Hiszpania kontynentalna

Regiony:

Costa del Sol

Costa del Sol to region turystyczny Hiszpanii (na południu Andaluzji), rozciągający się pomiędzy Cieśniną Gibraltarską, a przylądkiem Cabo de Gata, przy wybrzeżu Morza Śródziemnego. Andaluzja jest wyjątkowo malowniczym regionem Hiszpanii. Znajdziemy tutaj białe wioski (pueblos blancos) otoczone intensywnie zielonymi lasami i wysokie góry (najwyższy łańcuch górski w Hiszpanii – Sierra Nevada). Andaluzja jest też regionem, gdzie tak naprawdę rodziła się hiszpańska kultura. To tutaj powstał taniec flamenco, znany hiszpański instrument – kastaniety i walka z bykami – corrida.

W tłumaczeniu na język polski Costa del Sol oznacza „wybrzeże Słońca”. Nic dziwnego, bo tutejszy klimat gwarantuje 325 dniami słonecznych w roku i średnią temperaturę 25°C. Wypoczynkowi sprzyja temperatura powietrza i wody, ale też ciekawe plaże (odcinkami piaszczyste, ale w większości kamieniste) i doskonale przygotowana infrastruktura turystyczna, w tym baza hotelowa.

Najpopularniejsze kurorty wybrzeża to: Marbella, Fuengirola ,Torremolinos, Benalmádena, Málaga, czy Nerja. Warto podkreślić, że na Costa del Sol chętnie przyjeżdżają także miłośnicy golfa, ponieważ znajduje się tu ponad 30 pól golfowych, uważanych za jedne z najlepszych w Europie.

Będąc na Costa del Sol, grzechem jest jednak tylko wylegiwać się na plaży. Wybrzeże ma bowiem do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji antropogenicznych w tym m.in. zabytki kultury Maurów (w Kordobie, Sewilli i Granadzie). Będąc, więc na Costa del Sol koniecznie trzeba jechać do:

GRANADA – to najdłużej istniejące arabskie miasto w Hiszpanii. Główna atrakcja Granady to pałac Alhambra i przepięknie utrzymane ogrody Generalife.

RONDA – to „zawieszone w chmurach białe miasteczko”. Aby dotrzeć do Rondy musimy przeprawić się przez tereny gór Sierra Nevada i przejechać Mostem Kultur zawieszonym nad przepaścią El Tajo. Tutaj znajduje się także najstarsza na świecie arena walki byków.

GIBRALTAR – to półwysep o długości 6 km, z którego Cieśniną Gibraltarską możemy przeprawić się z Afryki do Europy. Największa atrakcja na Gibraltarze to Skała Gibraltarska, skąd roztacza się wyjątkowy widok na okolicę.

SEWILLA – stolica Andaluzji, jedno z najpiękniejszych miast Hiszpanii. Miasto ma długą i ciekawą historię (mieszkali tu m.in. Fenicjanie, Rzymianie i Arabowie) co do dzisiaj widać w pozostałych zabytkach. Najważniejszy budynek miasta to gotycka katedra Santa Maria de la Sede z 97-metrową dzwonnicą Giraldą – najwyższą budowlą w mieście. Warto jednak zobaczyć także: dawną dzielnicę żydowską Santa Cruz, Plac Hiszpański i zabudowania Wystawy Iberoamerykańskiej z 1929 r..

KORDOBA – to miasto które swoją świetność osiągnęło podczas panowania arabskiego. Warto zobaczyć tutaj zespół fortyfikacji Alkazar z czasów Omajjadów, Mezquitę (czyli wielki meczet pochodzący z VIII wieku), pałace z okresu XV i XVI wieku, kościoły (Santa Marina, Iglesia del Carmen), a także Synagogi (najstarsza z XIV wieku). Ciekawą atrakcją jest także Puente Romano, czyli 16 łukowy most na rzece Gwadalkiwir.

MAROKO – Maroko od Hiszpanii oddziela jedynie 11 km cieśniny Gibraltarskiej, a jednak Maroko reprezentuje zupełnie inną kulturę i afrykańską egzotykę. Warto będąc tak blisko tego zupełnie odmiennego kulturowo świata odwiedzić przynajmniej jedno z marokańskich miast: Tanger, Ragat, Fez lub Casablancę.

