Grecja

Grecja jest od kilku lat jednym z najpopularniejszym kierunków wakacyjnych Polaków. Ciągną nas tam wspaniałe krajobrazy, piękne plaże, ciepłe letnie pogody i przede wszystkim bardzo dobre hotele. Nigdzie indziej w Europie nie znajdziemy tak różnorodnej oferty – od pensjonatów bez wyżywienia, przez niskobudżetowe hotele ze śniadaniami, dobre 4* hotele rodzinne, aż po luksusowe 5,5* hotele! Każdy znajdzie coś dla siebie!

Nie tylko zresztą pod względem hoteli. Grecja jest bardzo urozmaicona krajobrazowo i klimatycznie. Ten kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego, oblewają wody czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa na których leży około 2500 wysp. Każdy fragment greckiego lądu jest inny, a każda z greckich wysp ma zupełnie unikalną atmosferę. Do Grecji można latać co roku na inną wyspę, a będziemy się czuć jakbyśmy byli niemalże w innym kraju.

Grecja zachwyca jednak nie tylko pod względem walorów wypoczynkowych, ale i wspaniałych atrakcji dla miłośników zwiedzania. To tutaj narodziła się współczesna kultura, gdyż tereny współczesnej Grecji były pierwszym miejscem w Europie, w którym wykształciły się zaawansowane cywilizacje – kultura cykladzka, kultura minojska oraz kultura mykeńska. Na ich podstawie wykształciła się kultura grecka, a potem ewoluowała przybyła tutaj kultura rzymska. Do dziś oglądać można wspaniałe pozostałości po tych czasach m.in. w Atenach, Heraklionie, Salonikach, Rodos, Delfach, Olimpii, czy Mykenach…

Zapraszamy do zapoznania się z ciekawostkami na temat poszczególnych greckich regionów:

Wyspa Kefalonia

Kefalonia to największa z greckich Wysp Jońskich. Kusi turystów wspaniałymi krajobrazami, górzystym terenem, pięknymi plażami z białymi klifami i krystalicznie czystymi wodami Morza Jońskiego. Najpiękniejsza plaża na Kefalonii to Myrtos Beach, na północnym zachodzie wyspy, która była miejscem kręcenia filmu „Kapitan Corelli”. Na Kefalonii nie ma tętniących życiem kurortów, tutaj można zaszyć się i zapomnieć o całym świecie.

Najbardziej turystyczne miejsca na wyspie to miejscowość SKALA (z piękną piaszczysto-kamienistą plażą o długości ok. 4 km) i KATELIOS (z plażą Agia Barbara, łagodnie schodzącą do morza, z widokiem na wyspę Zakynthos), a obie te miejscowości to tak naprawdę wioski rybackie, w których dopiero rozwija się turystyka. Wśród tych dzikich terenów można zaznać odpoczynku w jednym z bardzo ekskluzywnych hoteli. Jest tutaj wiele kameralnych hotelików w greckim stylu, ale nie brak też 5 gwiazdkowych obiektów, które sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów.

Na Kefalonii warto zobaczyć:

ARGOSTOLI – Stolica Kefalonii. To urokliwe miasteczko nad zatoką, gdzie koniecznie trzeba usiąść na placu Metaksa i przejść się kamiennym mostem łączącym brzegi zatoki.
JASKINIA DROGARATI – to wspaniała jaskinia zachwycająca licznymi formami skalnymi tj. stalaktytami i stalagmitami. Ze względu na wspaniałą akustykę w jaskini organizowane są koncerty takich gwiazd jak Luciano Pavarotti.
JEZIORO MELISSANI – to podziemne jezioro z cudownym lazurowym kolorem wody, w czasach antycznych będące miejscem kultu.
MONASTYR AGIOS GERASIMOS – XVI-wieczny monastyr jest miejscem pielgrzymek, gdyż przechowywane są tutaj zmumifikowane szczątki św. Gerasimosa.

Warto także wybrać się na rejs na okoliczne wyspy m.in. Itakę (ojczyznę króla Odyseusza , gdzie warto zobaczyć stolicę wyspy Vathi i muzeum archeologiczne), Meganisi (koniecznie trzeba tu zobaczyć jaskinię Papanikolas), Skorpios (wyspa prywatna), Verdianii i Lefkadę (i jej największe miasto – Nidri). W rejs można wybrać się łodzią z przeszkolonym dnem, umożliwiający podziwianie morskiego życia.

Naszym zdaniem:
“Kefalonia to idealne miejsce na wypoczynek. Ta największa spośród Wysp Jońskich oparła się masowej turystyce i kusi spokojnym tempem życia. Turyści mogą odpoczywać na pięknych, piaszczystych plażach otoczonych białymi klifami i kąpać się w turkusowym morzu. Ponad to można tu poznać życie codzienne mieszkańców, wczuć się w klimat danej społeczności, a wieczorami w przyjacielskim gronie skosztować przepysznego wina produkowanego w tutejszych winnicach.”

Specjalista ds. turystyki w biurze HolidayZone – Martyna Tomczyk

Półwysep Peloponeski

Półwysep Peloponeski (znany jako Peloponez) to najdalej na południe wysunięta część Półwyspu Bałkańskiego, a zarazem Grecji kontynentalnej. Peloponez z lądem łączy jedynie wąski Przesmyk Koryncki przeciętym Kanałem Korynckim. Półwysep ma bardzo nieregularny kształt, a jego linia brzegowa tworzy mniejsze półwyspy (Argolidzki, Lakoński, Mani, Mesyński) oraz zatoki (Sarońską, Argolidzką, Meseńska, Kiparysyjską). Półwysep od zachodu oblewają wody Morza Jońskiego, a od wschodu Morza Egejskiego.

Peloponez to miejsce idealne dla prawdziwych turystów. Owszem są tutaj piękne plaże i dobre warunki do wypoczynku, ale Peloponez to przede wszystkim raj dla miłośników historii i zabytków. Mówi się, że „ na każdym kroku czuje się tutaj obecność olimpijskich bogów i bohaterów epopei Homera” i wcale nie jest to wyolbrzymienie. Historia Peloponezu sięga bowiem starożytności, kiedy to swoje państwo założyli tutaj Achajowie.

Peloponez to także raj dla turystów aktywnych. Jako, że półwysep jest w większości wyżynny (najwyższy szczyt Tajget jest wysoki na 2407 m n.p.m.), oferuje idealna warunki do wędrówek i trekkingu wśród śródziemnomorskiej roślinności. Polecamy wybrać się na wycieczkę do wąwozu Lusios (z tamtejszych szlaków turystycznych można zobaczyć zabytkowe klasztory) i wąwozu Vouraikos. Peloponez oferuje także wiele atrakcji dla miłośników sportów wodnych: surfingu, windsurfingu, kitesurfingu i żeglowania.

Najsłynniejsze miejscowości turystyczne na półwyspie to: PYRGOSM SKAFIDIA, KATAKOLO, NIFOREIKA (położona nad Zatoką Patras), KATO ACHAIA i przede wszystkim KALAMATA. Kalamata to największy kurort na wybrzeżu półwyspu. Możemy tam wybrać się na długi spacer nad morską promenadą , zwiedzić muzeum archeologiczne i zamek Geoffreya Villehardouin z XIII w.

