Baleary

Regiony:

Formentera

Formentera to hiszpańska wyspa leżąca na Morzu Śródziemnym, należąca do archipelagu Balearów (czwarta co do wielkości) i (druga co do wielkości) Pitiuzów. Powierzchnia wyspy to tylko 82 km². Formentera leży ok. 4 km na południe od Ibizy, od sąsiedniej imprezowej wyspy oddziela ją tylko przesmyk usiany malutkimi wysepkami.

Formentera to spokojna wyspa, nieodkryta przez masową turystykę – nazywana „ostatnim śródziemnomorskim rajem”. Znajdziemy tutaj wspaniałe piaszczyste plaże i słone jeziora. Jest tu ponad 20 km plaż, uznawanych za najładniejsze w basenie Morza Śródziemnego, z których większość otrzymało certyfikat Błękitnej Flagi, nadawany za wyjątkową czystość i przejrzystość wody. Najdłuższą i najładniejszą plażą na Formenterze jest Platja de Migjorn o długości 5 km – panuje tutaj bardzo romantyczny klimat. Zupełnie odmienny charakter ma plaża Es Pujols, przy której znajdują się liczne dyskoteki i bary. Wyspa słynie jednak nie tylko z „rajskich” plaż, ale i z turystów naturystów, którzy upodobali sobie tutaj wiele mniej popularnych plaż.

Formentera jest także rajem dla turystów aktywnych. W wodach obmywających wyspę panują doskonałe warunki do nurkowania i snurkowania, a na lądzie jest wiele doskonale przygotowanych tras rowerowych. Na Formenterze można także pieszo wspiąć się na szczyt Sa Talaia (192 m n.p.m.) – najwyższy na wyspie.

Na Formenterze trzeba zobaczyć:

PORT LA SAVINA – zachwycający przyjezdnych białymi domkami idealnie kontrastującymi z błękitem morza.

SANT FRANCESCO DE FORMENTERA – stolica wyspy z licznymi restauracjami, sklepami,

ES MIRADOR – punkt widokowy, z którego roztacza się przepiękna panorama wybrzeża.

LA MOLA – latarnia morska położona na zachodnim wybrzeżu wyspy.

Koniecznie trzeba w jednym z lokalnych sklepów zakupić pamiątkę z symbolem wyspy – jaszczurką sargantana, która jest gatunkiem endemicznym występującym tylko na Formenterze.

Naszym zdaniem:

„Formentera, dzięki swej lokalizacyjnej bliskości z Ibizą, stanowi nie tyle jej przeciwieństwo, co zdecydowanie jest jej uzupełnieniem. Cudownie piaszczyste plaże, w wielu miejscach bardzo kameralne i intymne, z wodą we wszystkich odcieniach błękitu, gwarantują wyjątkowe wspomnienia. Warto spędzić wakacje na Formenterze, wypożyczyć skuter i na spokojnie dotrzeć do każdego jej zakątka lub chociaż przy okazji pobytu na Ibizie poświęcić jej dłuższą chwilę i popłynąć w rejs, który sam w sobie jest wyśnionym przeżyciem.”

Specjalista ds. turystyki w biurze HolidayZone – Anna Brzezińska

Ibiza

Ibiza to hiszpańska wyspa położona zachodniej części basenu Morza Śródziemnego, trzecia co do wielkości (po Majorce i Minorce) wyspa archipelagu Baleary. Jest również największą pod względem wielkości wyspą mniejszego archipelagu wchodzącego w skład Balearów – Pitiuz.
Ibiza każdemu turyście przywodzi na myśl niekończącą się zabawę. Kiedyś w wyspie tej rozkochali się Hippisi, a od końca lat 70tych XX wieku rozwinęła się tutaj turystyka masowa i z całego świata zaczęli przybywać tu miłośnicy wypoczynku, ale i… muzyki elektronicznej. To w tutejszych klubach – Pacha, Space, Privilege oraz Amnesia – grają najbardziej znani DJ-e z całego świata. O popularności wyspy świadczy fakt, iż lotnisko na Ibizie jest jednym z największych w Hiszpanii co do liczby obsługiwanych pasażerów.