Naszym zdaniem:
“Doskonałe dla zawodówców oraz dla początkujacych pragnących na wakacjach poznać ten piękny sport. Tutejsze kurorty przyciągają rozległymi, dobrze zagospodarowanymi, piaszczystymi plażami oraz nadmorskimi promenadami, gdzie można spróbować lokalnych potraw. Wizyta w Granadzie zachwyci miłośników historii i kultury – bajkowa Alhambra i ogrody Generalife przenoszą w zupełnie inny świat.
Można też na chwilę wyskoczyć do kraju wyspiarzy – małpy na brytyjskim Gibraltarze już na Państwa czekają!”

Specjalista ds. turystyki w biurze HolidayZone – Martyna Tomczyk

Costa de la Luz

Costa de la Luz to region turystyczny w Hiszpanii, rozciągający się wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego, od Cieśniny Gibraltarskiej po ujście rzeki Gwadiana, będące jednocześnie naturalną granicą hiszpańsko-portugalską. Region też leży jednocześnie na południu Andaluzji, będącej kwintesencją hiszpańskiej kultury.

Costa de la Luz w tłumaczeniu na język polski oznacza „Wybrzeże Światła”, co jest w pełni zrozumiałe, bo ciepło jest tu aż 310 dni w roku, a średnia roczna temperatura wynosi 23°C. Na wybrzeże turystów przyciągają także wspaniałe, piaszczyste plaże w zatoczkach, intensywna zieleń gajów pomarańczowych i niewysokich wzgórz oraz kameralność zabudowy dopasowanej do tutejszych warunków naturalnych. Costa de la Luz to idealne miejsce, by wypocząć od gwaru życia codziennego.

Jest to nadal dość elitarny region turystyczny, w przeciwieństwie do Costa Brava czy Costa del Sol. Tutejsze hotele prezentują wysoki poziom świadczonych usług, obsługa w obiektach jest bardzo profesjonalna, a kuchnia typowo hiszpańska. Warto spróbować tutaj klasycznych potraw lokalnych: tapas, szynki jamón iberico i znanego trunku – sherry z Jerez de la Frontera. Na Costa de la Luz nie ma dzielnic hotelowych z wysokimi molochami, ani tłumów turystów na plażach, to sprawia, że wypoczynek na dzikich wyspach otoczonych zielonymi gajami jest jeszcze przyjemniejszy!

Najbardziej znany kurort turystyczny na wybrzeżu Costa de la Luz to KADYKS.

Z Costa de la Luz niedaleko jest do Andaluzji, gdzie tak naprawdę rodziła się hiszpańska kultura. To tutaj powstał taniec flamenco, znany hiszpański instrument – kastaniety i walka z bykami – corrida. Będąc, więc na Costa de la Luz koniecznie trzeba jechać do:

SEWILLA – stolica Andaluzji, jedno z najpiękniejszych miast Hiszpanii. Miasto ma długą i ciekawą historię (mieszkali tu m.in. Fenicjanie, Rzymianie i Arabowie) co do dzisiaj widać w pozostałych zabytkach. Najważniejszy budynek miasta to gotycka katedra Santa Maria de la Sede z 97-metrową dzwonnicą Giraldą – najwyższą budowlą w mieście. Warto jednak zobaczyć także: dawną dzielnicę żydowską Santa Cruz, Plac Hiszpański i zabudowania Wystawy Iberoamerykańskiej z 1929 r..

PARK NARODOWY COTO DONANA – to najważniejszy rezerwat przyrody w Hiszpanii. Na około 25 tys. hektarach powierzchni, chroni on deltę rzeki Gwadalkiwir – wydmy, bagna, lasy jeziora i zatoki, gdzie można występują dziko żyjące rysie, flamingi i inne rzadkie gatunki zwierząt i ptaków. Park Narodowy Coto Donana jest największym obszarem bez dróg w całej Europie Zachodniej.