Będąc na Peloponezie, koniecznie trzeba zobaczyć:

ATENY – stolica i największe miasto Grecji. Historia Aten liczy 3400 lat i do dziś widoczna jest w architekturze miasta. W Atenach trzeba zobaczyć co najmniej Akropol Ateński, Muzeum Akropolu (gdzie zgromadzono eksponaty pochodzące z ateńskich wykopalisk) i Partenon.
OLIMPIA – była w starożytności najsłynniejszym miejscem kultu Zeusa. W mieście znajdowało się sanktuarium z jednym z Siedmiu Cudów Świata Starożytnego – posągiem Zeusa dłuta Fidiasza. Przy sanktuarium zbudowano obiekty sportowe: stadion, hipodrom i gimnazjon, gdzie co cztery lata organizowano igrzyska.
MYKENY – to najsłynniejsza grecka twierdza Hellady założona przez Perseusza – syna Zeusa. W Mykenach do zwiedzenia są liczne ruiny starożytnych budowli tzn. Akropol, Megaron, Propyleje, Brama Lwic, Miasto Rzemieślników i Skarbiec Atreusa.
KORYNT – miasto starożytne, gdzie zwiedza się ruiny doryckiej świątyni Apollina.
AKROKORYNT – z grecką świątynią Afrodyty.
NAFPLION – miasto z ogromnym kompleksem fortyfikacji – Palamidia.
ARKADIA – opisywana w mitologii greckiej jako mityczna kraina wiecznej szczęśliwości, harmonii i dostatku.
ARGOLIDA – znana jako „miejsce narodzin cywilizacji europejskiej”. W Argolidzie trzeba zobaczyć ruiny pałaców królewskich z XIVw. p.n.e. i Grób Agamemnona.
SPARTA – starożytne miasto, zapamiętane do dzisiaj ze względu na dyscyplinę z jaką trenowali tam wojownicy. Sparta do dziś wspominana jest w hasłach takich jak „spartańskie warunki” czy „spartańskie wychowanie”. Czyż nie warto zobaczyć skąd te słowa się wywodzą?
MISTRA – to średniowieczno-bizantyjskie ufortyfikowane miasto położone na zboczach gór Tajget, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO ze względu na znajdujący się tam ciekawy zespół architektoniczny obejmujący fortecę, pałac, kościoły i klasztory.
JASKINIE DIROU – to malownicze groty wydrążone przez wodę morską. Wewnątrz grot znajdują się liczne, wspaniałe nacieki – stalaktyty i stalagmity.

Mimo, że to głównie greckie wyspy kojarzone są z ogromem wycieczek fakultatywnych – rejsów, to warto podkreślić, że również będąc na Peloponezie można zwiedzić okoliczne morza z pokładu statku. Warto wybrać się w REJS NA WYSPĘ HYDRA lub na WYSPĘ POROS – Wyspy Sarońskie. Rejsem można popłynąć także na ZAKYNTHOS – jedną z najpiękniejszych wysp Archipelagu Wysp Jońskich. Podczas rejsu zobaczymy największe atrakcje wyspy: plażę Navagio, miasto Zante, Błękitne Groty i słynną Zatokę Wraku.

Peloponez to kraina, gdzie wśród gajów oliwnych i plantacji winorośli kryją się antyczne ruiny starożytnej Grecji. Wspaniałe plaże, doskonały klimat, grecka gościnność i niebywałe zabytki sprawiają, że wakacji tutaj nie zapomina się do końca życia.

Z Peloponezu trzeba przywieźć do domu lokalne wyroby, przede wszystkim słynne na całym świecie oliwki i oliwę z oliwek z Kalamaty. Pyszne są także lokalne figi i rodzynki, a także greckie wina, ouzo i słonego ser sfela.

Naszym zdaniem:
“Czy chcesz odnależć ducha walki w ojczyźnie Leonidasa? Poczuć się jak grecki bóg w świątyni Zeusa? A może sprawić, że słowa wypowiedziane szeptem usłyszą tłumy? Wszystko to, a także wiele innych atrakcji czeka na Ciebie na Peloponezie. Ten grecki półwysep oddzielony od kontynentu Kanałem Korynckim spełni wymagania nie tylko miłośników starożytnej kultury i historii. Przyciąga również pięknymi, zróżnicowanymi krajobrazami. Po trudach zwiedzania można odpocząć na piaszczystych plażach, w cieniu gajów oliwnych lub spacerując malowniczymi wąwozami. Peloponez to najlepsze miejsce, aby uciec od zgiełku oraz tłumów i oddać się podziwianiu kolebki europejskiej cywilizacji.”

Specjalista ds. turystyki w biurze HolidayZone – Martyna Tomczyk

Wyspa Kreta

Kreta to największa grecka wyspa (piąta co do wielkości wyspa śródziemnomorska), położona na Morzu Śródziemnym. Kreta jest jedną z najpopularniejszych wysp greckich pod względem turystyki. Na Kretę przyciągają wspaniałe krajobrazy, doskonały do wypoczynku klimat (lato jest gorące i suche) i ciekawe zabytki. Warto poleżeć i odpocząć na którejś z najładniejszych plaż wyspy: w Falasarnie, na Gramvousie lub Elafonisi. Ze względu na wielkość wyspy trudno zwiedzić ją całą podczas jednego pobytu. Umownie więc (dla celów turystycznych) Kretę dzieli się na 2 części: Kretę Wschodnią i Kretę Zachodnią.

Najbardziej popularne miejscowości wypoczynkowe KRETY WSCHODNIEJ to:

STALIDA – znajduje się pomiędzy dwoma kurortami: Hersonissos i Malią i jest od nich o wiele spokojniejsza. Największą atrakcją Stalidy jest piękna, długa, piaszczysta plaża.
MALIA – to typowy kurort turystyczny z pięknymi plażami i bujnym życiem nocnym.
HERSONISSOS – to najpopularniejszy kurort na całej wyspie. To miasto nigdy nie śpi! Za dnia można się tutaj opalać na jednej z wielu pięknych plaż, wieczorem ożywa centrum miasta, gdzie znajduje się wiele sklepów, tawern, restauracji i dyskotek.
AGIOS NIKOLAOS – to miejscowość turystyczna położona nad przepiękną zatoką Mirabello. Miasto może się pochwalić pięknym portem, ale też malowniczym jeziorem Voulismeni i licznymi knajpkami i klubami w centrum.
IERAPETRA – to typowy kurort turystyczny będący najdalej na południe wysuniętym miastem wyspy. Wybrzeże Ierapetry oblewają wody ciepłego Morza Libijskiego, a stąd do Afryki jest tylko 300 km. Ierapetra ma dostęp do 3 pięknych plaż, ale warto zejść też na chwilę z leżaka i wybrać się na tutejszą Starówkę, gdzie zachowała się zabudowa turecka i meczet.
HERAKLION – to stolica Krety. W Heraklionie znajduje się lotnisko, które przyjmuje turystów chcących zwiedzać wschodnią część wyspy. Miasto jest raczej centrum kulturalno-gospodarczym wyspy, nie pełni funkcji kurortu, ale warto wybrać się tutaj, żeby zwiedzić ruiny słynnego pałacu Knossos uważanego za mityczny labirynt.

Natomiast najpopularniejsze kurorty KRETY ZACHODNIEJ to:

PLAKIAS – do niedawna było wioską rybacką, a teraz staje się szybko rozwijającym się kurortem turystycznym. Znajdziemy tutaj piękne plaże i urokliwe centrum z tawernami i sklepikami.
RETHYMNO – jest trzecim co do wielkości miastem Krety. To duży kurort turystyczny, słynący przede wszystkim z portu, górującej nad miastem twierdzy Fortezza (wybudowanej przez Wenecjan) i tureckiego meczetu sułtana Ibrahima.
KISSAMOS – to bardzo malownicza miejscowość, znana przede wszystkim z produkcji wina i oliwy. Miasto z roku na rok rozwija swoją ofertę turystyczną (w sezonie otwierane są tu nawet dyskoteki), ale nadal stara się utrzymać lokalną tradycję i kreteńską atmosferę.
KOLYMBARI – to małe, spokojne miasteczko turystyczne o typowo kreteńskim charakterze. Znajdziemy tutaj za to wspaniałe knajpki i restauracje z lokalną kuchnią tj. pysznymi rybami i owocami morza. W Kolymbari warto także odwiedzić wybudowany niemal 400 lat temu klasztor Gonias.
AGIA MARINA – to tętniący życiem kurort turystyczny z piaszczystą plażą i bogatą ofertą sportów wodnych.
PLATANIAS – to tętniący życiem kurort turystyczny z piaszczystą plażą i bogatą ofertą sportów wodnych.
MELEME – to mała i spokojna miejscowość turystyczna. Warta odwiedzenia przede wszystkim ze względu na ładne (i mało zatłoczone) żwirkowo-kamieniste plaże oraz urokliwe centrum ze sklepami, barami i tawernami.
CHANIA – największe i najważniejsze miasto zachodniej części wyspy, położone nad Zatoką Chanijską. Historia Chanii sięga starożytności, kiedy to istniejąca na tym miejscu osada nazywała się Kydonią. Liczne ślady po tym okresie (ale też po panowaniu weneckim i tureckim) można oglądać do dzisiaj, przez co Chania jest uważana za jedno z najciekawszych miast Krety.

