla Portugalii ceramicznymi płytkami azulejos i kompleksu Quinta da Regaleira.

CABO DA ROCA – najdalej na zachód wysunięty przylądek Europy.

FATIMA – jedno z najczęściej odwiedzanych sanktuariów maryjnych na świecie, związane z objawieniem się Matki Boskiej dzieciom z wioski Aljustrel.

Będąc w Portugalii można w ramach wycieczki fakultatywnej odwiedzić także Hiszpanię, a dokładnie Sewillę.
SEWILLA – stolica hiszpańskiego regionu Andaluzja. To tam narodził się hiszpański taniec – flamenco i walki z bykami – corridy. Miasto pełne jest wspaniałych zabytków. Koniecznie należy zobaczyć: dzielnicę Santa Cruz, katedrę, Alkazar i aleję Krzysztofa Kolumba, gdzie znajdują się pawilony wzniesione na światową wystawę EXPO w 1929 r.

Naszym zdaniem:

“Lizbona to jedna z piękniejszych europejskich stolic! Zachwyca nie tylko wspaniałą architekturą (w tym m.in. domami pokrytymi w pełni biało-niebieskimi płytkami ceramicznymi azulejos), ale też romantycznym klimatem, który idealnie oddaje melancholijna muzyka fado. W Lizbonie koniecznie trzeba wybrać się na pyszne ciastka Pasteis de Belem, spróbować najlepszego portugalskiego wina – vinho verde (młode wino, które mimo tego co nazwa sugeruje nie jest zielone tylko różowe) i przejść się nocą po wąskich uliczkach Alfamy. Gwarantuję, że każdy kto odhaczy te 3 punkty z listy zakocha się w Lizbonie bez opamiętania!”

Specjalista ds. turystyki w biurze HolidayZone – Justyna Młodawska

Wybrzeże Algarve

Najsłynniejszy region turystyczny Portugalii to Algarve – długie na 150 km, malownicze wybrzeże Oceanu Atlantyckiego. Leży ono na południu kraju i rozciąga się od Przylądka św. Wincentego do granicy z Hiszpanią. Zachodnia część wybrzeża jest krajobrazowo bardziej urozmaicona: piaszczyste plaże przerywane są majestatycznymi klifami. Znaleźć tam można takie kurorty jak: ALBUFEIRA, QUARTEIRA, PRAIA DA ROCHA z piękną ponad 2 km plażą, PORTIMAO z piękną promenadą nad oceanem i portem, czy CARVOIERO z przepiękną plażą otoczoną klifami. Wschodnia część Algarve to zupełnie inne krajobrazy. Spotkać tam można długie i szerokie, piaszczyste plaże. Na wschodnim wybrzeżu warto odwiedzić m.in. TAVIRĘ – bardzo fotogeniczne miasteczko, którego historia sięga starożytności. Tavira leży po dwóch stronach rzeki Gilão, spiętych rzymskim mostem i nazywana jest nie bez powodu Wenecją Algarve. Wybrzeże Algarve oprócz wspaniałych plaż słynie także z idealnym warunków do trenowania… golfa! W Algarve jest ponad 25 pól golfowych o wysokiej w świecie golfistów renomie oraz profesjonalne szkoły, w których można nauczyć się tego elitarnego sportu.

Będąc w Portugalii koniecznie trzeba zobaczyć:

LIZBONA – stolica Portugalii znana przede wszystkim z żółtego tramwaju numer 28 wspinającego się wąskimi uliczkami starego miasta. Lizbona to także Alfama – najstarsza dzielnica miasta, która przetrwała trzęsienie ziemi w 1755 roku, dzielnica Bairro Alto i dzielnica Belem nad rzeką Tag, gdzie warto zwiedzić wieżę Belem, Pomnik Odkrywców oraz perłę stylu manuelińskiego – Klasztor Hieronimitów (wpisane na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO).

HISTORYCZNE ALGARVE – Silves – dawna arabska stolica Algarve, Lagos – pierwsze w Europie miejsce handlu niewolnikami, przylądek św. Wincentego – uznawany w średniowieczu za koniec świata, groty i formacje skalne Ponta de Piedade.

PARK WODNY ZOOMARINE (GUIA) – oceanarium położone zaledwie kilka kilometrów od miejscowości Albufeira. W parku można zobaczyć między innymi pokazy delfinów, wielorybów i fok oraz akwarium z rekinami.