SZLAKIEM KOLUMBA – nie każdy wie, ale Krzysztof Kolumb na podróż do Indii przygotowywał się w XV-wiecznym klasztorze franciszkanów La Rabida leżącym na terenie wybrzeża Costa de la Luz. Jedna z historii opowiada, że w podróż też wyruszył stąd – z Palos de la Frontera. W Muzeum Morskim można zobaczyć m.in. repliki 1:1 statków Santa Maria, Pinta i Nina oraz miniaturę wyspy, którą jako pierwszą zobaczyła wyprawa Kolumba.

GIBRALTAR – a dokładnie Cieśnina Gibraltarska to jeden z najbardziej strategicznych punktów na świecie. Tędy z Europy przeprawiamy się do Maroka, a stamtąd dalej wgłąb Afryki. Najbardziej znany punkt Gibraltaru to Skała Gibraltarska, skąd roztacza się wspaniały widok na 2 kontynenty.

Naszym zdaniem:
“Costa de la Luz – Wybrzeże Światła, to miejsce przyciąga już samą nazwą. Słońce świecące tutaj przez większą część roku poprawi humor nawet największym ponurakom. Piękne, niekończące się plaże są rajem dla miłośników wylegiwania się na piasku. Najbardziej wietrzne miasto – Tarifa jet idealnym spotem dla wind- i kitesurferów. A strefa wolnocłowa na Gibraltarze zaspokoi wszelkie potrzeby, bez konieczności wydawania całych oszczędności.
Obowiązkowym punktem programu na Costa de la Luz jest Sewilla – stolica Andaluzji słynąca z flamenco i walk byków oraz Kadyks, czyli jedno z najstarszych miast Hiszpanii.”

Specjalista ds. turystyki w biurze HolidayZone – Martyna Tomczyk

Costa Dorada

Costa Dorada to region turystyczny w północno-wschodniej Hiszpanii, rozciągający się na 216 kilometrów (od rzeczki koło miejscowości Cubelles do ujścia Ebro, nieopodal przylądka Cap de Tortosa), wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego.

Costa Dorada (czyli w tłumaczeniu na język polski – „Złote Wybrzeże”) w pełni zasługuje na swoją nazwę. Region ten słynie z doskonałej, słonecznej pogody, ale przede wszystkim z pięknych, szerokich, piaszczystych plaż! Każdy kto szuka wypoczynku na plaży, znajdzie tutaj swój raj.

Najpopularniejsze kurorty turystyczne Costa Dorada to:

SITGES – to znana miejscowość turystyczna, gdzie warto zobaczyć m.in. neogotycki Palau Mar i Cel („Pałac Morza i Nieba”). W pałacu wystawiona jest kolekcja malarstwa i dzieł sztuki z całego świata.

SALOU – to kurort znany przede wszystkim dzięki popularnemu wesołemu miasteczku – (największy park rozrywki w Hiszpanii) Port Aventura. W Salou znajdziemy jednak także liczne bary, puby i sklepy z pamiątkami, a tutejsze życie nocne jest najbardziej bujne ze wszystkich kurortów na Costa Dorada. Do Salou zjeżdżają się także miłośnicy sportów wodnych, bo okolice miasta to doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych, turystyki pieszej, rowerowej i konnej.

CAMBRILS – to dawny port rybacki, obecnie duży kurort turystyczny. Warto przyjechać tutaj dla pięknej piaszczystej plaży, ale też lokalnej atrakcji – „flotylla bous”, czyli małych łódek zaopatrzonych w duże lampy, zapalane podczas nocnych połowów. Z Cambrils do niedaleko położonego Salou można dojść nadmorską promenadą.

Będąc na Costa Dorada warto zwiedzić:

PORT AVENTURA – to największy park rozrywki w Hiszpanii. W Port Aventura znajduje się park wodny i wesołe miasteczko. Spacer po ogromnym terenie parku przypomina podróż dookoła świata, gdyż kolejne atrakcje stylizowane są na różne kraje np. Chińskie Imperium, Dziki Zachód czy kraj Azteków.

BODEGAS DE CAVA – to winnice, gdzie produkowane jest popularne lokalne wino musujące Cava.