Kreta ze względu na duży obszar jest trudna do spenetrowania w czasie jednego pobytu. Warto jednak spróbować o odwiedzić chociaż kilka z kreteńskich atrakcji:

GRAMVOUSA – Imeri Gramvousa to niezamieszkana wysepka z nienaruszoną przyrodą. Wyspa jest naturalnym rezerwatem dla wielu gatunków ptaków. Warto zwiedzić tutaj także ruiny położonej na 137-metrowym wzgórzu fortecy weneckiej z VXI wieku, skąd roztaczają się cudne widoki na zatokę Balos.
ELAFONISI – to malutka wysepka położona w głębi zatoki o tej samej nazwie. Uznawana jest za jedną z najpiękniejszych na Krecie, tym bardziej, że można dotrzeć na nią w nietypowy sposób… idąc po piaszczystym dnie morza.
PLAŻA VAI – to najpiękniejsza plaża na wyspie, o wręcz karaibskim wyglądzie.
WĄWÓZ SAMARIA – to najdłuższy wąwóz w Europie (o długości ok. 18 km) znajdujący się w Parku Narodowym w Górach Białych (Lefka Ori). Warto wybrać się na trekking wąwozem. Wyruszamy wtedy z płaskowyżu Omfalos na wysokość ok. 1100 metrów, a potem schodzimy do wąwozu Samaria. Po drodze mijamy m.in. Ksiloskala (kamienne stopnie wykute w zboczu porośniętym cyprysami) i piękne kościółki w wąwozie.
CRETAQUARIUM – to znajdujące na Krecie akwarium, gdzie można oglądać mnóstwo gatunków ryb zamieszkujących pobliskie akweny.
JASKINIA DIKTEON ANDRON – to piękna i ogromna jaskinia, gdzie według legend przyszedł na świat starożytny bóg Zeus!
GORTYNA – pozostałości archeologiczne
ZAKROS – w pobliżu znajduje się tzw. Dolina Umarłych, czyli jaskinie, gdzie w starożytności chowani byli mieszkańcy Krety.
FAJSTOS – to starożytne miasto, gdzie zachowały się do dzisiaj ruiny pałaców minojskich.
KNOSSOS – w Knossos zwiedza się najważniejsze pozostałości po Krecie Minojskiej, czyli ruiny pałacu w Knossos, który był mitycznym labiryntem i więził mitologicznego Minotaura – pół byka, pół człowieka.
KRETA NIEZNANA – Grota Zeusa, Płaskowyż Lasithi, oraz podwodny świat Cretaquarium – spotkanie z prawdziwą Kretą zaczyna się z górach Dikti, na rzadko odwiedzanym przez turystów Płaskowyżu Lasithi. W trakcie wycieczki istnieje możliwość zwiedzania jaskini Psychro – okazja, aby sprawdzić jak tworzy się tradycyjne greckie kilimy i hafty. W programie przewidziano wizytę w największym akwarium Krety – Cretaquarium. Zalecane wygodne, sportowe obuwie. Powrót do hotelu przed kolacją. Cena – ok. 40 EUR (nie obejmuje biletu wstępu do groty: ok. 4 EUR, ani biletu wstępu do akwarium: ok. 8 EUR).
WYSPA CHRISSI – to najdalej na południe położony zakątek Europy.
SPINALONGA – to wysepka, na której zwiedzać można m.in. starą twierdzę wzniesioną przez Bizantyjczyków.
SANTORINI – to jedna z najpiękniejszych wysp greckich, nazywana czasami „wyspą z greckiej baśni”. Na Santorini warto zobaczyć m.in. miasteczko Oia (ulubione miejsce artystów) i Thirę (obecną stolicę wyspy).

Z Krety można wybrać się także w rejs na pobliskie wyspy m.in. na Santorini.

Naszym zdaniem:

„Kreta – macie ochotę na plażowanie, wypoczynek, błogie lenistwo ? A może interesuje Was romans z mitologią i starożytną kulturą ? Będąc na Krecie koniecznie odwiedźcie ruiny pałacu w Knossos czy wąwóz Samaria, a także małe miasteczka w głębi wyspy, skosztujcie wyśmienitego wina i lokalnych smakołyków zasiadając w jednej z licznych tawern. Uwaga – Kreta to raj dla wegetarian !”

Specjalista ds. turystyki w biurze HolidayZone – Anna Brzezińska

Wyspa Samos

Samos to grecka wyspa (jedna z Wysp Egejskich) leżąca na Morzu Egejskim, u wybrzeży Turcji – od jej zachodniego wybrzeża oddzielona jest jedynie wąską cieśniną Mykali. Samos to wysepka górzysta: przez środek wyspy przebiega łańcuch górski Ambelos, którego najwyższy szczyt (Kerketeus) wynosi 1436 m n.p.m.. Góry przy wybrzeżach zamieniają się w niewielkie dość głębokie doliny. Ogromnym walorem wyspy są lasy – Samos jest najbardziej zieloną z Wysp Egejskich.

Wyspa Samos jest mało popularnym kierunkiem turystycznym dlatego znaleźć tam można ciszę, spokój i idealne warunki do wypoczynku po ciężkim roku pracy. Idealne dla osób szukających miejsca do odpoczynku są dwie wioski w południowo-zachodniej części wyspy: Kambos i Votsalakia, położone nad zatoką Limnionas, połączone długą, piaszczysto-żwirową plażą, której malownicze tło stanowi góra Kerkis (1434 m n.p.m.). Na Samos ogólnie przeważają plaże żwirowe i piaszczysto- -żwirowe, przy czym najpopularniejsze z nich to: Lemonakia (w okolicach Kokkari), Tsamadou (z wyodrębnioną częścią dla naturystów), Potami, Glicorysa, Mykali, Psili Amos (piaszczysta, z łagodnym zejściem do morza popularna wśród rodzin z dziećmi), Mikro Seitani i Megalo Seitani (na wschód od Karlovassi).

Samos zachwyci także entuzjastów zwiedzania, gdyż jest jednym z ważniejszych ośrodków klasycznej sztuki greckiej. Na Samos trzeba zobaczyć m.in.: ruiny świątyni Hery lub Efpalinio i klasztor Timios Stavros.

Samos jest idealne dla fanów aktywnego spędzania wakacji – jako miejsce idealne do leśnych wędrówek, wycieczek rowerowych i trekkingu w górach. Przykładowo z miasteczka Votsalakia można wybrać się na trekking na szczyt Kerkis (1434 m n.p.m.). Szlak o długości ok. 12 km, prowadzi m.in. przy klasztorze Evangelistria. W okolicy warta zobaczenia jest także Jaskinia Pitagorasa. Swój raj w miasteczku Kokkari znajdą również windsurferzy, gdyż przy wybrzeżu modnego kurortu wieją stałe, silne wiatry.

Samos według mitów była miejscem narodzin boginii Hery. Tutaj również urodził się najsłynniejszy matematyk świata – Pitagoras. Dlatego będąc na Samos warto zagłebić się w historię wyspy i jej mieszkańców i zobaczyć m.in.:

VAHTI (Samos Town) – stolica wyspy. W mieście warto zobaczyć Muzeum Archeologiczne i Ano Vahti – górną część miasta z tradycyjnymi, drewnianymi domami z czerwonymi dachami i prawosławnymi kościółkami.

PYTHAGORION – miasteczko, którego nazwa nadana została na cześć najsłynniejszego mieszkańca wyspy: Pitagorasa. Miasteczko zachwyca wąskimi uliczkami, malowniczym portem i licznymi tawernami ze wspaniałym greckim jedzeniem. W pobliżu miasta znajduje się także dzieło starożytnego budownictwa: tunel – akwedukt Eupalinosa.

KARLOVASSI – to drugie co do wielkości miasteczko wyspy i znakomita baza wypadowa do jej zwiedzania. Najładniejszą dzielnicą w Karlovassi jest Paleo Karlovassi ze starą zabudową i urokliwymi wąskimi uliczkami.

Będąc na Samos w ramach wycieczki fakultatywnej można zwiedzić m.in.

