Wyspy Kanaryjskie

Regiony:

Lanzarote

Lanzarote to hiszpańska wyspa na Oceanie Atlantyckim, wchodząca w skład archipelagu Wysp Kanaryjskich oraz zaliczana do Makaronezji. Lanzarote jest najbardziej na północ i wschód wysuniętą wyspą archipelagu, przez co leży tylko ok. 125 km od wybrzeży Maroka i 1000 km od Półwyspu Iberyjskiego.

Lanzarote to powstała miliony lat temu wyspa pochodzenia wulkanicznego. W 1312 roku odkrył ją Lancelotto Malocello. Dziś nazywana jest często „wyspą wulkanów”, bo chociaż ostatni wybuch wulkanu miał tutaj miejsce w 1824 roku, jej powierzchnia w większości utworzona jest przez lawę wulkaniczną. Na Lanzarote znajduje się także ponad 300 wulkanicznych stożków oraz największa atrakcja wyspy – Park Narodowy Timanfaya, obejmujący tereny erupcji wulkanów w latach 1730-1736. Wulkaniczne krajobrazy i liczne endemity w świecie fauny i flory wyspy są ewenementem na skalę światową, w związku z czym w 1993 r. została ona wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako Światowy Rezerwat Biosfery.

Wyspa sprawia wrażenie miejsca nie z tego świata. Z pustkowiami wulkanicznych krajobrazów komponuje się niska, lokalna zabudowa. To, że wyspa nie została oszpecona betonowymi wioskami hotelowymi jest zasługą Cesara Manrique, który opracował artystyczną koncepcję zagospodarowania wyspy. Wszystkie miasta i kurorty wakacyjne mają tutaj typowy dla wyspy kanaryjski charakter.

Najpopularniejsze kurorty na wyspie to: Puerto del Carmen, Costa Teguise i Playa Blanca. PUERTO DEL CARMEN to najbardziej rozrywkowe z miast na wyspie, jest tutaj także piękna plaża długa na ponad 6km. PLAYA BLANCA to miejscowość typowo wypoczynkowa, ze wspaniałymi piaszczystymi plażami, a COSTA TEGUISE, jeden z głównych kurortów wyspy, to raj dla miłośników sportów wodnych. W Costa Teguise znajdziemy mnóstwo atrakcji: restauracje, bary, sklepy, aquapark, 18-dołkowe pole golfowe i wspaniałe plaże: Famara, Las Cucharas, Los Charcos, El Jablillo i Bastian.

Klimat na Lanzarote jest podobny do tego na innych z Wysp Kanaryjskich, a najlepiej określa go stwierdzenie „wieczna wiosna”. Przez to, że nie ma tutaj wyraźnie zróżnicowanych pór roku (temperatura zimą sięga ok. 18 °C zimą, a latem – 24 °C), Lanzarote jest całorocznym kierunkiem turystycznym.

Na Lanzarote warto zobaczyć:

ARRECIFE – stolica wyspy, jedyne miejsce na wyspie o mało kanaryjskim klimacie, tylko tutaj znajdziemy wyższą, europejską zabudowę. W Arrecife znajduje się port, z którego można wyprać się na rejs na inne z Wysp Kanaryjskich.

PARK NARODOWY TIMANFAYA – Park Narodowy chroniący najmłodsze wulkany na Lanzarote, zwane Górami Ognia. W Parku odbywają się m.in. pokazy geotermalne.

LA GERIA – region słynący z niezwykłego sposobu uprawy winorośli na piaskach wulkanicznych.

JAMEOS DEL AQUA – fragment tunelu wulkanicznego, fenomen przyrody zaaranżowany przez Cesara Manrique.

LOS HERVIDEROS – czyli „Wrzące Wybrzeże”, miejsce gdzie gorąca, wulkaniczna lawa stykała się z Atlantykiem.

EL GOLFO – kraterowe jeziorko o niezwykłej szmaragdowej barwie.

MIRADOR DEL RIO – taras widokowy na sąsiednią wyspę Graciosa.

QUATIZA JARDIN DE CACTUS – kaktusowy ogród botaniczny.

TUNNEL DE LA ATLANTIDA – najdłuższa (ok. 1,5 km) podwodna jaskinia lawowa na świecie. Powstała około 20 000 lat temu podczas wybuchu wulkanu Monte Corona.

WULKAN LA CORONA – można wziąć udział w trekkingu na wulkan, gdzie można podziwiać endemiczne rośliny, oraz na Caldera Blanca, z którego widać Park Narodowy Timanfaya.