Ibiza spodoba się jednak nie tylko tym, którzy przyjeżdżają się tutaj bawić. Wyspa ze względu na panujący tutaj śródziemnomorski klimat jest niemal całorocznym kierunkiem turystycznym – lata są gorące, a zimy ciepłe, dzięki czemu Ibiza jest wiecznie zielona (a za jej symbol można uznać powszechnie występujące tu migdałowce). Symbolem Ibizy, nazywanej często „Białą Wyspą”, są też popularne bielone domki.

Na Ibizie nie brak także wspaniałych piaszczystych plaż. Najbardziej znane miejscowości turystyczne to San Antonio i Santa Eulalia. SAN ANTONIO to drugie największe miasto wyspy i znany kurort turystyczny słynący z doskonałych warunków do wypoczynku. W okolicach San Antonio znajduje się najdłuższa na Ibizie plaża, Platja d’en Bossa, ciągnąca się na odcinku 2700 m, przy której biegnie tętniąca życiem promenada. Około 2 km od centrum San Antonio, znajduje się zatoka Talamanca, przy której rozciąga się długa na 700 m plaża z drobnym piaskiem, ok. 10 km od miasta znajduje się przepiękna plaża Cala Tarida, a w odległości ok. 5 km od centrum San Antonio, w dzielnicy Port des Torrent, znajduje się kilka mniejszych piaszczystych zatoczek idealnych do biernego lub aktywnego odpoczynku – pływania i nurkowania. Na wypoczynek warto wybrać także inne mniejsze miasteczka np. CALA LLONGA, przy pięknej zatoce Cala Llonga, gdzie znajdziemy jedną z najpiękniejszych plaż na Ibizie. Plaża Cala Llonga ma kształt litery U, jest długa na 200 m i szeroka na ok. 100 m.

Na Ibizie warto zobaczyć:

IBIZA – stolica wyspy. Warta zwiedzenia jest historyczna część miasta – Eivissa – gdzie znajdują się Warowne Górne Miasto, fortyfikacje, zamek i katedra z XIV w.. To tutaj znajdują się też najbardziej znane i prestiżowe kluby i dyskoteki. W klubach Pacha, Space, Privilege i Amnesia grali najbardziej znani DJ-e świata m.in. David Guetta, Afrojack, Calvin Harris czy Avicii.

REJS NA FORMENTERĘ – to krótki rejs na najmniejszą wyspę archipelagów Balearów i Pitiuz, słynącą ze wspaniałych plaż i krystalicznie czystej wody. Formentera nie została jeszcze odkryta przez masową turystykę, więc odznacza się unikalną, dziewiczą przyrodą. Na Formenterze warto odwiedzić port La Sabina, punkt widokowy Es Mirador, latarnię morską La Mola i stolicę wyspy – San Francisco.

REJS ES VEDRA – rejs wzdłuż wybrzeża wyspy w kierunku mistycznej wyspy Es Vedra.

SAN CARLOS – LAS DALIAS – regularnie organizowany jest tutaj hippisowski bazar, na którym można zakupić artykuły skórzane, biżuterię, ceramikę i inne wyroby kultury hippisowskiej.

Warto podkreślić, że cała wyspa ze względu na wyjątkowe w skali świata krajobrazy i bezcenne zabytki została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Naszym zdaniem:

„Ibiza to wyspa będąca połączeniem niekończącej się zabawy, tańca do białego rana oraz wypoczynku na bajecznych zatokowych plażach i pięknych zachodów słońca. Nie szufladkujcie jej, nie mówcie, że to tylko dla młodzieży. Wybierzcie się na północ, odwiedźcie Es Canar, zróbcie zakupy na hipisowskim targu, później na południe – do stolicy, wdrapcie się na Dalt Vila, tam zasiądźcie na murze i oglądajcie jachty, łodzie i motorówki, a może uda Wam się dostrzec na nich samego Johnnego Deppa.”