PARK WODNY AQUASHOW (QUARTEIRA) – jeden z największych i najnowocześniejszych parków wodnych w Europie.

W Portugalii nie sposób nie spróbować lokalnej kuchni. Do lokalnych przysmaków należą między innymi caldeiradas (zupa rybna), dorsz (przyrządzany na 365 sposobów – inaczej na każdy dzień roku) i cataplana (danie jednogarnkowe łączące mięso i owoce morza). Najlepsze wina portugalskie pochodzą z regionów Lagos, Lagoa i Portimão. Koniecznie należy spróbować popularnego tylko w Portugalii vino verde – czyli wina z młodych szczepów winogron oraz słodkiego wina deserowego łączonego z brandy – Porto.

Naszym zdaniem:

„Portugalia, przez to, że leży na samym krańcu Europy jest często pomijana jako kierunek wakacyjnych wojaży… A szkoda! Warto wybrać się do Lizbony i spędzić przynajmniej jeden wieczór w jednej z knajpek w dzielnicy Alfama, słuchając melancholijnej, ale pięknej muzyki – fado. Po intensywnym zwiedzaniu stolicy Portugalii warto wybrać się na wypoczynek na południe – na wybrzeże Algarve. Plaże są tutaj wyjątkowo szerokie i piaszczyste, a otaczają je majestatyczne klify porośnięte piękną roślinnością. Portugalia to ‘Ziemia Słońca’, a jednocześnie jeden z najbardziej zielonych krajów Europy! Mogłabym ją reklamować godzinami, ale najłatwiej jest pojechać i zobaczyć wszystko na własne oczy! A jeśli zwiedziliście już kontynent to może czas odwiedzić należące do Portugalii wyspy: Archipelag Azorski, albo Maderę?”

Specjalista ds. turystyki w biurze HolidayZone – Justyna Młodawska

Madera

Madera to portugalska wyspa w archipelagu o tej samej nazwie, do którego należą jeszcze: Vermela Fora, Porto Santo i mniejsze wysepki: Baixo, Ferro, Fora, Cima i niezamieszkane Ilhas Desertas. Madera leży na Oceanie Atlantyckim, na północ od Wysp Kanaryjskich, około 500 km od północnych wybrzeży Afryki, 850 km od Europy (Lizbony) i zaliczana jest do Makaronezji.

Nazwa Madera wywodzi się od określenia „Ilha Madeira”, czyli „Wyspa Drewna” lub „Zalesiona Wyspa”, jak wyspę określili jej odkrywcy João Gonçalves Zarco i Tristão Vaz Teixeira. Do dziś Madera zachwyca wspaniałymi lasami i jest jednym z najbardziej zielonych zakątków Europy, często nazywana wręcz „podzwrotnikowym rajem”. To tutaj znajduje się prastary las laurowy (wawrzynowy) Laurissilva, objęty, ze względu na swoją unikatowość, patronatem UNESCO. Obszar chroniony rezerwatem zajmuje niemal 2/3 powierzchni wyspy. Madera to też słynne lewady, czyli kanały, którymi w każdy zakątek wyspy dostarczana jest woda z gór. Lewady powstały jeszcze w czasach pierwszych portugalskich kolonizatorów.

Na Maderze panuje „wieczna wiosna” – stale utrzymujące się około 24°C – to idealna temperatura do aktywnego wypoczynku. Madera to raj dla aktywnych turystów, którzy kochają jazdę na rowerze, długie piesze wędrówki oraz trekking w górach również dlatego, że powierzchnia wyspy jest głównie górzysta (najwyższym szczytem jest Pico Ruivo – 1862 m n.p.m.), Trekking można uprawiać m.in. na szlaku Tres Picos. To około 11 km szlaku o wysokim poziomie trudności, jego ukończenie zajmuje około 4,5 godziny, ale przechodzimy przez trzy najwyższe szczyty Madery (od Pico Arieiro do Pico Ruivo), wszystkie powyżej 1800 m n.p.m. Mniej doświadczonym turystom poleca się trekking Lewadą Rabacal (trasa jest dłuższa, bo ciągnie się przez 13 km, ale jej poziom trudności jest niższy, w czasie około 4 godzin można zobaczyć wodospad Risco składający się z „25 źródeł” i chroniony las laurowy Laurissilva) lub Lewadą Referta (najłatwiejsza z tras mająca ok. 5 km, jej przejście trwa ok. 2 godz., a na trasie zwiedzamy pola uprawne, gaje bananowców i mamy widok na słynną Orlą Skałę – Penha d’Águia). Podkreślamy jednak i namawiamy (szczególnie początkujących), że na szlaki powinno się wychodzić większą grupą (najlepiej z wycieczką zorganizowaną).