PARK ROZWRYKI RANCHO TEXAS – park rozrywki, gdzie podziwiać można lwy morskie, drapieżne ptaki oraz okazy fauny amerykańskiej: bizony i pancerniki. Dla najmłodszych organizowane są m.in.: pływanie canoe, jazda na kucyku i zabawa w poszukiwaczy złota.

Z Lanzarote można wybrać się w rejs katamaranem, na nurkowanie lub na wyprawę wędkarską, a także dopłynąć na sąsiednie wyspy: La Graciosa i Fuerteventura.

LA GRACIOSA – to wyspa sąsiadująca z Lanzarote urzekająca dziewiczymi krajobrazami, krystalicznie czystą wodą i wyjątkowym miasteczkiem (jedynym na wyspie), w którym żyje 600 mieszkańców.

FUERTEVENTURA – to jedna z najbardziej popularnych wśród turystów wysp w archipelagu. Na Fuerteventurze warto zobaczyć m.in.: górę Tindaya (uważaną przez mieszkańców za świętą), Betancurię (pierwszą stolicę wyspy) i park krajobrazowy z wydmami w pobliżu Corralejo.

Czy wiedzieliście, że…?

W 2000 roku władze archipelagu Wysp Kanaryjskich postanowiły ograniczyć rozwój turystyki na wyspie, by ratować jej środowisko naturalne. W tym celu zaprzestano budowy nowych hoteli, a skupiono się na przyjmowaniu mniejszej ilości turystów w obiektach już istniejących.

Naszym zdaniem:

„Lanzarote to miejsce, gdzie zdaniem wielu z pewnością można kręcić horror. To wszystko przez wszechobecny czarny piasek i skały powulkaniczne tworzące groźny nastrój. Lanzarote to wyspa zupełnie inna od pozostałych wysp archipelagu, zdecydowanie wyjątkowa, klimatyczna, raj dla pieszych wędrowców i kolarzy.”

Specjalista ds. turystyki w biurze HolidayZone – Anna Brzezińska

Fuerteventura

Fuerteventura to hiszpańska wyspa położona na Oceanie Atlantyckim – druga co do wielkości wyspa archipelagu Wysp Kanaryjskich. Wraz z resztą Wysp Kanaryjskich, a także Azorami, Maderą, Wyspami Zielonego Przylądka i Wyspami Selvagens zaliczana jest także do Makaronezji. Fuerteventura znajduje się jedynie około 100 kilometrów od północno-zachodniego wybrzeża Afryki, przez co zdarza się, że w okresie wiosennym występują tu burze piaskowe niosące piasek zwany kalima znad Sahary.

Fuerteventura jest najstarszą wyspą z Wysp Kanaryjskich. Powstała 21 milionów lat temu. Środkowa część wyspy to góry i masywy wulkaniczne, na zachodzie zachwyca wysokie wybrzeże klifowe, a na wschodzie szerokie piaszczyste plaże. Najwyższy szczyt to Pico de la Zarza (812 m n.p.m.) położony w południowo-zachodniej części wyspy. Dominuje tutaj pustynny, wulkaniczny krajobraz. Fuerteventura ma bardzo zróżnicowaną szatę roślinną, a na wyspie rośnie wiele endemicznych gatunków.

Fuerteventura ma ponad 150 pięknych, naturalnych plaż z piaskiem nawiewanym prosto z Sahary. Najsłynniejszą z nich jest pokryta białym piaskiem Playa de Sotavento de Jandia, gdzie co roku odbywają się międzynarodowe zawody Pucharu Świata w windsurfingu. Znajduje się tu także znana szkoła windsurfingu i kitesurfingu – Rene Egli.

Suchy klimat wyspy sprzyja plażowaniu. Temperatura rzadko spada tutaj poniżej 25°C (a często przekracza 30°C). Główne ośrodki turystyczne to Corralejo, Costa Calma, Morro Jable oraz Caleta de Fuste.

