Tunezja

Tunezja to państwo w północnej Afryce, graniczące z Algierią i Libią. Wybrzeże Tunezji od północy i wschodu oblewają wody Morza Śródziemnego.

Tunezja jest krajem bardzo popularnym turystycznie, przyciąga turystów przede wszystkim ze względu na całoroczne warunki do wypoczynku, dobrą bazę hotelową (hotele-mini miasta z aquaparkami, animacjami, dyskotekami i opcją All Inclusive) i piękne plaże. Poza tym Tunezja to kraj bardzo egzotyczny. Tutejsza arabska kultura i sztuka fascynują wielu turystów. Warto będąc w Tunezji wybrać się m.in. na tradycyjny targ – suk i kupić na pamiątkę coś z lokalnego rzemiosła.

Tunezja to kraj w większości pustynny (znajduje się w strefie saharyjskiej), ale jego północ (gdzie sięga jeszcze klimat śródziemnomorski) jest górzysta i bardzo zielona. Pustynne tereny Tunezji i trasy w górach Atlas można przemierzać jeepem, ale większość turystów decyduje się na bierny wypoczynek w jednej z miejscowości nad morzem. Najpopularniejsze kurorty w Tunezji to: Monastir, Sousse, Port el Kantoui, Hammamet

MONASTIR – to znany kurort turystyczny, miasto urodzenia pierwszego prezydenta Tunezji – Habiba Burgiby.

SOUSSE – to miasteczko turystyczne, gdzie warto zwiedzić jedną z największych Medyn w Tunezji.

HAMMAMET – to jeden z najpopularniejszych kurortów Tunezji. Warto wyjść z hotelu i zobaczyć tutejszą Medynę, czyli stare miasto arabskie.

W Tunezji ponadto warto zobaczyć:

TUNIS – stolica Tunezji. W Tunisie warto zobaczyć Medynę z charakterystyczną architekturą starego miasta arabskiego i Muzeum Bardo.

KARTAGINA – to obecnie dzielnica Tunisu. W starożytności była centrum imperium fenickiego (po którym pozostały ruiny ogromnego kompleksu term Antoniusza), a obecnie zobaczyć można tutaj rezydencję prezydencką oraz willowe posiadłości tunezyjskich elit.

SAHARA – jest największą gorącą pustynią na Ziemi, rozciągająca się na długości 5700 km. Leży na terytoriach 11 państw, w tym Tunezji. Warto wybrać się do El Jem (z rzymskim amfiteatrem), Matmaty (wioski Berberów żyjących w domach wydrążonych w skałach, będącej scenerią „Gwiezdnych Wojen”), Douz („Wrót Sahary”), nad słone jezioro Chott El Jerid, do pustynnej oazy Touzer i Kairouanu (z największym meczetem północnej Afryki – Wielkim Meczetem Sidi Okby).

NABEUL – to „miasteczko garncarzy”, ze słynną manufakturą ceramiki.

SIDI BOU SAID – to położone na wzgórzu miasteczko artystów, z malowniczymi biało-niebieskimi domami wybudowanymi wzdłuż brukowanych uliczek.

FRIGUIA PARK – to park zoologiczny, gdzie można oglądać ponad 60 gatunków egzotycznych zwierząt, m.in. lwy, słonie, żyrafy i lemury.

Czy wiesz, że…?

Liczba polskich turystów podróżujących do Tunezji drastycznie spadła. Związane jest to z wydarzeniami z marca i czerwca 2015 roku. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróżowanie do Tunezji, ale kraj ten nadal jest w ofercie niektórych touroperatorów. Przed podjęciem decyzji o wyjeździe do Tunezji polecamy zapoznać się z komunikatem MSZ, który można znaleźć na stronie: https://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia/tunezja__ostrzezenie_dla_podrozujacych

Naszym zdaniem:

„Tunezja to jeden z wakacyjnych ‘pewniaków’ –niespełna 3 godziny lotu z Polski- gwarantuje piękną pogodę, niezapomniane przeżycia i atrakcyjne ceny. Północ – idealna dla chcących odpocząć w cieniu plam daktylowych, na piaszczystych plażach i w ciepłych wodach Morza Śródziemnego. I południe – raj dla aktywnych osób poszukujących wyzwań oraz nowych, niezapomnianych wrażeń – oazy, chotty i wioski berberyjskie na Saharze, doskonale zachowane miasta rzymskie i zabytki różnych epok. Tym pierwszym proponuję wybrać się do Sidi Bou Said pospacerować romantycznymi uliczkami wśród kwitnących bugenwilii i wypić herbatę z orzeszkami piniowymi w Café Sidi Chabaane z fantastycznym widokiem na zatokę i port. Amatorów aktywnego wypoczynku zachęcam do eksploracji Południowej bardziej egzotycznej części kraju szlakiem dawnych karawan niewolników czy śladami twórców ‘Gwiezdnych Wojen’ .”

Specjalista ds. turystyki w biurze HolidayZone – Anna Ungier

Djerba

Turystyka w Tunezji koncentruje się nie tylko na kontynencie, ale także na tunezyjskiej wyspie – Djerbie.

DJERBA to tunezyjska wyspa na Morzu Śródziemnym, położona w zatoce Mała Syrta, zaledwie kilka kilometrów od południkowo- -wschodnich wybrzeży kraju. Główne miasto wyspy to Haumat as-Suk, gdzie warto zobaczyć m.in. fort z XIII wieku i arabski suk. Djerba jest ważnym ośrodkiem turystycznym Afryki. Turyści lubią tą wyspę ze względu na doskonały klimat do wypoczynku, wiele hoteli o różnej klasie (w tym hotele -mini miasteczka z aquaparkami, animacjami itd.), piękne, piaszczyste plaże oraz duże walory przyrodnicze. Pobyt na wyspie zachwyci także fanów aktywnego wypoczynku, gdyż można tutaj uprawiać różne sporty: paragliding i windsurfing, tenis, golf, przejażdżki konne, nurkowanie czy żeglowanie.

Znane kurorty na Djerbie to:

ZARZIS – spokojny kurort z hotelami położonymi wśród palmowych ogrodów. W większości obiektów hotelowych można skorzystać ze SPA i z oferty thalassoterapii (zabiegi kosmetyczne z wykorzystaniem soli, alg i glinek morskich).

Na Djerbie warto zobaczyć:

MENINX – osada założona w VIII w. p.n.e. przez Fenicjan. Z Meninx (a dokładnie z położonej obok El Kantary) wychodzi grobla łącząca wyspę ze stałym lądem Tunezji.

HARA KEBIRA I HARA SGHIRA – miejscowości, gdzie do dzisiaj żyje społeczność żydowska. Warto zobaczyć najstarszą synagogę w mieście – El Ghriba („Cudzoziemka”) z 586 r. p.n.e..Przechowywana jest tutaj Tora należąca do najstarszych na świecie.

MIDOUN – to tradycyjne tunezyjskie miasteczko, gdzie można kupić wiele djerbańskich pamiątek. Znajduje się tutaj także największa nad Morzem Śródziemnym farma krokodyli.

W ramach wycieczki można wybrać się z Djerby na tunezyjski ląd i zwiedzić wioski na Saharze, albo Tunis.