Specjalista ds. turystyki w biurze HolidayZone – Anna Brzezińska

Minorka

Minorka to hiszpańska wyspa na Morzu Śródziemnym. Jest drugą pod względem wielkości wyspą w archipelagu Balearów. Na powierzchni ok. 668 km² znajduje się wiele ciekawych zabytków i krajobrazów, ale wyspa ta jest na razie mało popularna wśród turystów. Minorka znacząco różni się od sąsiednich wysp – Majorki i Ibizy – tutaj czas płynie wolniej, wyspa jest spokojniejsza, krajobrazy bardziej dziewicze. To raj, dla tych, którzy szukają spokoju we wspaniałych okolicznościach przyrody.
Klimat na Minorce sprzyja plażowaniu – latem słońce świeci tu aż 12 godzin w ciągu dnia. Turyści uwielbiają spędzać czas na plażach schowanych w zatokach osłoniętych klifami. Najpopularniejszą miejscowością wypoczynkową na wyspie jest Arenal d’en Castell, z jedną z najpiękniejszych plaż w tej części wybrzeża. Arenal d’en Castell oprócz pięknych plaż zachwyca także doskonale przygotowaną infrastrukturą turystyczną oraz centrum pełnych rozrywek – pubów i restauracji.

Ale Minorka to także idealne miejsce dla miłośników zwiedzania, archeologii i tajemnic świata. Spotkamy tutaj ślady kultury rzymskiej mauretańskiej i arabskiej, ale najważniejszą atrakcją wyspy są tutejsze megality- navety (kamienne grobowce komorowe) i taule (wyglądem przypominające stół), którym archeologowie przypisują nawet do 3 tysięcy lat! Minorka oferuje także liczne atrakcje dla fanów aktywnego wypoczynku. W wodach okalających znane kurorty można m.in. nurkować.

O unikatowości tutejszej przyrody świadczy natomiast fakt, iż w 1993 roku cała wyspa wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako rezerwat biosfery.

Będąc na Minorce trzeba zobaczyć:

MAHON – stolica wyspy (nazywana również w języku katalońskim Maó). Miasto od XVIII w. kształtowane było przez rządzących wyspą Brytyjczyków i to ich kultura w największej mierze wpłynęła na architekturę miasta. W Mahon możemy oglądać m.in. zbudowane przez Anglików fortyfikacje chroniące port.

TALATI DE DALT – to miejsce, gdzie podziwiać możemy pozostałości (jednej z wielu na wyspie) talajockiej osady.

SON CATLAR – to część prehistorycznej osady powstałej prawdopodobnie w epoce brązu.

NAVETA DES TUDONS – to prawdopodobnie najstarszy grobowiec w Europie. Naveta des Tudons to megalit, wybudowany ponad 3 tys. lat temu!

CIUTADELLA – to była stolica wyspy. Znajdziemy tutaj liczne zabytki kultury minorkańskiej. Miasto było głównym ośrodkiem wyspy podczas panowania arabskiego.

JASKINIA COVA D’EN XOROI

Minorka to doskonałe miejsce do zapoznania się z hiszpańską kuchnią. Lokalne specjały to przede wszystkim owoce morza i ryby. Najpopularniejsza potrawa to caldereta de llagosta, czyli gulasz z homara.

Naszym zdaniem:

“Minorka to idealny kierunek dla osób szukających wypoczynku w spokojnej i sielskiej atmosferze. Wyspa polecana szczególnie osobą starszym, rodziną z dziećmi i parą chcącym spędzić wakacje w czarującym miejscu. Piękne plaże zachęcają do kąpieli słonecznych a luksusowe hotele do błogiego odpoczynku. Na wyspie próżno szukać rozrywkowych miejsc; miast pełnych klubów i pubów. Warto natomiast wypożyczyć rower i zachwycać się urokiem wyspy z perspektywy dwóch kółek.”