Popularny wśród turystów jest półwysep Jandia, na południu Fuerteventury, gdzie znajdują się znane ośrodki wczasowe: Corralejo, Costa Calma, Costa Caleta i Morro Jable. COSTA CALMA leży przy najdłuższych plażach na wyspie (w tym przy słynnej Playa Barca). Plaże Costa Calma są częścią „Playas de Jandia”, czyli „plaż półwyspu Jandia”. Kurort MORRO JABLE natomiast zbudowany został na bazie dawnej osady rybackiej i portu. Znajduje się tutaj piękna plaża Matorral z białym piaskiem wzdłuż której biegnie promenada z barami i sklepami. Kolejny kurort CALETA DE FUSTE (zwana też Costa Caleta) leży niedaleko stolicy Puerto del Rosario. Znajduje się tam bezpieczna plaża w zatoce, z importowanym piaskiem, polecana w szczególności rodzinom z dziećmi. W okolicach kurortu znajduje się mały port, 18-dołkowe pole golfowe i El Castillo – budowla z XVIII w., będąca symbolem Costa Calety. Na północy wyspy leży kolejna miejscowość turystyczna: Corralejo. W jej centrum miejscowości są plaże idealne dla rodzin z dziećmi, a nieco dalej na południe – wspaniałe plaże z drobnym piaskiem i wydmami.

Na Fuerteventurze warto spróbować znakomitych kozich serów, likieru Ron Miel, wyrabianego na bazie rumu i miodu palmowego oraz produktów z aloesu.

Na Fuerteventurze warto zobaczyć:

BETANCURIA – pierwsza stolica wyspy. W Betancurii warto zwiedzić kościół Santa Maria i kupić popularne, produkowane tutaj wyroby z aloesu.

PUNKT WIDOKOWY MIRADOE MORRO VELOSA – punkt widokowy skąd rozciąga się wspaniała panorama na Lanzarote.

CZERWONA GÓRA – najgroźniejszy wulkan wyspy.

OASIS PARK – park zoologiczny, gdzie można oglądać m.in. pokazy tresury papug, pokazy aligatorów, węży i lwów morskich.

Z Fuerteventury warto wybrać się także rejsem na okoliczne wyspy:

WYSPA LANZAROTE – na tej wulkanicznej wyspie warto wybrać się w region La Geria,zbudowany z zastygłej lawy i popiołu wulkanicznego. Duże atrakcje to: Jameos del Agua – jaskinia zaadaptowana przez lokalnego artystę Cezara Manrique i Dolina Tysiąca Palm. Warto wjechać na Pico del Chache (najwyższy szczyt Lanzarote, skąd rozpościera się przepiękny widok na wulkan La Corona) i odwiedzić Park Narodowy Timanfaya – Góry Ognia (gdzie do dziś odbywają się procesy geotermalne). Ciekawe są także Salinas del Janubio i Los Hervidores.

REJS NA WYSPĘ LOBOS – rejs na wyspę Lobos trwa ok. 5 godzin. Na wyspie warto wziąć udział w trekkingu do wulkanu Lobos.

Naszym zdaniem:

„Fuerteventura to wyspa o najpiękniejszych, szerokich, idealnie piaszczystych plażach. Nawet jeśli nie uprawiacie sportów wodnych jak SUP, kitesurfing czy windsurfing, warto odwiedzić plażę Sotavento i popatrzeć jak amatorzy i profesjonaliści z całego świata unoszą się na wzburzonych falach. Po dawce plażowania spróbujcie lokalnego rumu z miodem oraz przepysznych ziemniaków gotowanych w soli podawanych z kanaryjskimi sosami: mojo rojo lub moje verde.”

Specjalista ds. turystyki w biurze HolidayZone – Anna Brzezińska

Gran Canaria

Gran Canaria to hiszpańska wyspa pochodzenia wulkanicznego, położona na Oceanie Atlantyckim. Jest to trzecia co do wielkości w archipelagu Wysp Kanaryjskich, zaliczanego do Makaronezji. Wyspa leży w centrum archipelagu – jest usytuowana pomiędzy Teneryfą, a Fuerteventurą, tuż obok północno-zachodniego wybrzeża Afryki. Dzięki swojej różnorodności klimatycznej oraz zróżnicowanej florze i faunie nazywana jest “kontynentem w miniaturze”.

Gran Canaria jest jednym z najbardziej atrakcyjnych kierunków turystycznych na świecie. Polakom znana jest dzięki temu, iż była jednym z miejsc akcji popularnego programu telewizyjnego „Pamiętniki z wakacji”. Kusi rozrywkowymi kurortami i złocistymi plażami.