PATMOS – to grecka wysepka nazywana egejską Jerozolimą. Patmos jest celem pielgrzymek, zarówno katolików, jak i wyznawców prawosławia, gdyż podobno to tutaj św. Jan Apostoł doznał objawień spisanych w Księdze Apokalipsy. Zdarzenie to upamiętnia Grota Apokalipsy i klasztor św. Jana Teologa (Ewangelisty) w miasteczku Chora (oba na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO).

W ramach wycieczki z rezydentem zwiedzić można także Turcję. Należy jednak pamietać, że, aby odbyć taką podróż niezbędny jest paszport i wiza turystyczna.

TURCJA (EFEZ) – w ramach wycieczki fakulatywnej można zwiedzić jedno z najlepiej zachowanych antycznych miast Turcji – Efez. Przewodnik zabierze nas na spacer główną ulicą jednego z największych miast starożytnego świata i pokaże m.in. bibliotekę Celsusa, amfiteatr, świątynię Hadriana i Bramę Herkulesa.

Naszym zdaniem:

“Samos to mała, ale bardzo urokliwa grecka wysepka. Zachwyci przede wszystkim tych, którzy szukają spokoju i jeszcze nie odkrytych przez masową turystykę zakątków świata. Na najbardziej zielonej wyspie greckiej można się “zaszyć” i w pełni wypocząć, a krystaliczne morze, wspaniałe plaże, góry i zieleń śródziemnomorskiej roślinności zachwycą każdego! Koniecznie w trakcie pobytu na wyspie trzeba spróbować lokalnych produktów: słodkiego wino Moschato Aspro, miodów, serów przepysznych pomarańczy!”

Specjalista ds. Turystyki w biurze HolidayZone – Justyna Młodawska

Półwysep Chalkidiki

Jednym z dwóch najbardziej popularnych wśród turystów miejsc w Grecji kontynentalnej jest półwysep Chalcydycki (bardziej znany jako Chalkidiki). Ma on charakterystyczny „trójpalczasty” kształt, gdyż składa się z trzech mniejszych półwyspów – Kassandra, Sitonia i Athos. Dwa pierwsze to popularne miejsce wypoczynku mieszkańców Salonik (położonych około 80 km na północny zachód od półwyspu), ale też wielu turystów z innych zakątków Europy. Trzeci „palec” – Athos – nie jest udostępniony dla turystów. Znajduje się tam Teokratyczna Republika Mnichów i zespoły klasztorne, do których zabroniony jest kobietom, a poza nielicznymi wyjątkami, osobom świeckim w ogóle. Najdalej osobom świeckim można dotrzeć do miasteczka Ouranoupoli – tzw. ostatnie świeckie miasto na Półwyspie Athos.

Półwysep oblewają wody Morza Egejskiego – od zachodu Zatoki Salonickiej i Zatoki Termajskiej, a od wschodu Zatoki Orfańskiej. Pomiędzy trzema „palcami” półwyspu znajdują się zatoki Kasandryjska i Ajiu Orus. Wody zatok są krystalicznie czyste, a plaże półwyspu są jednymi z najładniejszych w Grecji – szerokie i piaszczyste, zupełnie inne od małych, położonych w zatokach plaż na greckich wyspach.

Na półwyspie dobrze czuć się będą nie tylko amatorzy biernego wypoczynku. Chalkidiki jest idealnym miejscem dla osób lubiących aktywnie spędzać wakacje, gdyż trzy półwyspy na południu Chalkidiki są w przeważającej części górzyste – idealne do wędrówek. Na półwyspie warto zwiedzić malownicze jeziora Koronia i Wolfi oraz masyw górski góry Cholomontas (1165 m n.p.m.).

Najlepiej zagospodarowany turystycznie jest pierwszy palec półwyspu – Kassandra. Znajdziemy tu idealne warunki do plażowania, ale także wiele atrakcji: bary, puby i dyskoteki. Najpopularniejsze turystyczne miejscowości to: SIVIRI (spokojna, romantyczna wioska), POSSIDI (słynąca z pięknych widoków na Zatokę Thermaikos), KRIOPIGI (mały kurort turystyczny otoczony lasami piniowymi i gajami oliwnymi), SANI (najbardziej luksusowa miejscowość półwyspu, popularna również wśród surferów) i PEUKOCHORI (kurort uwielbiany przez surferów i nurków, gdzie kwitnie życie nocne). Z półwyspu Kassandra rozciąga się wspaniały widok na masyw Olimpu.

Będąc na półwyspie Chalkidiki warto zobaczyć:

NEA SKIONI – mała miejscowość, w której położona jest cerkiew pod wezwaniem Wniebowzięcia Matki Boskiej – jedno z najbardziej znanych miejsc kultu religijnego w Grecji. Znajduje się tam cudowna ikona, która roni łzy, gdy Grecja jest w stanie zagrożenia.

LUTRA – uzdrowisko z wodami termalnymi. Warto zobaczyć (i skorzystać) ogromny kompleks basenów z wodami leczniczymi.

STAGIR – miejsce urodzenia Arystotelesa – filozofa, jednego z trzech – obok Sokratesa i Platona – najsławniejszych filozofów starożytnej Grecji. Dziś w Stagirze znajduje się Park Arystotelesa, gdzie można oglądać m.in. modele powstałych na przestrzeni wieków odkryć wynalazcy.

REJS NA ATHOS – półwysep Athos ze względu na znajdującą się na nim Teokratyczną Republikę Mnichów nie jest dostępny do zwiedzania osobom świeckim. Co roku zezwolenie na zobaczenie półwyspu otrzymuje ograniczona liczba świeckich mężczyzn, ale, aby uzyskać takie pozwolenie trzeba spełnić wiele surowych warunków. Dla turysty jedyna metoda, by „podejrzeć jak wygląda życie na Athos” to wybrać się na rejs dookoła półwyspu. Rejs zaczyna się z portu Ouranoupoli – ostatniego świeckiego miasta na Athos. Płynąć wzdłuż wybrzeża możemy podziwiać Świętą Górę Athos na której położona jest Republika Mnichów. Od 1060r. (kiedy to cesarz bizantyjski Konstanty Monomachos ustanowił odpowiedni dekret) na Górę nie mogą wchodzić kobiety. Co ciekawe zakaz ten nigdy nie został złamany! Na Górze Athos znajduje się 20 klasztorów (17 greckich, 1 serbski, 1 bułgarski i 1 rosyjski), zamieszkiwanych przez ok. 1700 mnichów i około 1000 świeckich pomocników.

Warto wybrać się około 80 km na północ od półwyspu i zobaczyć jedno z ciekawszych greckich miast:

SALONIKI – Drugie co do wielkości (po Atenach) miasto Grecji, założone w 316 r. p.n.e. przez króla Kasandrosa i nazwane imieniem jego żony Thessaloniki. W Salonikach trzeba zobaczyć m.in. port, który łączy Europę z krajami wschodu, stare miasto Kastro i Bazylikę św. Demetriusza.

Nieco dalsza, ale warta zachodu podróż czeka nas, by zobaczyć Meteory.

METEORY – to klasztory, położone na szczytach stromych i niedostępnych gór. Do zwiedzania udostępnione są dwa spośród sześciu czynnych obecnie klasztorów. Będąc na miejscu koniecznie trzeba zobaczyć też warsztat wyrobu ikon, gdzie można poznać tajniki powstawania ikon, ich historię i symbolikę.

Na Chalkidiki trzeba spróbować regionalnej kuchni. Do najsłynniejszych lokalnych dań należą małże w sosie pomidorowo- -paprykowym, a jedyny w swoim rodzaju lokalny trunek to wino Retsina, z dodatkiem lokalnej żywicy z lasów sosnowych Siviri.