TARRAGONA –to osada powstała tysiące lat przed naszą erą. Do dziś znaleźć tu można wiele wspaniałych zabytków z różnych epok historycznych (przede wszystkim z czasów rzymskich) np. amfiteatr z I w. i Pasaż Archeologiczny w skład którego wchodzą dwa fora rzymskie, cyrk oraz nekropolia z III/IV w. n.e. Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Z wybrzeża Costa Dorada można wybrać się także na wycieczkę fakultatywną do Barcelony i na wzgórze Montserrat.

BARCELONA – stolica Katalonii – największa atrakcja regionu. W Barcelonie trzeba zobaczyć m.in. Plac Hiszpański i dzieła Antonio Gaudiego (wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO): kościół Sagrada Familia i Park Güell. Koniecznie trzeba także wybrać się na spacer po najsłynniejszej alei w Barcelonie – La Rambla. Dla fanów futbolu nie lada atrakcją będzie także wizyta w muzeum znanej drużyny piłkarskiej FC Barcelona.

MONTSERRAT – to sanktuarium maryjne z figurką Czarnej Madonny, patronki Katalonii. Na wzgórzu Montserrat znajduje się piękna bazylika oraz klasztor benedyktynów, w którym znajduje się muzeum z wystawą dzieł takich artystów jak: Picasso, Carravaggio, El Greco czy Dalí.

Będąc w Hiszpanii, na wybrzeżu Costa Dorada warto spróbować lokalnej kuchni! Specjalnością są tutaj: esqueixada (sałatka z suszonego dorsza, pomidorów, oliwek i cebuli) i escalivada (sałatka z warzyw upieczonych w popiele). Warto spróbować też typowo hiszpańskiej paelli.

Naszym zdaniem:

„Costa Dorada – to złote wybrzeże jak można przypuszczać zawdzięcza swoją nazwę cudownym szerokim, piaszczystym plażom. Costa Dorada kusi przede wszystkim tętniącymi życiem nocnym kurortami, wyjątkowo zróżnicowaną lokalną kuchnią oraz atrakcjami dla najmłodszych – parkiem PortAventura – oferującym zabawę na największym i najszybszym rollercoasterze w Europie! Warto zwiedzić zarówno Barcelonę z wyjątkowymi architektonicznymi perałkami oraz wspiąć się wysoko do klasztoru Montserrat aby oddać cześć Czarnej Madonnie.”

Specjalista ds. turystyki w biurze HolidayZone – Anna Brzezińska

Costa Blanca

Costa Blanca to region turystyczny we wschodniej Hiszpanii, rozciągający się na 244 km (w okolicach miejscowości Alicante, mniej więcej w środkowej części wybrzeża Hiszpanii), wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego.

Costa Blanca (czyli „Białe Wybrzeże”) słynie z typowo hiszpańskiego klimatu. Znajdziemy tu piękne, piaszczyste plaże i bielone domki otoczone intensywną zielenią i drzewami kwitnących migdałowców. Wakacyjny raj!

Region umownie można podzielić na 2 części: Wysokie Wybrzeże (Marina Alta) na północy, i Dolne Wybrzeże (Marina Baixa) na południu. Północna część wybrzeża jest bardziej urozmaicona: są tu jaskinie, klify i plaże w zatoczkach. Południe natomiast pochwalić się może pięknymi, piaszczystymi plażami idealnymi na rodzinny wypoczynek. Region zachwyca także wielowiekową historią i licznymi związanymi z nią zabytkami.

Najpopularniejsze kurorty Costa Blanca to:

BENIDORM – nazywany nie bez powodu „Las Vegas Hiszpanii”, gdyż nad miastem górują wysokie wieżowce, a w nich znajdują się liczne bary, puby i dyskoteki. W tutejszych klubach i kasynach grają najlepsi Dj-e Europy, a miasto nocą (podobnie jak „Miasto Grzechu”) oświetlają tysiące kolorowych neonów. Benidorm oprócz licznych nocnych rozrywek posiada także piękne plaże: Playa de Poniente, Playa de Mal Pas i Playa de Levante. Mimo rozrywkowej natury miasta często przyjeżdżają tu także rodziny z dziećmi, bo w Benidorm znajdują się światowej klasy parki rozrywki: Terra Mítica, Terra Natura, Aqualandia i Mundomar.

