Cypr

Cypr to wyspa we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji. Znana jest przede wszystkim z legendy o bogini miłości, piękna i kwiatów – Afrodycie, która miała wyłonić się z morskiej piany w okolicach cypryjskiego Pafos – w Petra tou Romiou. Trzeba przyznać, że bogini wybrała na swoje narodziny wyspę naprawdę wyjątkową! Cypr to bajeczne, piaszczyste plaże, malownicze góry Troodos, doskonałe wina, ciekawe zabytki i niesamowicie gościnni Cypryjczycy. A dzięki ponad 300 słonecznym dniom w roku z uroków Cypru korzystać można niemal przez cały czas.
Cypr do dzisiaj pozostaje trochę „dziki” i mało odkryty turystycznie. Dzięki temu w głębi wyspy przetrwały małe wioski, gdzie niemalże zatrzymał się czas. Tereny górskie są idealne do pieszych i rowerowych eksploracji oraz poszukiwań egzotycznych. endemicznych roślin, których na Cyprze jest pond 100 gatunków. Wody przy popularnych kurortach turystycznych sprzyjają natomiast uprawianiu sportów wodnych takich jak surfing, windsurfing czy kitesurfing. Cypr ma więc w sobie wszystko: piękne plaże dla tych, którzy szukają spokoju i wypoczynku oraz wspaniałe krajobrazy i doskonałe warunki do uprawiania sportów dla tych, którzy aktywnie lubią spędzać czas.

Naszym zdaniem:

„Polecamy Cypr – miejsce narodzin bogini miłości – Afrodyty, przede wszystkim miłośnikom spokoju oraz tym, którzy lubią spędzać wakacje aktywnie. Wakacje na wyspie będą na pewno dla Państwa takim prezentem jakim był sam Cypr dla Kleopatry. (Marek Antoniusz podarował Kleopatrze wyspę jako dowód swojej miłości). Kto by nie chciał dostać takiego prezentu… A teraz wystarczy tylko wykupić wakacje… :)”

Specjalista ds. turystyki w biurze HolidayZone – Justyna Młodawska

Larnaka

Larnaka ma plaże pokryte ciemnym piaskiem (najbardziej popularne to zatoka Figowców, Pernera i Flamingo) przy których ciągnie się wspaniała palmowa promenada nadmorska. Popularne miejscowości wypoczynkowe w okolicy Larnaki to przede wszystkim: Ayia Napa i Protaras, między którymi regularnie kursują autobusy.

LARNAKA – trzecie pod względem wielkości miasto na Cyprze, będące ważnym ośrodkiem turystycznym. W Larnace warto zobaczyć pochodzące z XII w. p.n.e. pozostałości starożytnego państwa-miasta Kition oraz grób Łazarza (to tutaj św. Łazarz przybył po tym, jak został wskrzeszony). Słone Jezioro w okolicach Larnaki jest miejscem odpoczynku tysięcy ptaków migrujących zimą, a na jego brzegu znajduje się popularne miejsce pielgrzymek muzułmańskich Hala Sultan Tekke.

Z Larnaki można wybrać się na zwiedzanie Cypru tak samo jak z Pafos. Wszystkie atrakcje wyspy opisane zostały we wpisie i Pafos.

Pafos

Cypr pod względem turystycznym dzielimy na dwie części: okolice Pafos i Larnaki. W okolicach Pafos znajdziemy ponad 20 wspaniałych, piaszczystych plaż, wyróżnionych certyfikatem Błękitnej Flagi.

PAFOS – miasto mające swoje korzenie w starożytności, dziś jest czwartym co do wielkości miastem Cypru. Bogata historia miasta i liczne jego podboje, sprawiły, że do dziś można podziwiać tu nim mnóstwo zabytków, a Pafos zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Unikalne w rejonie Morza Śródziemnego są m.in. znajdujące się w tutejszym parku archeologicznym doskonale zachowane mozaiki podłogowe z rzymskich willi. W Pafos warto zobaczyć także: Pręgierz św. Pawła

Będąc na Cyprze nie sposób nie zwiedzać. Polecamy zobaczyć przede wszystkim:

NIKOZJA – w stolicy Cypru należy zobaczyć przede wszystkim Stare Miasto otoczone weneckimi murami i katedrę św. Jana. W okolicach Nikozji ciekawe są miejscowości Kerynia (najpiękniejszy port na wyspie z piękną starówką i zamkiem) i Bellapais (ruiny opactwa z XIII w.).

GÓRY TROODOS – najwyższe góry na Cyprze, z najwyższym szczytem – Olimp. Tutaj znajdują się winnice, z których pochodzi najsłynniejsze cypryjskie wino deserowe – Commandaria, pamiętające czasy Ryszarda Lwie Serce. Podczas wycieczek w góry warto zahaczyć o miasteczko Lania, gdzie skosztować można dwóch oryginalnych cypryjskich trunków – wina Commandaria i wódki Zivania.

SKAŁA AFRODYTY – skała niedaleko, której z piany morskiej wyłoniła się Afrodyta znajduje się w Petra tou Romiou. Zdjęcie przy skale to obowiązkowa pamiątka z wakacji na Cyprze!

LIMASSOL – drugie co do wielkości miasto na Cyprze, położone nad zatoką Akrotiri, między starożytnymi miastami Amathus i Kurion, u stóp gór Troodos. W Limassol ponoć odbyło się wesele króla Ryszarda Lwie Serce. Do dziś niemal weselnie świętuje się podczas Festiwalu Wina odbywającego się tu we wrześniu. Limassol może pochwalić się także pięknym starym miastem, ciekawym muzeum archeologicznym, największym na wyspie parkiem wodnym – Fasouri Watermania i portem, z którego wypływają statki wycieczkowe do Izraela i Egiptu.

KLASZTOR KYKKOS – klasztor w górach Troodos, którego największym skarbem jest ikona Madonny, namalowana przez św. Łukasza.

BŁĘKITNA LAGUNA – warto wybrać się na rejs i zobaczyć Błękitną Lagunę, która jest jednym z nielicznych miejsc odwiedzanych przez delfiny i żółwie morskie

SALAMINA – do dziś po starożytnej Salaminie pozostały już tylko ruiny, ale ich zwiedzanie może okazać się ogromną atrakcją. W Salaminie do zobaczenia jest jeszcze Grób Apostoła Barnaby i dawna Świątynia św. Mikołaja (dziś Meczet Lala Mustafa Paszy), która nazywana jest cypryjską katedrą Notre Dame.

FAMAGUSTA – nie lada atrakcją jest tzw. Miasto Widmo. Spacer po opuszczonej dzielnicy miasta Famagusta, która przed podziałem wyspy była nowoczesnym centrum turystycznym, może wywołać o gęsią skórkę.

Będąc na Cyprze możliwe jest także zwiedzenie w ramach wycieczki fakultatywnej Ziemi Świętej, czyli Izraela.

IZRAEL – w programie takiej wycieczki znajduje się m.in. Góra Oliwna, Ogród Getsemani, Stare Miasto Jerozolimy, 5 stacji Drogi Krzyżowej, Bazylika Grobu Pańskiego, spacer po dzielnicy żydowskiej, Ściana Płaczu oraz Betlejem – miejsce narodzin Jezusa, na którym dziś stoi Bazylika Narodzenia Pańskiego.