Naszym zdaniem:

„ Chalkidiki to grecki półwysep, który tworzą trzy odnogi: Kassandra, Sitonia i Athos, które z lotu ptaka przypominają mityczny trójząb Posejdona. Półwysep Chalkidiki to miejsce znane z pięknej, różnorodnej roślinności, czystych, szerokich i piaszczystych plaż oraz krystalicznej wody. To wszystko sprawia , ze to wymarzone miejsce na wakacje wraz z całą rodziną. Spory obszar półwyspu, sprawia, że każdy z turystów powinien znaleźć dla siebie coś interesującego. Przykładem są pobliskie Meteory czyli ciekawie położone na skałach klasztory, Miasto Saloniki, które liczy sobie około 2300 lat, drugie co do wielkości miasto w Grecji, z licznymi zabytkami czy starożytna świątynia Posejdona, znajdująca się w okolicach miasteczka Posidi. Z pewnością wybierając wakacje w tej części Grecji, każdy powinien być zadowolony. Na miłośników zabawy czekają liczne kluby i dyskoteki w Kalithea i Pefkochori, a dla osób poszukujących ciszy i spokoju, wiele urokliwych wiosek i zatoczek. Dobra naturalne, bogactwo potraw kulinarnych i żywych tradycji religijnych tworzą swoisty klimat wyróżniający ten region.”

Specjalista ds. turystyki w biurze HolidayZone – Anna Adamkiewicz

Wyspa Zakynthos

Zakynthos to grecka wyspa leżąca na Morzu Jońskim, trzecia co do wielkości wyspa w archipelagu Wysp Jońskich. Zakynthos jest położony na zachód od Peloponezu, dzięki czemu z wyspy łatwo dostać się na Grecje kontynentalną, ale na Zaktynthosie jest tyle atrakcji, że mało kto chce wyruszać gdzieś poza jego granice.

Nazwa Zakynthos pochodzi od imienia syna bohatera greckiej mitologii – Dardanosa, króla Arkadii. Mitologiczne “korzenie wyspy” to jednak nie jedyne jej atrakcje. Zakynthos znany jest przede wszystkim dzięki żółwiom Caretta Caretta, które tutejsze plaże obrały jako swoje miejsce lęgowe. Turystom Zakynthos kojarzy się także głównie z malowniczą (przedstawianą na niemal wszystkich pocztówkach) – Zatoką Wraku.

Zakynthos w południowo-wschodniej części jest nizinny, a w zachodniej górzysty. Najwyższa góra to Wrachionas (758 m n.p.m.) – inaczej “Kaki Rachi”, czyli “trudna do zdobycia”. Warto wybrać się na zachód, żeby zobaczyć piękne klifowe wybrzeże. Zakynthos spodoba się dlatego zarówno plażowiczom, jak i turystom aktywnym.

Na miłośników plażowania czekają najpopularniejsze miejscowości wypoczynkowe wyspy, czyli: LAGANAS, ARGASSI, TSILIVI, ALIKANAS, ALIKES, KERI.

LAGANAS to najbardziej zabawowe centrum turystyczne na wyspie. Położone nas zatoką o tej samej nazwie miasto, zdaje się nigdy nie spać: są tutaj najlepsze na wyspie kluby i dyskoteki.W kurorcie oprócz licznych imprezowych atrakcji, odwiedzić warto także piękną 5-kilometrową, piaszczystą plażę, będącą częścią Morskiego Parku Narodowego. To tutaj każdego roku żółwie Caretta Caretta składają swoje jaja (należy pamietać, że w tym okresie pewne odcinki plaży są zamknięte dla turystów, a uprawianie niektórych sportów wodnych – zabronione).

TSILIVI to droga co do popularności miejscowość turystyczna na wyspie. Tutejsza plaża wyróżniona została certyfikatem Błękitna Flaga i kusi nie tylko plażowiczów, ale też amatorów sportów wodnych. W Tsilivi jest wiele atrakcji takich jak: boiska Fantasy Mini Golf, centrum rozrywki Bowl’m Over, Luna Fun Park i Muzeum Morskie.

ARGASSI to kolejna miejscowość, gdzie za dnia można zakoszować wypoczynku, a w nocy zabawy. Znaleźć tu można piaszczyste plaże, wspaniałe tawerny z kuchnią grecką wyspy i liczne kluby tętniące życiem nocą. Miejscowość jest wspaniałą bazą do zwiedzania przepięknych plaż półwyspu Vasilikos – Banana, Gerakas czy Porto Roma. W Argassi znajdzie się także coś dla aktywnych turystów. Niedaleko miasta rozpoczyna się trasa trekkingowa na Skopos, najwyższe wzniesienie Półwyspu Vasilikos, gdzie w starożytności znajdowała się świątynia Artemidy.

Tym szukającym spokoju polecić można KALAMAKI – małą wioskę turystyczną, znaną przede wszystkim z pięknych, szerokich plaż (również te plaże za dom obrały sobie słynne żółwie Caretta Caretta).

Będąc na Zakynthos koniecznie trzeba zobaczyć:

MIASTO ZAKYNTHOS- stolicę wyspy, gdzie mieści się największy port na wyspie.
ZATOKA WRAKU – najbardziej fotografowana plaża na Zakynthosie (ale prawdopodobnie też w całej Europie). Przy brzegu znajduje się wrak statku przemytników papierosów.
BŁĘKITNE GROTY – czyli Jaskinie Blue Caves. To jaskinie dostępne tylko od strony morza. Swoją nazwę wzieły od wyjątkowego zjawiska swietlnego, które zachodzi w ich środku – na ścianach rozchodzą się błękitne refleksy świetlne, które zapewniają magiczną i romantyczną atmosferę.
REJS DOOKOŁA WYSPY – rejs do słynnej plaży Navagio, podczas którego podziwiać można także przylądek Skinari i Błękitne Groty, albo jaskinie Keri. W czasie rejsu zobaczyć można także słynną plażę Xigia, która dzięki występowaniu zimnych wód siarkowych uznawana jest za jedyne naturalne spa na wyspie. Przy odrobinie szczęścia można spotkać słynne żółwie morskie Caretta Caretta w ich naturalnym środowisku i największym w Europie miejscu lęgowym. Najłatwiej zobaczyć je u wybrzeży bezludnej wyspy Marathonisi, zwanej Wyspą Żółwią.

W ramach wycieczek fakultatywnych z Zakynthos można popłynąć do Grecji kontynentalnej i na okoliczne wyspy:

OLIMPIA – czyli wycieczka na grecki ląd, by zobaczyć największe sanktuarium Zeusa w starożytnej Grecji, obecnie kojarzone przede wszystkim z igrzyskami sportowymi. Zawody lekkoaltetyczne, które organizowane były tutaj już ok. 12 wieków temu, były pierwowzorem dzisiejszych Igrzyk Olimpisjkich. Kiedyś jednak miały znaczenie nie tylko fizyczne, ale i duchowe, gdyż były wyrazem kultu najwyższego z bogów – Zeusa. Historię Olimpii można poznać w Muzeum Archeologicznym (obejrzec można tam m.in. dzieła Praksytelesa i Fidiasza, ale także liczne eksponaty związane z historią sportu). W Olimpii zwiedzić też trzeba pozostałości świątyni, w której znajdował się jeden z Siedmiu Cudów Starożytnego Świata – posąg Zeusa (dzieło Fidiasza) oraz ołtarz Hery, gdzie współcześnie zapalany jest znicz olimpijski.

KEFALONIA – będąc na Zakynthosie warto wybrać się w rejs na Kefalonię. Na wyspie zwiedza się: klasztor patrona wyspy – św. Gerasimosa, jaskinie Drogarati, podziemne jezioro Melissani, „filmową” plażę Myrthos i stolicę wyspy – Argostoli.

Naszym zdaniem:

“Każdy kto pojechał na tą zieloną wyspę, wraca zakochany!. Zakochany w lazurowej wodzie, bujnej i niepowtarzalnej roslinności. To kierunek dla wszystkich! Zatoka Laganas tętniąca nocnym zyciem zaprasza do zabawy a zapierające dech widoki do zwiedzania wyspy na kilka sposobów (pieszo, rowerem, samochodem). Każdy znajdzie tu swoje wymarzone wakacje i zapragnie ponowne odwiedzić tą rajską wyspę. “

Specjalista ds. turystyki w biurze HolidayZone – Agata Pogorzelec

Wyspa Thassos

Thassos to, dziewiąta co do wielkości, grecka wyspa. Leży ona 12 km na południe od wybrzeży Macedonii, na północy Morza Egejskiego i jest najdalej na północ wysuniętą wyspą Grecji. W pełni zasługuje na swoje piękne nazwy, a określana jest „Szmaragdową Wyspą” i „Zielonym Diamentem Morza Egejskiego”. Dlaczego? Najlepiej sprawdzić samemu!