Specjalista ds. turystyki w biurze HolidayZone – Agata Pogorzelec

Majorka

Majorka to hiszpańska wyspa leżąca na Morzu Śródziemnym – największa wyspa w archipelagu Balearów. Często nazywana jest Wyspą Spokoju („Illa de la Calma”), ponieważ do niedawna była cichą wyspą nieznaną masowym turystom.

Majorka realizuje wszystkie marzenia o idealnych wakacjach. Otacza ją krystalicznie czyste, piękne plaże w zatokach zapierają dech w piersiach, a standardu hoteli może jej pozazdrościć niejedna turystyczna destynacja w Europie.

Na Majorce panują warunki wręcz stworzone do wypoczywania. W związku z panującym tu śródziemnomorskim klimatem, temperatura w lecie przekracza zwykle 30 stopni Celsjusza. Najciekawszy pod względem walorów wypoczynkowych jest wschód wyspy, gdzie wzdłuż wybrzeża ciągną kameralne miejscowości zachwycające swym hiszpańskim klimatem chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata. Najpopularniejsze kurorty na Majorce to Can Picafort, Cala d’Or i Cala Ratjada. CAN PICAFORT to miejsce odpowiednie na rodzinne wakacje, CALA RATJADA to natomiast raj dla amatorów intensywnego spędzania czasu. Znajdują się tutaj dwie piękne plaże Son Moll i Cala Agulla. Miłośnikom nurkowania dobrze będzie się także wypoczywać w CALA D’OR, gdzie woda w zatoczkach otoczonych klifami jest tak przejrzysta, że tworzy idealne miejsce dla nurków. Na aktywnych turystów w różnych miejscowościach na wybrzeżu czeka możliwość uprawiania windsurfingu, kitesurfingu i sportów motorowych, a wewnątrz wyspy liczne pola golfowe.

Majorka to bardzo zielona wyspa. Na każdym kroku można tu spotkać drzewa pomarańczy i cytryn, oraz gaje oliwne. Od sąsiednich wysp Balearów odróżnia ją jednak ukształtowanie terenu. Nad Majorką dominuje stosunkowo wysokie pasmo górskie Sierra de Tramuntana z najwyższym szczytem Puig Major (1445 m n.p.m.), który jest jednocześnie najwyższym wzniesieniem Balearów.

Będąc na Balearach koniecznie trzeba spróbować doskonałej lokalnej kuchni! Popularne dania to sopes mallorquines (gęste zupy z warzyw i mięsa) i ensaimada (słodkie zawijane bułeczki z nadzieniem), a najbardziej znany trunek to likier pomarańczowy (wyrabiany od pokoleń w dolinie Soller).

Na Majorce trzeba zobaczyć:

VALLDEMOSSA – to średniowieczna wioska ukryta wśród zboczy gór Sierra de Tramuntana. To tutaj na przełomie 1838/1839 roku mieszkał Fryderyk Chopin razem ze swoją ukochaną George Sand. W Valldemossie można zwiedzić dawny klasztoru Kartuzów z ekspozycją poświęconą Chopinowi. W klasztornych celach wystawione są pamiątki po kompozytorze m.in.: listy i rękopisy, portrety i szkice, oryginalne pianino Pleyel, na którym od stycznia 1836 r. Chopin komponował oraz maska pośmiertna Chopina i pukiel jego włosów, który zachowała w książce George Sand. Od 1930 r. w klasztorze co roku odbywa się w sierpniu festiwal chopinowski organizowany przez Associación “Festivals Chopin de Valldemossa” (Towarzystwo “Festiwale Chopinowskie w Valldemossie”). W Valldemossie, oprócz miejsc związanych z Chopinem, warto zobaczyć też pałac króla Sancha oraz galerię sztuki współczesnej z dziełami Joana Miró i Pabla Picassa. Miasteczko upodobał sobie także inny współczesny artysta – aktor Michel Douglas, który założył w Valldemossie centrum kulturalne Costa Nord i zbudował tu dla siebie posiadłość.