Najpopularniejsze kurorty turystyczne na wyspie to: stolica wyspy Las Palmas, Maspalomas, Playa del Ingles, San Agustin, Puerto de Mogan, Puerto Rico, Meloneras i Playa Taurito. Można je podzielić na kilka stref. Pierwsza to trzy połączone miejscowości – Maspalomas, Playa del Inglés i San Agustin – najbardziej popularne kurorty na wyspie. Warto podkreślić, że Maspalomas (oprócz dobrych warunków do wypoczynku i rozrywki) jest znane także swojego ekosystemu wydmowego (rezerwat Dunas de Maspalomas). Druga strefa to miejscowości Arguineguin, Puerto Rico i Puerto de Mogan. W Puerto de Mogan znajdują się sztuczne plaże usypane z piasku saharyjskiego. Wszędzie można zaznać wypoczynku na pięknych, piaszczystych plażach, spróbować swoich sił w sportach wodnych, wyjść pobawić się w klubie albo wybrać się na zwiedzanie okolicznych zabytków. Na Gran Canarii nie da się nudzić!

Gran Canaria jest idealnym wyborem dla turystów aktywnych. Są tutaj góry z licznymi pieszymi szlakami oraz cenne zabytki historyczne. Masyw górski przebiega przez centrum wyspy. Najwyższy jego punkt wyspy to Pico de Las Nieves (1949 m n.p.m.) – idealny do trekkingu i wspinaczek. Ciekawe pod tym względem są także mniejsze formy skalne (monolity) takie jak Roque Nublo (1813 m n.p.m.) i Roque Bentayga (1412 m n.p.m.).

Na Gran Canarii sprzyja także klimat. Panuje tutaj „wieczna wiosna” – temperatura powietrza nie spada poniżej 20ºC, więc wypoczynek na wyspie jest możliwy przez cały rok.

Co warto zobaczyć na Gran Canarii?

LAS PALMAS DE GRAN CANARIA – stolica wyspy. Warto pójść na spacer po najstarszej dzielnicy miasta – Vegueta, zobaczyć katedrę św. Anny z XV w., zabytkowe kamienice otaczające plac przed katedrą i odlane z brązu psy kanaryjskie (strzegące placu). Dużą atrakcją jest też Casa de Colon – muzeum Kolumba – upamiętniające wizytę podróżnika na wyspie podczas słynnej wyprawy do Ameryki. W celu zakupy pamiątek polecamy wizytę w dzielnicy Triana, a w szczególności odwiedzenie ulicy Calle Mayor de Triana, z ciekawą architekturą kanaryjską w stylu hiszpańskiego modernizmu – odpowiednika europejskiej secesji.

KLASZTOR VALERON – klasztor z Santa María de Guía

REZERWAT DUNAS DE MASPALOMAS – czyli wydmowe tereny w okolicach słynnego kurortu Maspalomas.

OSIEDLA JASKINIOWE – czyli Artenara i Guayadeque, to jaskinie przerobione na mieszkania w których do dziś mieszkają ludzie.

ROQUE NUBLO – to wolno stojąca skała o wysokości 60 m położona w centrum wyspy

TEROR – miejsce kultu maryjnego w centrum wyspy. Znajduje się tam Sanktuarium Matki Boskiej Sosnowej.

TELDE, GARDAR i GUIA – dawne siedziby pierwotnych mieszkańców wyspy – Guanczów. Telde to obecnie drugie co do wielkości miasto wyspy. Warto zobaczyć tu starówkę i kościół św. Jana Chrzciciela. Gardar znane jest przede wszystkim z leżących nieopodal jaskini Guia.

JARDIN CANARIO – największy w Hiszpanii ogród botaniczny z imponującą kolekcją kaktusów.

CRUZ DE TEJEDA – miasto będące geograficznym środkiem Gran Canarii.

WĄWÓZ BARRANCO DE GUAYADEQUE – dawniej zamieszkały przez Guanczów – pierwotnych mieszkańców wyspy.

Warto zobaczyć także: wąwozy Fataga i Colorado, Dolinę Tysiąca Palm albo wybrać się na wyprawę jeepami po bezdrożach dzikiej Gran Canarii. Z Gran Canarii można wybrać się również na rejs statkiem z częściowo przeszklonym dnem w celu obserwacji delfinów, rejs katamaranem wzdłuż wybrzeża Gran Canarii, nurkowanie w okolicznych wodach lub w podróż na sąsiednie wyspy.

TENERYFA – rejs katamaranem na sąsiednią wyspę. W programie powinno znaleźć się zwiedzanie Parku Narodowego Teide i parku Loro Park. Loro Park to największy na wyspach ogród zoologiczny, gdzie można podziwiać m.in. pokazy delfinów, orek, pingwinów, lwów morskich i tresowanych papug.