Thassos zachwyca zielenią. Lasy sosnowe i gaje oliwne porastają większość wyspy, od czasu do czasu jedynie wyłania się wśród nich mała wioska, której mieszkańcy żyją wedle greckich zwyczajów, bez pośpiechu, ciesząc się każdą chwilą. Swój raj odnajdą tutaj więc wszyscy miłośnicy spokoju i pięknych krajobrazów.

Mimo, że Thassos to nieduża wyspa (ma około 100km obwodu) znajdziemy tutaj mnóstwo atrakcji. Warto na 2-3 dni wypożyczyć samochód (komunikacja miejska jeździ tylko wzdłuż wybrzeża) i zobaczyć tradycyjne, greckie wioski i liczne cudy przyrody np. najwyższy szczyt wyspy – górę Ipsarion o wysokości 1204 m n.p.m. Na Ipsarion można (w ramach wycieczki fakultatywnej) wjechać jeepem, taka wyprawa gwarantuje wspaniałe wspomnienia, gdyż przy sprzyjającej aurze pogodowej ze szczytu widać całą wyspę!

Wokół głównej wyspy położone są trzy wysepki: Thasopoulo na północy, Kynira na wschodzie i Panaghia na południu. Całkowita liczba mieszkańców wynosi około 16000 (rok 2005). Administracyjną stolicą wyspy jest Limenas.

Thassos to także idealne miejsce na plażowanie. Najpopularniejsze kurorty to LIMENARIA i POTOS, a najsłynniejsze plaże na wyspie to Golden Beach, Paradise, Tripiti i Psili Ammos. My jednak polecamy znaleźć małe, dzikie plaże, ukryte w malowniczych zatoczkach i rozkoszować się tam pięknem greckich krajobrazów.

Na Thassos warto zobaczyć:

LIMENAS – stolicę wyspy z malowniczymi, wąskimi uliczkami, nadmorską promenadą, Muzeum Archeologicznym i wykopaliskami starożytnego Thassos.
KLASZTOR MONI ARCHANGELOU – czyli klasztor Archanioła Michała (położony kilka kilometrów na zachód od Aliki), gdzie przechowywana jest cenna relikwia chrześcijaństwa – gwóźdź, którym przybita była do krzyża prawa ręka Jezusa Chrystusa.

Warto wybrać się także na rejs statkiem dookoła Thassos, by zobaczyć malownicze, niedostępne od strony lądu plaże i docenić piękno tej, jednej z najbardziej zielonych, wysp greckich.

W ramach wycieczki fakultatywnej z Thassos można wybrać się także do Macedonii.

MACEDONIA – państwo powstałe po rozpadzie Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii, leżące na Półwyspie Bałkańskim, sąsiadujące z Grecją. Wycieczka do Macedonii to wspaniała podróż w czasie. W Macedonii zwiedza się m.in. ruiny starożytnych miast, pamiętających potęgę Filipa Macedońskiego (ojca Aleksandra Wielkiego) i miasteczko Kavali (zwane też greckim Monte Carlo, gdyż zbudowane jest kaskadowo na zboczu góry i zachwyca wspaniałym widokiem na wyspę Thassos). W Macedonii cofniemy się też w czasie do korzeni chrześcijaństwa, gdyż to tutaj nawracał św. Paweł i tu ochrzczono pierwszą Europejkę – Lidię.

Naszym zdaniem:
„Thassos- idealny kierunek dla osób szukających odpoczynku na rajskich piaszczystych plażach w miłej i przyjaznej atmosferze mieszkańców . Na Thassos próżno szukać dyskotek i głośnych pubów. Czas biegnie tu wolniej i spokojniej w porównaniu z innymi greckimi wyspami.”

Specjalista ds. turystyki w biurze HolidayZone – Agata Pogorzelec

Wyspa Santorini

Chyba każdy zna charakterystyczne zdjęcia białych domków i kościółków z niebieskimi dachami na tle szmaragdowego morza, promujące Grecję w książkach, albumach i internecie… zdjęcia te zrobione zostały na Santorini. Ta wulkaniczna wyspa na Morzu Egejskim, 175 km na południowy wschód od wybrzeża Grecji i 110 km na północ od wybrzeża Krety, wchodzi w skład archipelagu Cykladów. Santorini liczy 76 km², ma długość 18 km, szerokość 2-6 i składa się z Thery, głównej wyspy w kształcie podkowy, mniejszych: Therassi i Aspronisi oraz 2 wysepek w kalderze: Palea Kameni i Nea Kameni, z kraterem wulkanu.

Historia wyspy sięga ok. 1600 r. p.n.e., kiedy w wyniku wybuchu wulkanu zatopiona została wyspa Strongili („okrągła”). Pozostałe po niej boczne fragmenty to dzisiejsza Santorini i mniejsze wysepki nieopodal niej, a powstała w wyniku wybuchu kaldera jest uważana za jedną z największych na świecie. W związku z długą i nie do końca poznaną historią wyspy Santorini w niektórych legendach podaje się jako mityczną Atlantydę.

O Santorini wiadomo tyle, że niegdyś była ośrodkiem kultury minojskiej, potem równie często jak władców zmieniała także nazwę: Strongile – Okrągła, Kalliste – Najpiękniejsza, Thera – na cześć syna tybetańskiego herosa. Dzisiejsza nazwa – Santorini – pochodzi z czasów bizantyjskich i pochodzi od imienia patronki wyspy św. Ireny.

Najpopularniejsze kurorty wypoczynkowe na Santorini to Perissa i Kamari – są tam idealne warunki do plażowania, uprawiania sportów wodnych, ale i zwiedzania: warto zobaczyć między innymi bizantyjski kościół Panagia Episkopi i odwiedzić jedną z okolicznych winiarni produkujących vinsanto i pyszne białe wina wytrawne.

Będąc na Santorini warto zobaczyć:

FIRA – to stolica wyspy – malownicze miasteczko, „przyczepione do klifu”. Domy pomalowane na pastelowe kolory, zwrócone w stronę morza „wbite” są w przybrzeżne skały.
OIA – miasteczko na północy wyspy, znane ze wspaniałego punktu widokowego do obserwacji zachodów słońca.
MEROVIGLI – wioska z zapierającym dech w piersiach widokiem na kalderę.
KLIF MESA VOUNO – na wysokim na 350 m klifie znajdują się ruiny starożytnej Thiry.
MESA GONIA – wioska „duchów”.
PYRGOS- tradycyjna wioska z bizantyjskimi kościołami i weneckim zamkiem.
TIRA – starożytna Tira jest położona na szczycie góry Messa Vouno na wysokości 365m n.p.m. 8 wieków p.n.e. zbudowano tutaj dorycką stolicę, której ruiny (sanktuaria, świątynie, rzeźby, a nawet antyczny teatr) można oglądać do dzisiaj.
PROPHET ILIAS – najwyższy szczyt Santorini (567 m n.p.m.). Rozpościera się stamtąd wspaniała panorama na wyspę.

Warto wybrać się na rejs po kalderze i odwiedzić mniejsze wyspy nieopodal Santorini. Na wulkanicznej wyspie Nea Kameni, można przespacerować się do krateru wciąż czynnego wulkanu, a na wyspie Palea Kameni znajdują się gorące źródła w których można zażyć leczniczej kąpieli.

Santorini to również idealne miejsce do spróbowania greckiej kuchni. Do lokalnych przysmaków zalicza się: santoryńskie drobne pomidory, z których przyrządza się tomatokeftedes – smażone placki z przetartych pomidorów z dodatkiem ziół, bobu i białych bakłażanów. Warto do posiłku spróbować lokalnego wina, słodkiego vinsanto, z suszonych na słońcu winogron.

To kto chciałby zobaczyć najbardziej pocztówkowe krajobrazy Grecji popijając słodkie wino vinsanto?

Naszym zdaniem:

„Zamykając oczy i myśląc Santorini, co przychodzi Wam na myśl ? Założę się, że każdemu przed oczami stają białe domy na skałach z niebieskimi kopułami… bingo ? I bardzo dobrze, bo takie Santorini rzeczywiście jest! Wyjątkowo malownicze miejsce, zachęcające wspaniałymi widokami, gwarantujące niezapomniane wschody i zachody słońca. Właśnie dla tych widoków warto odwiedzić wyjątkowy Santoryn!”

