Chorwacja

Chorwacja państwo w Europie Południowej (czasami zaliczane także do Europy Środkowej), położone nad Morzem Adriatyckim. Wybrzeże Adriatyku zachwyca przede wszystkim słoneczną pogodą, ciepłą i czystą wodą, pięknymi (mimo, że kamienistymi) plażami, bardzo urozmaiconym krajobrazem oraz ciekawymi zabytkami. Chorwacja turystycznie kojarzyć się powinna przede wszystkim z unikalnymi w skali świata, pięknymi wybrzeżami. Plaże są szerokie i kamieniste, otoczone przez widoczne na horyzoncie wysokie góry, a równolegle do linii brzegowej występują liczne małe wysepki. Ten malowniczy typ wybrzeża nazywa się dalmatyńskim (od nazwy chorwackiego wybrzeża).

Chorwacja to jedno z najpiękniejszych państw Europy Południowej pod względem krajobrazów. Tutejsze tereny zielone, góry, jeziora i wodospady, chronione są przez liczne (bardzo popularne turystycznie) parki narodowe m.in. Park Narodowy Krka, Park Narodowy Jezior Plitwickich czy ark Narodowy Kornati.

Chorwacja jako, że leży na pograniczu dwóch części Europy (Środkowej i Południowej) jest krajem podzielonym pod względem kulturowym. Na północy kultura podoba jest do tej obowiązującej w Polsce, na południu dominuje „śródziemnomorskie podejście do życia”. Mieszkańcy podchodzą do życia bardziej spontanicznie, mniej stresowo, popołudniu sklepy są zamykane z powodu sjesty, a życie zaczyna się wieczorami.

Pod względem turystycznym Chorwację można podzielić natomiast na 3 główne regiony: chorwackie wybrzeże Morza Adriatyckiego, miasto Zagrzeb i Jeziora Plitwickie. Region wybrzeża turystycznie dzieli się natomiast na Dalmację Północną, Dalmację Południową, Istrię i okoliczne wyspy (Korcula, Pag, Brac, Rab, Krk, Hvar, Kornati i inne). Popularne kurorty turystyczne to m.in. MAKARSKA, SLANO (urokliwa miejscowość na północ od Dubrownika słynąca z wyrobu oliwy z oliwek, wina i ruin warowni rzymskich) i CAVTAT ( tętniący życiem kurort). Plaże w Chorwacji są w większości kamieniste, jedynie na niektórych odcinkach wybrzeża można spotkać plaże piaszczyste.

Często wybierana przez turystów jest także wyspa Korčula – jedna z największych wysp Dalmacji. Warto spędzić wakacje w jednej z willi na przykład w mieście Korčula, gdzie urodził się słynny podróżnik i wenecki kupiec Marco Polo. Na Korculi najważniejszym zabytkiem jest katedra św. Marka z białą dzwonnicą i skarbcem.

Chorwacja jest rajem dla turystów aktywnych, a szczególnie dla żeglarzy. To tutaj znajduje się największa liczba przystani jachtowych – marin, z których najpopularniejsze to Split, Zadar, Dubrovnik i Sukosan. Są tutaj jednak także wspaniałe warunki do innych aktywności m.in. trekkingu i wspinaczki górskiej (w Górach Dynarskich istnieje wiele szlaków górskich), jazdy na rowerze, narciarstwa (Medvednica), raftingu, kajakarstwa, windsurfingu i nurkowania na duże głębokości. Na nurków czeka tu wspaniały podwodny świat, pełen unikalnej fauny i flory, jaskiń oraz wraków statków.

Chorwacja może się poszczycić także licznymi wartymi odwiedzenia zabytkami. Będąc w Chorwacji warto zobaczyć:

DUBROWNIK – to najbardziej znane turystom miasto Chorwacji. W Dubrowniku jest mnóstwo wspaniałych zabytków: pałac Rektorów, fontanna Onufrego, pałac Spoza, klasztor franciszkanów, klasztor dominikanów, kościół św. Zbawiciela, Kolumna Rolanda, baszty i bastiony w murze otaczającym stare miasto. Koniecznie trzeba przejść się spacerem po Starym Mieście wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ale także zobaczyć Dubrownik z punktu widokowego – najwyższej średniowiecznej baszty Minčeta.

