Bułgaria

Bułgaria leży w południowo-wschodniej Europie – na Bałkanach. Od wschodu oblewają ją wody Morza Czarnego, które są wyjątkowo przyjazne dla turystyki. Bułgaria kojarzyć się powinna przede wszystkim z szerokimi, piaszczystymi plażami, bułgarską gościnnością, znakomitą kuchnią, rakiją i doskonałym winem. Bułgaria oczarowuje także bogactwem zabytków. Znaleźć tu można niepowtarzalną architekturę trackich budowli, bizantyjskie fortece, skalne cerkiewki, monastyry i kompleksy urbanistyczne powstałe w czasach bułgarskiego odrodzenia. Wybrzeże bułgarskie żyje jednak przede wszystkim z turystyki. Jadąc na wakacje możemy wybierać z bardzo różnorodnej oferty hoteli, apartamentów i pensjonatów, położonych w różnych regionach nadmorskich.

Bułgarię pod względem turystycznym dzielimy na 3 regiony: Złote Piaski, Słoneczny Brzeg i Sozopol.

Naszym zdaniem:

„Bułgaria ma przede wszystkim idealne warunki do plażowania! Mało gdzie w Europie można znaleźć tak szerokie i piaszczyste plaże. Nadmorskie kurorty Złote Piaski i Słoneczny Brzeg to raj dla imprezowiczów, a mniejsze miejscowości na wybrzeżu takie jak Primorsko to idealna propozycja dla rodzin z dziećmi. W Bułgarii powstaje wiele nowoczesnych hoteli, oferujących swoim Gościom zabiegi relaksacyjne i lecznicze w centrach odnowy biologicznej opartych na lokalnych pokładach źródeł mineralnych. Myśląc o wakacjach w Bułgarii należy wyrzucić z głowy obraz starych hoteli z lat 60tych, a wyobrazić sobie nowe, piękne hotele przy plaży, promenady pełne restauracji z pyszną bułgarską kuchnią, pubów, gdzie serwowany jest lokalny trunek – rakija i wspaniałe bułgarskie wino oraz dyskotek z najmodniejszą muzyką.”

Specjalista ds. turystyki w biurze HolidayZone – Justyna Młodawska

Sozopol i Primorsko

SOZOPOL – to jedna z najstarszych miejscowości nad Morzem Czarnym (ok. 35 km na południe od Burgas). Poza zabytkowym centrum, powstają dzielnice hotelowe przy pięknych, piaszczystych plażach m.in. Golden Fish i Kavatsi.

PRIMORSKO – to miejscowość turystyczna położona ok. 55km na południe od Burgas. Primorsko położone jest na niedużym półwyspie, między zatokami Stamopolo i Diavolski, a jego piaszczyste plaże o długości ok. 10 km są uważane za jedne z najładniejszych na całym wybrzeżu. Primorsko to wspaniała baza wypadowa dla rodzin. Oprócz wspaniałych plaż z łagodnym zejściem do morza, jest tu też park wodny Aqua Planet i rezerwat przyrody – Ropotamo.

Opisy miejsc, które warto zobaczyć w Bułgarii, znajdują się powyżej przy wpisie na temat regionu Złote Piaski.

Słoneczny Brzeg

Słoneczny Brzeg to drugi najpopularniejszy region turystyczny Bułgarii. Najbardziej znana miejscowość regionu to Słoneczny Brzeg – uważany za najpiękniejsze kąpielisko na bułgarskim wybrzeżu, z piękną piaszczystą plażą osłoniętą wydmami i morzem, którego średnia temperatura wynosi 24°C. Spędzając tam wakacje koniecznie należy odwiedzić zabytkowy Nessebar i chociaż jeden z dwóch, dużych parków wodnych.

SŁONECZNY BRZEG – to wspaniały nadmorski kurort położony ok. 35 km na północ od największej miejscowości regionu – Burgas. Rozwija się on od 1958r., dzięki czemu obecnie znajduje się tu ponad 100 hoteli różnej kategorii mogących pomieścić ok. 30 tys. gości. Słoneczny Brzeg jest pełen atrakcji, znajdziemy tu liczne restauracje, puby, dyskoteki i sklepy z pamiątkami. Turyści lubiący aktywnie spędzać czas mogą m.in. skoczyć na bungee, wypożyczyć rower wodny, nurkować, uprawiać windsurfing i żeglarstwo.
SVETI VLAS – malutka, spokojna miejscowość (ok. 4,5km na północ od Słonecznego Brzegu) na zboczu Starej Płaniny. Jej tutaj dużo dobrej klasy hoteli, dla turystów szukających ciszy i warunków do wypoczynku.

