Maroko

Maroko to państwo w północno-zachodniej Afryce, będące trzecim (po Egipcie i Tunezji) najchętniej odwiedzanym przez turystów krajem Afryki. Maroko od Europy dzieli tylko 14 km (Gibraltar), ale reprezentuje ono zupełnie inny, tajemniczy świat. W Maroko bogata sztuka islamska i przepełnione kolorami targi (suki w Fezie i Marrakeszu) kontrastują z pustkowiami piaskowych pustyń. Tylko tutaj egzotyczna afrykańska kultura miesza się europejskim stylem życia. Nic dziwnego, że Maroko od dawna zachwyca fotografów i filmowców… a teraz też turystów!
Maroko ma wspaniałe warunki do przyjmowania turystów. Kurorty turystyczne położone są na wybrzeżach zarówno od strony zachodniej, gdzie Maroko oblewają wody Oceanu Atlantyckiego, jak i od północy, przy Morzu Śródziemnym. Przez Maroko przebiegają też majestatyczne góry Atlas – Atlas Wysoki (najwyższy grzbiet górski północnej Afryki z najwyższym szczytem: Dżabal Tubkal, 4167 m n.p.m.) i Atlas Średni (Dżabal Bu Nasr, 3340 m n.p.m.), a południe zajmuje tajemnicza pustynia Sahary.

W Maroko możemy planować wakacje w najbardziej popularnym kurorcie – Agadirze.

Zwiedzanie Maroka – Cesarskie Miasta i Magiczne Południe

Do Maroka warto wybrać się nie tylko na zwiedzanie, ale też na bardzo ciekawe wycieczki objazdowe. Będąc w Maroko trzeba zobaczyć przede wszystkim trzy dawne Stolice Królewskie: Fez, Marrakesz i Meknes.

FEZ – jedno z większych miast Maroka (obok Casablanki, Rabatu i Marrakeszu), będące od 807 roku pierwszą stolicą Maroka. W latach największej świetności Fez był jednym z najświętszych miast islamu, ale też centrum nauk: medycyny, filozofii i matematyki. Obecnie Fez jest bardzo ważnym ośrodkiem gospodarczym, turystycznym i religijnym. W Fezie warte zobaczenia się: Medyna (wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO), Meczet Al-Karawijjin, Meczet Andaluzyjski z IX i XII wieku, Synagoga Ibn Danana, Medresa Bu Inania, Medresa Al-Attarin, Grobowce Marynidów, Pałac królewski (nieudostępniany zwiedzającym), Fontanna Nejjarine i Garbarnia Chouarasa.

MARRAKESZ – jedna z dawnych stolic Maroka i tak zwanych „Miast Królewskich”. W Marrakeszu trzeba zobaczyć: ogród Majorelle, XII-wieczny minaret Kutubijji. Medynę i plac Dżamaa al-Fna – najbardziej magiczne miejsce Maghrebu.

MEKNES – to miasto w północnym Maroku, będące za rządów sułtana Mulaja Ismaila stolicą marokańskiego państwa. Obecnie główną atrakcją turystyczną miasta jest medyna wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Ale także:

RABAT – to stolica Maroka i drugie pod względem wielkości miasto w kraju. Rabat pełni przede wszystkim funkcje gospodarczo-administracyjne, ale znajduje się tutaj także kilka zabytków. Między innymi: pozostałości budowli rzymskich, cytadela (Kasba al-Udaja), kompleks ruin Szalla, bramy Bab ar-Rwah, Bab Zair i Bab Udaja), Pałac królewski Dar el-Makhzen z XVIII wieku, Mauzoleum Muhammada V , Wieża Hassana, ruiny Meczetu Hassana, meczet Essouna Grand, Muzeum Antyków oraz liczne medresy i łaźnie.

CASABLANCA – to największe miasto Maroka i największe miasto w Maghrebie, będące głównym ośrodkiem przemysłowym i kulturalnym kraju. W Casablance warto zobaczyć: historyczne centrum miasta (medyna), Meczet Hasana II i Wielki Meczet.

ESSAOUIRA – to dawny fenicki port (założony przez Portugalczyków w połowie XV w., nazywany przez nich Mogador). Warto wybrać się na długi spacer po mieście i zobaczyć port rybacki i stary mellah, czyli dzielnicę żydowską. Tutejsza Medyna została objętą patronatem UNESCO, a krajobraz pełen krętych uliczek i bielonych domów urzeka wszystkich turystów. Najpopularniejszym miejsce miasta są fortyfikacje, liczące około 250 lat, ciągnące się wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Można stąd podziwiać niesamowity widok na Wyspy Purpurowe. Dzięki idealnym warunkom do uprawiania sportów wodnych, swój raj odnajdą tutaj także wind- i kitesurferzy. Co ciekawe, to właśnie w Essaouirze co roku odbywają się międzynarodowe zawody w kitesurfingu – Essaouira Kiteboard World Cup. Essaouira to także idealne miejsce do zaopatrzenia się w pamiątki. Można tu kupić piękne lokalne rękodzieło: znane na całym świecie wyroby z drewna tui, cedru i hebanu.