Specjalista ds. turystyki w biurze HolidayZone – Anna Brzezińska

Wyspa Kos

Kos to grecka wyspa należąca do archipelagu Sporadów Południowych, czyli Dodekanezu. Jej położenie na Morzu Egejskim u wybrzeża Turcji sprawia, że można ją dostrzeć z niektórych miejsc tureckiego wybrzeża. Od dawna Kos przyciąga tłumy turystów szukających spokoju i dobrych warunków do wypoczynku, ale też… lekarzy i osoby związane z medycyną. Dlaczego?

Swoją sławę Kos zawdzięcza przede wszystkim Hipokratesowi, który urodził się na tej wyspie ok. 460 r. p.n.e.. Hipokrates – dziś uznawany za ojca medyny – miał otworzyć na wyspie najsłynniejszą szkołę medyczną i w tutejszym Asklepiejonie nauczać pierwszych lekarzy. Po śmierci Hipokratesa, w mieście Aslepiejon, jego uczniowie wybudowali szpital,przez wielu naukowców uznawany za pierwszy na świecie. Obecnie w mieście znajduje się także Międzynarodowy Instytut Medyczny oraz Muzeum Hipokratesa.Dla osób związanych zawodowo z medycyną punktem obowiązkowym podróży na Kos powinien być także platan zwany “Drzewem Hipokratesa” – ten najstarszy w Europie platan, miał być ponoć miejscem, gdzie nauczał sam mistrz – Hipokrates.

Ale Kos to raj nie tylko dla lekarzy. Na powierzchni ok. 290 km² znajduje się mnóstwo wartych odwiedzenia miejsc, a w związku z tym, że wyspa ma zaledwie 50 km długości i 10 km szerokości, łatwo poznać ją nawet w ciągu jednego tygodnia. Kos jest wspaniały zarówno pod względem zabytków, jak i doskonalego do wypoczynku klimatu. Na wyspie znajdzemy piękne plaże i doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych.

Tych, którzy cenią sobie na wakacjach spokój i lubią zaszyć się na plaży by poczytać książkę, zadowolą na pewno kurorty położone na północnym wybrzeżu wyspy. Najbardziej znana turystyczna miejscowość to Tigaki, gdzie zaczyna się zachwycająca i długa na 10 km, piaszczysta plaża. Tigaki tętni życiem również poza plażą. Znaleźć tu można liczne bary, restauracje, sklepiki z pamiątkami i tawerny, które serwują pyszne greckie jedzenie. Wypocząć można także w Marmari (ze wspaniałym widokiem na inne greckie wyspy i tureckie miasteczko – Bodrum) i Lambi (z ładną plażą, licznymi restauracjami, tawernami i kawiarniami).

Będąc na Kos warto zobaczyć:

MIASTO KOS – największe miasto wyspy, będące jego stolicą i lokalnym centrum turystycznym i kulturalnym. W mieście Kos znajduje się: główny port wyspy, XIV-wieczna twierdza wzniesiona w 1315 przez Joannitów, Świątynia Afrodyty, Świątynia Herkulesa, Meczet Hassana Paszy, Casa Romana, Świątynia Dionizosa, Odeon i inne ciekawe zabytki.
ASKLEPION – największa atrakcja wyspy, czyli pozostałości po starożytnej świątyni boga Asklepiosa. W czasach rzymskich Asklepion pełnił rolę ośrodka medycznego i to tu rozwijała się współczesna medycyna, dzisiaj jest to miejsce, gdzie tą medycynę się wykorzystuje, czyli uzdrowisko.
PARK WODNY LIDO – nowoczesny park wodny Lido znajduje się na północy wyspy. Na powierzchni ok. 75 000 m² znajdziemy wiele atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
NISSYROS – niewielka (40 km²) wyspa, na ktorą można wybrać się rejsem z Kardameny, Na Nissyros znajduje się jeden z największych na świecie aktywnych kraterów hydrotermalnych – Stefanos. Czeka nas tu także zwiedzanie małej portowej miejscowości – Mandraki – stolicy wyspy oraz wizyta w klasztorze Panagia Spiliani.
REJS PO MORZU EGEJSKIM – warto wybrać się na morską przygodę po Morzu Egejskim. W programie rejsu znaleźć się powinny m.in.: wyspa Pserimos, Kalymnos (wizyta w przetwórni gąbek) i Plati.

W ramach wycieczki fakultatywnej z wyspy Kos można wybrać się także do Turcji. Należy jednak pamiętać, że, aby odbyć taką podróż niezbędny jest paszport i wiza turystyczna.
TURCJA – Kos od wybrzeża Turcji (Bodrum) dzieli tylko godzina rejsu, dlatego warto wybrać się w podróż Morzem Egejskim do zupełnie innego kulturowo świata. W Bodrum zobaczymy port z ekskluzywnymi jachtami, średniowieczną twierdzę św. Piotra zbudowaną przez zakon rycerzy Joannitów, antyczny teatr wybudowanego przez Mauzolosa oraz bramę, która prowadziła do starożytnego Halikarnasu. Będąc w Turcji nie można ominąć także wizyty na tureckim bazarze – koniecznie trzeba w którymś z licznych straganów i sklepików kupić pamiątki i orientalne specjały.

Naszym zdaniem:

“Kos to wspaniała wyspa na tygodniową podróż do Grecji. Początkowo zachwyci wyjątkowo dobrą infrastrukturą turystyczną i wysokiej klasy hotelami nawet dla najbardziej wymagających klientów. Następnie urzeknie pięknymi plażami i idealnymi warunkami do wypoczynku. Gdy znudzeni leżeniem na plaży zapragniemy spędzić czas aktywniej zaproponuje nam wspaniałe warunki do uprawiania sportów wodnych i liczne zabytki do zwiedzania. Na Kosie na pewno nie zabraknie atrakcji, bo chociaż wyspa nie jest duża to jest na niej dużo do zrobienia!”

Specjalista ds. turystyki w biurze HolidayZone – Justyna Młodawska

Wyspa Korfu

Korfu to grecka wyspa położona na Morzu Jońskim. Należy do Wysp Jońskich i jest najdalej na północ wysuniętą wyspą tego archipelagu. Korfu położone jest między „obcasem włoskiego buta” zachodnim wybrzeżem Grecji, a wybrzeżem Albanii, przez co jest doskonałą bazą wypadową do krótkiego zwiedzania tych państw. Takie położenie, ale też wyjątkowe krajobrazy i wspaniałe zabytki przyciągają rokrocznie na wyspę tłumy turystów.

Wyspa (niegdyś nazywana Kerkyrą) już od dawien dawna jest celem turystyki. Według mitów to na Korfu w drodze do Itaki zatrzymał się Odyseusz, by wypocząć i wśród pomocnych mieszkańców wyspy poszukać rady jak dotrzeć do ojczyzny. Korfu uwielbiali potem „najwięksi tego świata”: Napoleon, cesarzowa Sissi i cesarz Wilhelm II. Pięknem wyspy zachwycali się pisarze i poeci m.in. Shekspir, który tutaj umieścił akcję swojej powieści „Burza”. O Korfu pisał także polski poeta – Zbigniew Herbert. Do dziś na wyspę przylatuje „elita świata” na przykład książę Karol, który ponoć gra tutaj w krykieta.

Wyspa Korfu nazywana jest nie bez powodu „królową Wysp Jońskich” – turkusowa woda, piękne plaże, wspaniałe zabytki w miastach Korfu i Gastouri, najwyższy szczyt wyspy – Pantokrator (906 m n.p.m.) idealny do pieszych wojaży…. to wszystko sprawia, ze Korfu to idealne miejsce na wakacyjny wypoczynek.

Będąc na Korfu warto zobaczyć:

MIASTO KORFU – stolicę wyspy. Korfu zachwyca wyjątkową mieszanką architektoniczno-kulturową, warto przejść się wąskimi uliczkami Starego Miasta, zobaczyć plac Spianada, starą i nową fortecę, kościół św. Spirydona i ratusz. Miasto zachwyca historią, ale też nowoczesnością, bo z okazji spotkania przywódców Unii Europejskiej w 1994 r. zostało kompleksowo odnowione. Mówi się, że dzięki temu dzisiaj Korfu jest jednym z najbardziej eleganckich miast na greckich wyspach.