Madera może poszczycić się też tym, że w 1985 roku „wydała na świat” najlepszego obecnie piłkarza świata – Cristiano Ronaldo. Sam Cristiano również bardzo podkreśla swoje powiązania z wyspą. W miasteczku Funchal utworzył on m.in. muzeum poświęcone swojej karierze. Madera ma także związki ze znanymi Polakami (Władysławem III Warneńczykiem, Marszałkiem Piłsudskim) oraz z przedstawicielami rodów królewskich (gościli tutaj: Cesarzowa Austrii Elżbieta „Sissi”, lecząca się tu z gruźlicy i depresji, Karol I Habsburg – ostatni cesarz Austrii i król Węgier, który został pochowany w tutejszym kościele i Winston Churchill).

Niemal jak członek rodu królewskiego można poczuć się wizytując jeden z hoteli na Maderze. Tutejsze obiekty wyróżniają się bowiem bardzo wysokim standardem wystroju i obsługi.

Na Maderze warto zobaczyć:

FUNCHAL – stolica wyspy, gdzie zwiedzić należy: sanktuarium Matki Boskiej na wzgórzu Monte oraz ogród botaniczny prezentujący roślinność reliktową i endemiczną Madery. Funchal jest największym miastem wyspy. Pozostałe główne miasta to: Porto Santo (znane też jako Vila Baleira), Ribeira Brava, Machico, Câmara de Lobos, Santa Cruz i Santana.

TARASY PANORAMICZNE EIRA DO SERRADO – położone w centrum wyspy. Rozpościera się z nich zapierający dech w piersiach widok na górskie przepaście.

CAMARA DE LOBOS – typowa portugalska wioska rybacka, ulubione miejsce Winstona Churchilla.

CABO GIRAO – najwyższy klif w Europie.

CENTRUM WULKANICZNE – znajduje się w São Vincente, opowiada historię powstania wulkanicznej wyspy Madera i tłumaczy odpowiadające za to procesy geotermalne.

PORTO MONIZ – znajdują się tam naturalne baseny lawowe.

PŁASKOWYŻ PAUL DA SERRA – nazywany „tundrą maderyjską”.

OGRÓD BOTANICZNY – w ogrodzie można oglądać ok. 2 tys. gatunków roślin i panoramiczny widok na całe miasto.

LAURISSILVA – najstarszy las laurowy na świecie.

Warto także wybrać się na punkty widokowe skąd roztaczają się widoki na panoramę Orlej Skały, wyspy Porto Santo, Desertas i pas startowy lotniska (wsparty na 180 kolumnach), które uważane jest za jedno z najbardziej wymagających pod względem lądowania na całym świecie.

Naszym zdaniem:

„Madera to przede wszystkim jeden z najbardziej zielonych zakątków świata. Tutejszy las laurowy Laurissilva jest niewątpliwie ewenementem na skalę świata, ale zakochać się można także w zieleni innych części wyspy. Nie ma chyba miejsca lepszego dla turystów aktywnych. Madera ma wspaniale przygotowaną sieć szlaków pieszych, rowerowych, górskich i trekkingowych, a tutejsze krajobrazy są wymarzone dla miłośników fotografii. Na Maderę polecam się wybrać także entuzjastom gotowania i enologom. Warto spędzić co najmniej jeden wieczór z typową muzyką portugalską – fado i spróbować lokalnej kuchni. Do specjałów na Maderze należy m.in. espetada (mięso z rusztu) z polentą (kaszka kukurydziana). Znawcom wina na pewno zasmakuje wino lokalnej produkcji o nazwie Madera (port. Vinho da Madeira). Wino to produkowane jest od przeszło 300 lat z winogron rosnących na tutejszych wulkanicznych glebach.”

Specjalista ds. turystyki w biurze HolidayZone – Justyna Młodawska