ALTEA – kurort nazywany „kulturalną stolicą Walencji”, gdyż jest to ulubione miejsce artystów. Altea ma piękne stare miasto z klimatycznymi deptakami, wspaniałą promenadę, wiele knajpek i galerii sztuki oraz ładnych plaż.

ALBIR – słynie przede wszystkim z pięknych plaż m.in. najsłynniejszej Playa de Albir.

ALICANTE – to znany kurort wybrzeża nazywany „Miastem Światła”. Alicante, położone u stóp góry Monte Benacantil ma typowo śródziemnomorski charakter. W mieście warto zobaczyć m.in. zamek św. Barbary, Ayuntamiento, główną aleję miasta Rambla de Méndez Núñez i promenadę Explanada de España. W mieście znajdziemy też cudowne plaże m.in. najsłynniejszą (o długości 15 km) – Playa de San Juan.

GUARDAMAR DEL SEGURA – to nowy kurort, uwielbiany przede wszystkim ze względu na znajdujące się tutaj jedne z najdłuższych i najpiękniejszych plaż na Costa Blanca. Jest ich tutaj 8, a ich łączna długość wynosi ponad 14 km.

DEHESA DE CAMPOAMOR – to miejscowość wakacyjna leżąca na pograniczu dwóch regionów turystycznych: Costa Blanca i Costa Calida. Słynie z plaż (w szczególności z La Playa Grande), pięknej przystani jachtowej i licznych pól golfowych.

Spędzając wczasy na Costa Blanca warto zobaczyć:

WALENCJA – trzecie co do wielkości miasto Hiszpanii. Najciekawsze zabytki Walencji to m.in. historyczne centrum, Muzeum Sztuki i Nauki z muzeum oceanografii i planetarium i Muzeum Nauki Księcia Filipa.

GUADALEST – to miasteczko zbudowane przez Arabów w XI w., położone na wysokości 700 m. Do Guadalest prowadzi tunel wydrążony w skale.

ALGAR – w pobliżu miasteczka Algar znajdują się wspaniałe wodospady i błękitne akweny wodne.

MURCJA – to miasto uniwersyteckie. Warto przejść się na spacer wąskimi uliczkami miasta, zwiedzić gotycką katedrę Santa Maria zbudowaną na ruinach dawnego meczetu i zobaczyć słynny, nieregularny plac Plaza Mayor, przypominający dekorację teatralną.

FUENSANTA – znajduje się tutaj Sanktuarium Matki Bożej Fuensanta.

Niewątpliwą atrakcją dla rodzin z dziećmi będą tutejsze parki rozrywki, parki wodne i ogrody zoologiczne.

MUNDOMAR – to znany w Europie park egzotycznych zwierząt morskich.

AQUALANDIA – to największy park wodny w Europie. Zarówno dzieci jak i dorośli docenią tutejsze wodne atrakcje, w tym m.in. zig-zags, kamikadze czy czarną dziurę.

TERRA NATURA – to ogromny ogród zoologiczny, gdzie zobaczyć można 1500 gatunków zwierząt (w tym 50 zagrożonych wyginięciem, dla których zostało odbudowane środowisko naturalne).

TERRA MÍTICA – to park rozrywki, w którym można m.in. przejechać się na największej w Europie drewnianej kolejce.

Naszym zdaniem:

„Costa Blanca to w zasadzie mniej znane wybrzeże, ustępujące niewątpliwie zabawowemu Costa Brava czy Costa del Sol. Będzie to jednak wyśmienite miejsce dla osób chcących zarówno wypoczywać na pięknych szerokich plażach jak i zwiedzać większe miasta – koniecznie stolicę regionu czyli Alicante czy architekturą nieco przypominający Manhattan – Benidorm. Koniecznie odwiedźcie także wyjątkową Alteę, a zakochacie się w jej śródziemnomorskim klimacie!”

Specjalista ds. turystyki w biurze HolidayZone – Anna Brzezińska

Costa Brava

Costa Brava to region turystyczny północno-wschodniej, kontynentalnej Hiszpanii. Rozciąga się on na 214 kilometrów (od Portbou przy granicy z Francją do ujścia rzeki Tordera na południe od hiszpańskiej miejscowości Blanes), wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego.