PALMA DE MALLORCA – stolica Majorki. W mieście warto wybrać się na spacer po starówce miasta i główny plac miasta (Plaza Mayor), zobaczyć katedrę La Seu, Parc del Mar, ogrody królewskie Pałacu Almudaina, patia domów kupieckich i ratusz miejski. Potem trzeba wybrać się na punkt widokowy przy zamku Castillo de Bellver.

SANKTUARIUM MARYJNE W LLUC – położone w górach Sierra de Tramuntana Sanktuarium Maryjne w Lluc jest miejscem przechowywania wizerunku Czarnej Madonny.

WĄWÓZ TORRENTE DE PAREIS – najdłuższy na wyspie skalny wąwóz, który uchodzi do miasteczka Sa Calobra.

PUERTO DE SOLLER – miasteczko Soller to serce Doliny Pomarańczy, gdzie od pokoleń wyrabia się doskonały likier pomarańczowy z owoców z lokalnych upraw.

JASKINIE SMOCZE – podziemne jaskinie znajdujące się niedaleko wioski Porto Cristo. Zostały one odkryte przez francuskich geologów w XIX w., ale według legend już od zamierzchłych czasów były kryjówką dla korsarzy i piratów. Do zwiedzania udostępnione są liczne komnaty ciągnące się pod ziemią w nadmorskich wapiennych urwiskach na długości kilkuset metrów.

AQUARIUM – nowoczesne akwarium w miejscowości Playa de Palma. W akwarium można zobaczyć całe bogactwo fauny i flory wszystkich mórz i oceanów świata.

Czy wiedzieliście, że…?

Majorka jest szczególnie bliska sercu Polaków ze względu na to, że gościła największego kompozytora Polaka – Fryderyka Chopina. Pianista mieszkał na wyspie (razem z wybranką swojego serca francuską pisarką George Sand) od 8 listopada 1838 roku do 11 lutego 1839 roku. Gościł w górskiej miejscowości Valldemossa i stolicy wyspy Palma de Mallorca. Kochankowie musieli uciec z Francji na Majorkę ze względu na obsesyjną zazdrość byłego kochanka George. Fryderyk i George (wraz z dziećmi pisarki) zamieszkali w byłym klasztorze Kartuzów, gdzie Chopin ukończył cykl 24 preludiów skomponował m.in. Preludia op. 28 i Preludium Des-dur (czyli preludium Deszczowe – zainspirowane wyjątkowo deszczową pogodą na wyspie), uznawane przez znawców za jego najwybitniejsze utwory. O swoim pobycie na Majorce Chopin pisał, że „żyje trochę więcej, bo jest blisko tego, co najpiękniejsze”.

Czy wiedzieliście, że …?

Majorka to Wyspa Piratów. Od dawnych czasów wyspę najeżdżali korsarze i piraci, dlatego miasta nie były lokalizowane tuż nad morzem, lecz co najmniej kilka kilometrów dalej, by zapewnić mieszkańcom niezbędny czas, do przygotowania obrony w razie napaści.

Naszym zdaniem:

„Majorka dla rodzin z dziećmi, ludzi młodych i starszych, jednym słowem kierunek dla wszystkich! Wyspa wręcz zachwyca swoją różnorodnością. Dla osób spragnionych słońca Majorka oferuje wypoczynek zarówno na rajskich, długich i szerokich plażach jak również w malowniczych zatoczkach skrytych pomiędzy wysokimi klifami. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu, również nie będą mieli powodów do narzekania. Wyspa zaprasza do uprawiania sportów wodnych, golfa oraz … kolarstwa. Tętniące nocnym życiem miasta na zachodnim wybrzeżu zachęcają do zabawy natomiast południowe i wschodnie wybrzeże do błogiego odpoczynku. Dla rodzin z dziećmi Majorka oferuje duży wybór hoteli z odpowiednio przystosowanym zapleczem rekreacyjnym i figloklubami. Do zobaczenia na Majorce!”

Specjalista ds. turystyki w biurze HolidayZone – Agata Pogorzelec