STON – z punktu widokowego w miejscowości Ston widać panoramę najdłuższego muru w Europie. Wielką atrakcją jest także dojazd do miasteczka magistralą Adriatycką z przepięknymi widokami na wybrzeże.

SZYBENIK – główną atrakcją miasta jest Katedra św. Jakuba wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

POREC – znajduje się tutaj piękne Stare Miasto i Zespół bazylikalny Eufrazjana wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

TROGIR – koniecznie trzeba zobaczyć Stare Miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

SPLIT – warto odwiedzić tutaj Pałac Dioklecjana wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

WYSPA HVAR – krajobraz kulturowy wyspy Hvar został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

JEZIORA PLITWICKIE – Park Narodowy Jeziora Plitvickie znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

WYSPA KORČULA – na wyspie warto zwiedzić miejscowości: Blato (z ciekawym skansenem i typowo dalmatyńską architekturą) , Vela Luka, miasto Korčula (trzeba zobaczyć starówkę, pałac, katedrę św. Marka i rodzinny dom Marco Polo) i wybrać się w rejs wzdłuż archipelagu Korczulańskiego.

PARK NARODOWY MLJET – Mljet to jedna z najpiękniejszych wysp na wybrzeżu adriatyckim. Jej zachodnia część objęta jest terenem parku narodowego. Są tutaj dwa jeziora (Wielkie i Małe) ze słoną wodą, a najciekawszą atrakcją jest położona na Wielkim Jeziorze wysepka św. Marii z klasztorem opactwa benedyktynów.

Będąc w Chorwacji można wybrać się także do sąsiednich państw:

CZARNOGÓRA – w Czarnogórze warto zobaczyć m.in.: wysepkę Gospa od Škrpjela, miasto Kotor ( Brama Morska, plac broni, katedra św. Tryfona, wieża zegarowa), miejscowość Njeguši (z piękną panoramą na całą Bokę Kotorską).

BOŚNIA I HERCEGOWINA – w Bośni i Hercegowinie w ramach wycieczki fakultatywnej można zobaczyć m.in. panoramę delty Neretwy, miasto Mostar (jeden z handlowych ośrodków dawnego cesarstwa otomańskiego, gdzie do dziś zachowały się turecki Stary Most, stary bazar turecki, meczet), Blagaj (była stolica Hercegowiny, gdzie warto zobaczyć zabytkową tekję – dom modlitw derwiszy położony nad jaskiniowym źródłem rzeki Buny) i miasto Počitelj (z typowo osmańską architekturą oraz panoramą rzeki Neretwy).

Naszym zdaniem:

„Mimo, że w Chorwacji byłam kilka lat temu, a w międzyczasie widziałam wiele wspaniałych plaż, to właśnie te chorwackie jakoś wyjątkowo zostały w moim sercu. Przepiękne góry Dynarskie schodzące niemal wprost do Morza Adriatyckiego to widoki, dla których nie bez powodu wiele osób przemierza samochodem ponad tysiąc kilometrów. Ale do Chorwacji nie jedzie się tylko dla plaż (w końcu nie każdy lubi wylegiwać się na kamieniach), ale też dla wspaniałych zabytków (nie wolno będąc w Chorwacji przegapić wycieczki do Dubrownika!) i wyjątkowej chorwackiej gościnności. Dzięki tej ostatniej próbowałam m.in. domowej roboty wina chorwackiego i byłam na darmowej wycieczce w rezerwacie górskim Biokovo. Wyjazd do Chorwacji zawsze wspominam przez to z ogromnym sentymentem.”

Specjalistka ds. turystyki w biurze HolidayZone – Justyna Młodawska