Naszym zdaniem:

„Jedna z wysp należących do archipelagu Wysp Kanaryjskich – nazywana miniaturowym kontynentem . Złote plaże, wspaniałe wydmy Maspalomas, cudowne wulkaniczne krajobrazy, unikalna roślinność, mikronezyjskie rozległe sosnowe lasy, i ciekawe miejscowości Las Palmas i Telde – sprawią, że wakacje będą niezapomnianym doświadczeniem. Odkryj plaże tak różne, jak krajobraz Gran Canarii. Prawie 60 kilometrów plaż na 236 kilometrów wybrzeża, wszystko skąpane w delikatnym słońcu, które z pewnością każdemu doda energii. Pierwsi turyści przybyli na wyspę prawie 150 lat temu – w poszukiwaniu zdrowotnych właściwości klimatu. Dzisiaj tradycja ta przekształciła się w szerokim zakresie na uzdrowiska i ośrodki odnowy biologicznej. Gran Canaria to fantastyczne miejsce z długimi plażami oraz Rezerwatem Biosfery na zachodzie. Warto wypłynąć na szerokie wody Oceanu Atlantyckiego by zobaczyć wieloryby, spacerować po kolorowych uliczkach, odwiedzić muzea, albo … po prostu odpocząć na pięknej plaży.”

Specjalista ds. turystyki w biurze HolidayZone – Anna Adamkiewicz

Teneryfa

Teneryfa to hiszpańska wyspa na Oceanie Atlantyckim, leżąca u północno-zachodnich wybrzeży Afryki (300 km od kontynentu afrykańskiego oraz około 1000 km od Półwyspu Iberyjskiego). Teneryfa zaliczana jest do archipelagu Wysp Kanaryjskich (jest jego największą i najludniejszą wyspą) i Makaronezji.

Teneryfa jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych na świecie. Sezon turystyczny ze względu na wspaniałą pogodę trwa tu cały rok (tzw. klimat Wiecznej Wiosny) i notuje się, że średnio rocznie Teneryfę odwiedza 3 miliony turystów (a wszystkie Wyspy Kanaryjskie 9 milionów). Turystyka jest najlepiej rozwinięta w południowej części wyspy (ze względu na cieplejszy klimat), gdzie znajduje się m.in. słynny region Costa Adeje (z miejscowościami Las Americas i Los Cristianos) mający największy potencjał turystyczny. Północ wyspy jest bardziej zielona, znajdziemy tutaj ciemne, wulkaniczne plaże, a główny kurort północy wyspy to Puerto de la Cruz.

Najpopularniejsze kurorty na wyspie to:

PUERTO DE LA CRUZ – to duży kurort turystyczny na północy wyspy. Warto zwiedzić tutaj m.in. Stare Miasto, twierdzę San Felipe, Park Taoro z nowoczesnym kasynem i ogród zoologiczny Loro Park. W okolicach Puerto de la Cruz znajduje się piękna (długa na 1 km) plaża Las Teresitas z saharyjskim piaskiem.

PLAYA DE LAS AMERICAS – to stolica turystyczna południa wyspy. Jest tutaj mnóstwo dobrej klasy hoteli, ale także wiele klubów, restauracji i dyskotek. W mieście znajduje się słynna promenadą ciągnącą się kilometrami wzdłuż oceanu (którą można dotrzeć do kolejnych miejscowości: Los Cristianos i Playa del Duque). Wypoczywać można tutaj na ciemnej plaży z wulkanicznym piaskiem.

COSTA ADEJE – spokojniejsza dzielnica kurortu Playa de las Americas. Znajdziemy tutaj piękną plażę i długą promenadę nad oceanem.

PUERTO SANTIAGO – kurort słynący przede wszystkim z niesamowitych plaż.

Turystów na Teneryfę przyciągają m.in. doskonała baza hotelowa, piękne plaże, wspaniała roślinność, ciekawe zabytki ale i jedyne w swoim rodzaju walory przyrodnicze jak wulkan Teide. Teneryfa, podobnie jak Gran Canaria, często nazywana jest „kontynentem w miniaturze”, gdyż występuje tu kilka stref klimatycznych, a przez to też kilka typów krajobrazu. Warto podkreślić, że prawie połowa wyspy to tereny przyrodnicze objęte ochroną. Są tu wytyczone 43 parki, w tym m.in. park narodowy wulkanu Teide, park naturalny de la Corona Forestal i rezerwaty (El Pijaral, Ijuana, Roques de Anaga, La Resbala).