LGZIRA – to miasto położone na południowym wybrzeżu Maroka. Największą atrakcją Lgizy są piękne plaże otoczone czerwonymi łukami skalnymi.

PARK NARODOWY MASSA – wspaniały Park Narodowy leżący na południe od Agadiru, niedaleko Lgizy, słynący z występowania licznych gatunków ptaków m.in. flamingów różowych i ibisa łysego. Park Sus-Massa leży w dorzeczu rzek Sus i Massa, wpadających do Oceanu Atlantyckiego. W Parku można obserwować piękne wydmy, klify, tereny stepowe, jak i rzadko spotykane w Maroku lasy.

PODRÓŻ MIĘDZY MIASTAMI TAFRAOUT I TIZNIT – to niesamowita wyprawa wiodąca wokół gór Antyatlasu. 340 kilometrowa trasa liczy 1001 zakrętów i wiedzie przez 2 przełęcze: na wysokości 1700 i 1100 m n.p.m. Widoki są niezapomniane!

IMMOUZER – to wioska położona w dolinie określanej mianem „rajskiej”. By dotrzeć do wioski trzeba odbyć pełną przygód przeprawę przez Atlas Wysoki.

TARUDANT – to jedno z najbardziej marokańskich miast. Czas zatrzymał się tutaj przed wiekami, a mieszkańcy kultywują wszystkie marokańskie tradycje.

Aby zobaczyć wszystkie atrakcje Maroka trzeba jeździć po nim co najmniej 2 tygodnie, ale już tydzień spędzony (albo na wycieczce po Cesarskich Miastach, albo po pustynnym południu) przybliży kulturę tego orientalnego kraju i rozbudzi w wyobraźni marzenia o powrocie.

Agadir

AGADIR to największy kurort Maroka. Znajdziemy tutaj piękną piaszczystą plażę (o długości ok. 8 km i szerokości do 300m), rozrywkowe centrum, ale i liczne zabytki do zwiedzania. Z ruin kazby położonych na wzgórzu nad miastem można podziwiać wspaniałą panoramę Agadiru, oceanu i portu. Agadir nie zawiedzie także fanów sportów wodnych, panują tutaj bowiem idealne warunki do uprawiania surfingu i kitesurfingu.

Z Agadiru można wybrać się na wycieczkę fakultatywną:

AGADIR – CITY TOUR – najpopularniejszy kurort w kraju. W Agadirze warto odwiedzić port (który jest największym ośrodkiem połowu sardynek i kałamarnic w Maroku), XVI-wieczna kazbę, willową dzielnicę City Suisse i lokalny market – suk.

MARRAKESZ – jedna z dawnych stolic Maroka i tak zwanych „Miast Królewskich”. W Marrakeszu trzeba zobaczyć: ogród Majorelle, XII-wieczny minaret Kutubijji. Medynę i plac Dżamaa al-Fna – najbardziej magiczne miejsce Maghrebu.

ESSAOUIRA – to dawny fenicki port (przez Portugalczyków nazywany Mogador). Warto wybrać się na długi spacer po mieście i zobaczyć port rybacki, okolicę murów obronnych z zabytkowymi działami armatnimi i stary mellah, czyli dzielnicę żydowską. Essaouira to także idealne miejsce do zaopatrzenia się w pamiątki. Można tu kupić piękne lokalne rękodzieło: znane na całym świecie wyroby z drewna tui, cedru i hebanu.

Polecamy, by będąc w Maroku spróbować oryginalnej lokalnej kuchni. Kuchnia marokańska jest bowiem jedną z najlepszych i najciekawszych w krajach arabskich. Lokalne potrawy to np. harira (zupa z kolendry, soczewicy, fasoli i jagnięciny), tażin (dobrze doprawione mięso z cebulą i warzywami), kasza kuskus podawana na różne sposoby i pyszne ciastka ghoriba (z migdałami lub sezamem). Nie sposób nie spróbować też marokańskiej herbaty. Najlepiej lokalnego specjału – mieszanki zielonej herbaty z miętą i cukrem.

Naszym zdaniem:

„Warto pojechać do Maroka, by poczuć atmosferę tego gorącego, tajemniczego, afrykańskiego kraju. To tu należy przyjechać, żeby zobaczyć kozy na drzewach (jako, że nie mogą znaleźć pożywienia na ziemi, wspinają się na drzewa i zjadają z nich liście oraz owoce), spróbować wspaniałej, aromatycznej marokańskiej herbaty, przejść się na spacer zabytkową medyną… ale też by spędzić wakacje swojego życia na jednych z najpiękniejszych plaż Afryki.”

Specjalista ds. turystyki w biurze HolidayZone – Justyna Młodawska