Opisy miejsc, które warto zobaczyć w Bułgarii, znajdują się powyżej przy wpisie na temat regionu Złote Piaski.

Złote Piaski

Złote Piaski są najpopularniejszym regionem turystycznym Bułgarii. Słyną z szerokich, piaszczystych plaż, pięknych lasów piniowych, źródeł mineralnych i przede wszystkim… bujnego życia nocnego. Najbardziej turystyczne miejscowości w regionie to: Złote Piaski, Konstantin i Elena, i Warna.

ZŁOTE PIASKI– to najbardziej popularna wśród turystów miejscowość w regionie, leży około 30 km na północ od głównego ośrodka regionu – Varny. Legenda głosi, że został tutaj zakopany piracki skarb. Natura niezadowolona z chciwości znalazców skarbu zamieniła złoto z złoty piasek. Złote Piaski pochwalić się mogą, więc pięknymi plażami, ale też dobrej klasy hotelami (często z z centrami odnowy biologicznej) oraz znanymi z niekończącej się zabawy klubami i dyskotekami. ST. KONSTANTIN I ELENA – to najstarszy kurort na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego (10 km od Złotych Piasków), znany i popularny dzięki swojemu, ujemnie najonizowanemu mikroklimatowi oraz obfitości źródeł mineralnych. Już w 1908 roku powstało tutaj pierwsze centrum balneologiczne. Kurort kusi spokojem, piaszczystymi plażami ukrytymi w małych zatoczkach i mnóstwem zieleni – cyprysami, lipami i drzewkami figowymi.

Będąc w Bułgarii warto zwiedzić:

BAŁCZYK-BIAŁE MIASTO – miasteczko Bałczyk znane jest również jako Białe Miasto ze względu na kolor kamienia, z którego wznoszono tutaj domy. W okolicach warte zobaczenia jest także Ciche Gniazdo – letnia rezydencja rumuńskiej królowej Marii, ogród botaniczny z 3 tysiącami gatunków roślin oraz półwysep Kaliakra, na którego czubku w średniowieczu mieściła się potężna twierdza.

DELFINARIUM W VARNIE – to jedyne na Półwyspie Bałkańskim delfinarium. Największą atrakcją, ciekawą zarówno dla dzieci, jak i dorosłych są pokazy sztuczek delfinów.

NESSEBAR – malowniczo położone miasteczko (ok. 5 km od centrum Słonecznego Brzegu), którego zabytkowa część leży na półwyspie połączonym ze stałym lądem jedynie długą i wąską groblą. Zabudowa Nesebaru jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, jako najlepiej zachowana zabudowa średniowieczna na Bałkanach. Nessebar słynie z licznych cerkwi, 2-kondygnacyjnych domów o kamiennych parterach i nadwieszonych nad ulicą drewnianych piętrach i wąskich uliczek wybrukowanych kocimi łbami.

SOZOPOL – najstarsze miasto bułgarskiego wybrzeża, położone na smukłym skalistym cyplu. Historia miasta sięga 610 r. p.n.e., kiedy zostało ono założone jako greckie polis – miasto-państwo. Obecnie Sozopol uznawany jest za kulturalną stolicę wybrzeża – w sezonie letnim odbywa się tu wiele koncertów i wystaw oraz festiwal filmowy Apollonia, którego nazwa pochodzi od starożytnej nazwy miasta. Sozopol, dzięki swojej romantycznej atmosferze i oryginalnym drewnianym domom z XVIII i XIX w. inspiruje artystów i fotografów.

ROPOTAMO – to rzeka przepływająca przez rezerwat przyrodniczy o tej samej nazwie. Udając się na rejs rzeką można podziwiać wyjątkowe formacje skalne, mokradła i trzęsawiska, chronioną roślinność i ptactwo wodne.

KLASZTOR ALAJDA –wykuty w skale klasztor Alajda, pochodzi z XII w. i jest najbardziej znanym monastyrem na Bułgarskiej Riwierze.

Z Bułgarii możliwa jest także wycieczka fakultatywna do Istambułu.

ISTAMBUŁ – w programie zwiedzania znajduje się m.in. Błękitny Meczet, Hipodrom, Obelisk Egipski, przejazd przez most nad cieśniną Bosfor do azjatyckiej części miasta, wizyta w pałacu Topkapi, w hammamie, zwiedzanie Hagii Sofii i bazaru tureckiego. Należy pamiętać, że by wybrać się do Istambułu konieczny jest ważny paszport oraz zakup wizy.