Teneryfa to wyspa dla ludzi młodych i aktywnych. Szkoda w tak wspaniałym miejscu spędzać czas wyłącznie w hotelu lub tylko na plaży! W tutejszych wodach można uprawiać sporty wodne, w tym również nurkować. Na Teneryfie znajduje się polska baza nurkowa, która oferuje zajęcia zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych nurków, a podwodny świat dookoła wyspy oferuje liczne wraki, jaskinie, ciekawe formacje skalne i piękną faunę podwodną. Niesamowite wrażenie robią tutaj m.in. płaszczki i ogromne ławice ryb.

Będąc na Teneryfie warto także pozwiedzać! M.in.:

WULKAN TEIDE – to najwyższy szczyt wulkaniczny Hiszpanii i jednocześnie najwyższy szczyt jakiejkolwiek atlantyckiej wyspy ( 3718 m n.p.m). Teide jest wciąż uważany za czynny wulkan, chociaż jego ostatni wybuch nastąpił w 1909 roku. Wulkan objęty jest ochroną Parku Narodowego (Park wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO), a by wejść na szczyt wulkan potrzebne jest specjalne pozwolenie od dyrekcji parku.

PARK NARODOWY CANADAS DEL TEIDE – można przejechać (albo przejść na pieszo) trasę prowadzącą przez Santiago del Teide w pobliżu słynnych klifów Los Gigantes. Trasa jest tym bardziej malownicza, że ciągle góruje nad nami wulkan Teide – najwyższy szczyt Hiszpanii (3718 m).

GARACHICO – to miasteczko częściowo zalane przez lawę.

LORO PARK – to, największy na Wyspach Kanaryjskich i jeden z największych w Europie, park zoologiczno-botaniczny. Można obserwować tutaj liczne gatunki zwierząt i roślin (np. kolekcję różnokolorowych papug, delfiny, lwy morskie, orki, krokodyle, goryle, tygrysy itd.).

Ciekawą atrakcją jest „Planeta Pingwinów”, gdzie ptaki żyją w naturalnym dla nich arktycznym krajobrazie.

LA LAGUNA – to pierwsza stolica wyspy, dzisiaj miasto urzekające kolonialną architekturą. Miasto La Laguna jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

WĄWÓZ MASCA – warto wybrać się na trekking pięknym wąwozem Masca. Trasa wycieczki zaczyna się w wiosce Masca, położonej między wzgórzami wulkanicznymi o wysokości ok. 600 m n.p.m. Dalej poruszamy się dnem wąwozu, aż do oceanu (około 8 kilometrów).

Z Teneryfy można wybrać się na rejs na pobliską wyspę La Gomera.

LA GOMERA – to najmniej zagospodarowana z wysp archipelagu. La Gomera jest bardzo zielona, a tutejsze lasy (prastary las w Parku Narodowym Garajonay) ze względu na duże walory przyrodnicze zostały nawet wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Na wyspie warto zwiedzić także San Sebastian (stolicę La Gomery), gdzie przetrwały pamiątki z czasów wizyty Krzysztofa Kolumba.

Naszym zdaniem:

„Teneryfa należąca do Hiszpanii wyspa na Oceanie Atlantyckim to wspaniałe miejsce pełne kontrastów i całorocznego słońca. Na Teneryfie spotkamy niezwykle zróżnicowane krajobrazy od niemal księżycowego terenu otaczającego wulkan Teide, aż po tropikalną roślinność, egzotycznego Loro Parku. To wyspa tysiąca doznań . W czasie pobytu można spokojnie smakować to cudowne miejsce, odkrywać je bez zbędnego pośpiechu. Można znaleźć czas na najważniejsze i mniej ważne zabytki, atrakcje i miejsca. Zgubić się w mieście La Laguna i Santa Cruz , poznawać przyjaznych mieszkańców, zrelaksować się na pięknej plaży Las Teresitas, wspiąć na Teide , pójść na zakupy , zobaczyć jeden z największych karnawałów świata. Nie opuszczaj Teneryfy bez skosztowania tutejszej kuchni. Warto znaleźć chwilę by usiąść na tarasie z widokiem na ocean i spróbować owoców morza przy lampce wina z lokalnej winiarni. Pyszne doświadczenie.”

Specjalista ds. turystyki w biurze HolidayZone – Anna Adamkiewicz