GASTOURI – miasteczko w którym znajduje się wspaniały pałac Achillion. Achillon to dawna letnia rezydencja Sissi (cesarzowej Austrii), która słynie z pięknych ogrodów i imponującej kolekcji rzeźb przedstawiających greckich bogów, mędrców i bohaterów.

ZATOKA PALEOKASTRISTA – najpiękniejsza zatoka na Korfu. Na jednym z pięciu „palców” znajduje się najważniejszy klasztor na Korfu – Moni Theotokou i przyklasztorne muzeum ikon.

Warto z Kos wybrać się na rejs po okolicznych wodach. Szczególnie ciekawa jest wycieczka na greckie wysepki:

PAKSOS – ANTIPAKSOS – Pakos według greckich mitów stworzył bóg morza Posejdon, odłupując trójzębem kraniec Korfu. Wyspa słynie przede wszystkim z Błękitnych Grot ukrytych pod dzikimi klifami zachodniego wybrzeża. Wyspa Antipaksos natomiast przypomina krajobrazowo egzotyczne widoki z Wysp Karaibskich. Antipaksos to plenery fotograficzne jakich nie znajdzie się nigdzie indziej w Europie!

Z wyspy Krfu można wybrać się na wycieczkę fakultatywną do Albanii lub Grecji kontynentalnej.

ALBANIA – z Korfu przeprawiamy się statkiem do Sarandy – słynnego albańskiego kurortu. Następnie zwiedzamy Butrinti (wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO): antyczny amfiteatr, łaźnie rzymskie i pozostałości świątyń.

GRECJA KONTYNENTALNA – ŚLADAMI ALI PASZY – podczas takiej wycieczki poznawać będziemy nieznany turystom region Ioanina w Grecji kontynentalnej i barwną postacią Ali Paszy, który próbował stworzyć państwo albańsko-epirskie. W programie jest między innymi: wizyta w muzeum Lwa z Ioaniny, port Ioanina nad wielkim jeziorem, meczet Aslana Paszy z regionalnym muzeum, fortyfikacje Kale i kościół z czasów bizantyjskich.

Naszym zdaniem:

„Korfu- nazywana najbardziej zieloną wyspa grecką kusi swoim urokiem i bujną roślinnością. Kierunek polecamy dla osób, które planują zarówno bierny i czynny wypoczynek. Miłośnicy słońca i morza odpocząć mogą zarówno na szerokich piaszczystych plażach jak i nad kamienistymi zatoczkami. A amatorów aktywnego spędzania czasu wyspa zaprasza na piesze i rowerowe wędrówki pośród gajów oliwnych.”

Specjalista ds. turystyki w biurze HolidayZone – Agata Pogorzelec

Wyspa Rodos

Rodos (Wyspa Słońca) to jedna z ulubionych wysp Polaków. Chętnie wybieramy ją na wakacje ze względu na rekordową liczbę pogodnych dni w roku (mówi się, że to zasługa boga słońca – Heliosa), krystaliczną czystość oblewających ją wód (o to dba władca mórz – Posejdon), sprzyjające wiatry dla windsurferów (zapewnia je Eol) i wspaniałe lokalne wino (za to dziękować należy Dionizosowi). Czy jest ktoś kto nie zna jednego z Siedmiu Cudów Świata – Kolosa Rodyjskiego? Gigantyczny pomnik u wejścia do portu miasta Rodos został wzniesiony w starożytności właśnie w podzięce za opiekę nad wyspą boga Heliosa. Nic dziwnego, że skoro nad wyspą czuwa tyle greckich Bogów, Rodos jest jedną z najpiękniejszych wysp Morza Śródziemnego.

Rodos to wyspa grecka na Morzu Egejskim. Ma powierzchnię 1,4 tys. km² i jest największą wyspą archipelagu Dodekanezu (Sporadów Południowych). Rodos leży na granicy dwóch kontynentów: Europy i Azji i mało kto wie, że oddalona zaledwie o 20 km od wybrzeża Turcji wyspa zaliczana jest geograficznie nie do Europy, ale do Azji. Najwyższy szczyt wyspy to góra Atawiros (1215 m n.p.m.). Nazwa wyspy w tłumaczeniu z języka starogreckiego oznacza różę lub hibiskus, dlatego Rodos często nazywane jest Wyspa Róż. Bez wątpliwości każdy zachwyci się pięknem kwitnącej wszędzie na wyspie „róży rodyjskiej”, czyli kwiatu ketmii.

Znane miejscowości turystyczne na Rodos to Kalithea ze słynnymi termami, Ixia, Kolymbia, Tsambika, Pefkos, Kiotari i Prasonissi – mekka windsurfingowców. Najbardziej popularnym kurortem, gdzie zabawa trwa cały dzień i noc jest Faliraki – kurort położony 15 km od Rodos jest znany z 5-kilometrowej plaży, warunków do uprawiania sportów wodnych, ale przede wszystkim z bujnego nocnego życia.

Będąc na Rodos koniecznie trzeba zobaczyć:

MIASTO RODOS – najważniejszy punkt miasta to Port Mandraki, gdzie według legendy stał kiedyś Kolos Rodyjski, jeden z 7 Cudów Świata Starożytnego. Stare Miasto zbudowane w czasach średniowiecznych przez zakon joannitów jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO

LINDOS – położona między dwoma zatokami twierdza Kawalerów Rodyjskich.

KLASZTOR FILERIMOS – wzgórze Filerimos to akropol antycznego Ialyssos z punktem widokowym. Na wzgórzu znajduje się klasztor.

KAMIROS – miasteczko zwane „greckimi Pompejami”.

EMBONA – wioska z wytwórnią lokalnych win.

MONOLITHOS – z olbrzymią skałą nad morzem z urokliwą białą kapliczką. Miejscowość słynie z produkcji wyśmienitego miodu tymiankowego, wspaniałej oliwy z oliwek oraz „ognistej wody” Souma.

LINDOS – miasto położone na wzgórzu ze starożytnym akropolem, skąd roztacza się wspaniały widok na Zatokę św. Pawła. Lindos pochwalić się może także średniowieczną joannicką twierdzą., a po mieście koniecznie trzeba przejechać się lokalną taksówką, czyli… osiołkiem.

Z Rodos w ramach wycieczki fakultatywnej można zwiedzić m.in.:

WYSPĘ SYMI – malutka i dzika wysepka u wybrzeży Turcji, znana jako wyspa Poławiaczy Gąbek. Podczas rejsu na wyspę podziwiać można panoramę wysp Chalki, Thilos, Seskila i fragment wybrzeża Turcji. Na Symi warto zobaczyć klasztor Michała Archanioła w Panormitis i port miasteczka Symi, które zachwyca tarasowo zbudowanymi domami z kolorowymi fasadami.

WYSPĘ CHALKI – najmniejsza z wysp archipelagu Dodekanez zachwyca m.in. unikalną neoklasycystyczną architekturą budynków w porcie. Dodatkową atrakcją podczas rejsu jest towarzystwo delfinów, które wyjątkowo upodobały sobie okoliczne wody.

FETHIYE – wyjątkową miejscowość turystyczną na tureckim wybrzeżu, słynącą przede wszystkim z wykutych w skale starożytnych grobowców o niezwykłej architekturze (VI-IV w. p.n.e.) i starożytnego amfiteatru.

Naszym zdaniem:

„Rodos to prawdziwa Wyspa Słońca. Złej pogody się tu raczej nie uświadczy, a słoneczne popołudnia zachęcają do odkrywania kolejnych części wyspy. Na Rodos lecieć mogą zarówno Ci, którzy preferują spokojne wakacje na plaży, jak i Ci, którzy nie potrafią na wyjeździe usiedzieć w miejscu i szukają destynacji, gdzie nigdy nie zabraknie miejsc do zwiedzania i/lub aktywnego wypoczynku. Rodos to po prostu grecki raj wakacyjny!”

Specjalista ds. turystyki w biurze HolidayZone – Justyna Młodawska