Gruzja

Gruzja to państwo w Azji , graniczące na północy z Rosją, na wschodzie z Azerbejdżanem, na południu z Armenią i Turcją, a na zachodzie oblewane przez wody Morza Czarnego. Gruzja jest na razie mało popularnym kierunkiem turystycznym, ale w związku ze wspaniałymi warunkami przyrodniczymi do wypoczynku jej pozycja na rynku turystycznym stale się umacnia.

Najbardziej znany kurort turystyczny w Gruzji to Batumi. Miasteczko położone nad Morzem Czarnym przyciąga ze względu na ciepły klimat, piękne morze, doskonałą, lokalną kuchnię i charakterystyczny gruziński folklor. W Batumi są doskonałe warunki do wypoczynku. Powstaje tu coraz więcej dobrych hoteli (również sieciowych) położonych niemal tuż przy żwirowych lub kamienistych plażach. Można tutaj też aktywnie spędzać czas. W mieście warto zobaczyć m.in. promenadę, Park Przymorski, Ogród Botaniczny, turecki meczet, synagogę, eklektyczne wille i delfinarium. Latem Batumi staje się kurortem z prawdziwego zdarzenia, a wieczorem miasto wypełnia się muzyką z licznych klubów, pubów i tawern.

W Gruzji można także spędzić wakacje w Kobuleti (znajduje się tam 12-kilometrowa, piaszczysta plaża i wspaniałe arystokratyczne rezydencje), Adżarii (gdzie można zwiedzać fortyfikacje, pałace i budowle sakralne wzniesione w I i II w.), Gonio (warto zobaczyć tutaj ogromną warownię).

Klimat w kurortach Gruzji jest wyjątkowo sprzyjający wypoczynkowi, co jest efektem blokowania chłodu z północy przez góry Wielki Kaukaz. Tutejszy klimat podzwrotnikowy jest jednak wybitnie wilgotny stąd niestety można (bez względu na porę roku) spodziewać się tutaj opadów deszczu.

Przez to, że teren Gruzji w większej części jest górzysty, są tutaj doskonałe warunki dla aktywnych turystów. Możliwy jest trekking w górach Wielki Kaukaz (lub po niższych pasmach jak np. Góry Abchaskie, Góry Lichskie, czy Góry Swaneckie), wspinaczka na najwyższy szczyt pasma – Szchara (5193 m n.p.m) lub najbardziej znanym szczyt Gruzji – Kazbek (5047 m n.p.m.).

Do Gruzji przyciąga także gościnność jej mieszkańców. Często zapraszają oni turystów na posiłek lub wino, a czasem także na tzw. suprę, czyli wspólną ucztę przy suto zastawionym stole, której obowiązkowym elementem są poetyckie toasty.

W Gruzji warto zobaczyć:

TBILISI – stolica Gruzji.

BATUMI – w tym najpopularniejszym kurorcie Gruzji warto odwiedzić m.in. Ogród Botaniczny (gdzie zobaczyć można m.in. florę Nowej Zelandii, Himalajów, Australii, Japonii, Chin, Ameryki Północnej i Południowej), Park Przymorski, Tańczące Fontanny, kościół św. Barbary, uniwersytet, port morski, plac Piazza, Muzeum Etnograficzne na otwartym powietrzu, teatr dramatyczny, plac Sztuki, plac Europy, twierdzę Gonio/Apsaros, Państwowe Muzeum Adżarii, katedrę, kościół św. Mikołaja, synagogę i meczet.

GONIO – znajdują się tutaj ruiny rzymsko-bizantyjskiej twierdzy Gonio z I w. Warownię zbudowano na planie prostokąta, zaś jej mury wzmacnia 18 baszt.

DANDALO – to most, który liczy prawie 1000 lat. Powstał w czasach Królowej Tamary, ale do dziś służy miejscowym mieszkańcom, łącząc dwa brzegi rzeki Adżaris Ckali.

PARK NARODOWY CHAKVI – jest położony na wzgórzu Kobuleti. W miasteczku Chakvi (skąd zaczyna się trekking), można poznać lokalne tradycje, a dalej udać się w 7-kilometrowa pieszą wycieczkę, by zobaczyć unikalną roślinność Gruzji, wodospad i górskie jezioro.

Warto wziąć udział w NOCY GRUZIŃSKIEJ, podczas której czeka na nas kolacja, występy zespołu folklorystycznego i tamada wznoszący śpiewane toasty. W czasie kolacji można także nauczyć się gotować chaczapuri oraz chinkali (pierożki), a także skosztować pysznego lokalnego wina.

Jeśli nie w trakcie Nocy Gruzińskiej lokalnych potraw warto spróbować w lokalnej tawernie czy restauracji. W Gruzji lokalne przysmaki to m.in. Chinkali, Szampury (szaszłyki), Phali (sałatki jedno warzywne), Chaczapuri i Kada (rolada z orzechami). A lokalne trunki to przede wszystkim Cza-cza (wódka z winogron) i wina. Gruzja ma długą tradycję produkowania wina, gdyż uprawę winorośli rozpoczęto tu już w VII w. p.n.e. Tutejsze wina białe, czerwone i wzmacniane (takie jak „Saperawi”, „Chwanczkara”, „Kindzmarauli”, „Cinandali” czy „Mukuzani”) są znane na całym świecie.

Naszym zdaniem:

„Większości Gruzja kojarzy się z pięknymi widokami górskimi Kaukazu, ciepłym morzem, z odrobinę „wschodnim zamieszaniem”, miejscem nie zadeptanym jeszcze tak bardzo przez turystów jak zachód… I to wszystko prawda. Jednak Gruzja to coś więcej! Jaka jest moja Gruzja? Dzika, piękna i biedna, ale przede wszystkim gościnna. Gruzini do perfekcji opanowali sztukę ucztowania. Koniecznie trzeba wziąć udział w suprze- uroczystej biesiadzie z tradycyjnym wznoszeniem toastów (to sztuka sama w sobie!). Od pierwszego momentu możemy się tutaj poczuć jak w domu, albo w odwiedzinach u starych znajomych. Wszystko dopełnia wspaniała kuchnia i doskonałe gruzińskie wino! Jest jeszcze jedna ważna rzecz – Gruzini bardzo lubią Polaków. Na hasło Polska otwierają się drzwi i serca miejscowych.”

Specjalista ds. turystyki w biurze HolidayZone – Anna Ungier