Costa Brava w tłumaczeniu na język polski oznacza „Dzikie wybrzeże”. Nie da się jednak powiedzieć, żeby 50 lat po powstaniu tego określenia nadal było ono aktualne. Dzisiaj wybrzeże Costa Brava nie jest dzikie, wręcz przeciwnie jest jednym z najlepiej zagospodarowanych regionów turystycznych Hiszpanii. Znajdziemy tutaj piękne, długie, piaszczyste plaże, duże kurorty nadmorskie i wspaniałą bazę hotelową, które przyciągają tu co roku tłumy turystów, dlatego wybrzeże często nazywane jest ”Kąpieliskiem Europy”. Największym plusem wybrzeża Costa Brava jest jednak bliskość jednego z najpopularniejszych miast w Hiszpanii – Barcelony.

Śródziemnomorski klimat Costa Bravy sprzyja biernemu wypoczynkowi, gdyż ponad 300 dni w roku świeci tu słońce. Szczególnie ciekawa turystycznie jest południowa część wybrzeża, nazywana Costa del Maresme, gdzie spotkamy prawie 50 kilometrową piaszczystą plażę. Costa del Maresme jest także dobrą bazą wypadową do zwiedzania, gdyż wzdłuż wybrzeża jeździ kolejka łącząca turystyczne miejscowości: Lloret de Mar, Santa Susana, Malgrat de Mar i Calellę. Z Kolejki można przesiąść się w pociąg, którym szybko można dotrzeć do Barcelony.

Najpopularniejsze kurorty Costa Brava to:

LLORET DE MAR – jeden z najbardziej znanych kurortów wybrzeża. W mieście jest wiele hoteli, piękne plaże (m.in. Fenals), ale też rozrywkowe centrum, gdzie wieczorami muzyka wypełnia wszystkie ulice. Oraz SANTA SUSANA, MALGRAT DE MAR, CALELLA i BLANES.

Będąc na wybrzeżu Costa Brava warto zwiedzić:

BARCELONA – stolica Katalonii – największa atrakcja regionu. W Barcelonie trzeba zobaczyć m.in. Plac Hiszpański i dzieła Antonio Gaudiego (wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO): kościół Sagrada Familia i Park Güell. Koniecznie trzeba także wybrać się na spacer po najsłynniejszej alei w Barcelonie – La Rambla. Dla fanów futbolu nie lada atrakcją będzie także wizyta w muzeum znanej drużyny piłkarskiej FC Barcelona.

MONTSERRAT – to sanktuarium maryjne z figurką Czarnej Madonny, patronki Katalonii. Na wzgórzu Montserrat znajduje się piękna bazylika oraz klasztor benedyktynów, w którym znajduje się muzeum z wystawą dzieł takich artystów jak: Picasso, Carravaggio, El Greco czy Dalí.

GIRONA – w mieście warte zwiedzenia obiekty to m.in.: starówka, gotycka katedra i stara dzielnica żydowska.

FIGUERES – to rodzinne miasto znanego malarza – Salvadora Dalí. Można zwiedzić tutaj jedno z ciekawszych muzeów na świecie, które zostało zaprojektowane przez samego malarza.

Będąc w Hiszpanii koniecznie trzeba także wybrać się na pokaz tańca flamenco oraz spróbować lokalnej kuchni. Hiszpańskie przysmaki to przede wszystkim owoce morza i ryby, a do posiłku warto wypić pyszne katalońskie wino.

Naszym zdaniem:
“Costa Brava – na tym dzikim wybrzeżu nie sposób się nudzić. Rejon oferuje atrakcje dla każdego. Chcesz wypocząć na szerokich piaszczystych plażach, a może schować się w jednej z urokliwych zatoczek ? Bawić się do białego rana w typowo imprezowym kurorcie Lloret de Mar lub w kameralnej bodedze sączyć wino spoglądając na zachód słońca ? W Barcelonie dać się pochłonąć architekturze Antonio Gaudiego albo spokojnie przejść La Ramblą ? Jeśli Twoja odpowiedź jest twierdząca – bez wahania wsiadaj w samolot i leć na Costa Brava!”

Specjalista ds. turystyki w biurze HolidayZone – Anna Brzezińska